Aposztrófos doktorok érettségi nélkül

A látszat néha csal; és ezt nem csak a pénztárcánk, az egészségünk bánhatja. Kik azok a parabolikus doktorok?

Kuslits Szonja
2014. 10. 04. 13:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Száz éve csak a sci-fi regényekben volt elképzelhető, hogy nanorobotokkal gyógyítsanak az orvosok, tíz éve pedig nem hitték, hogy a szülők 4D-s felvételeken a születése előtt megismerkedhetnek a kisbabájukkal. Ha pedig valaki öt éve azt mondja, hamarosan az is lehet doktor, aki nem járt egyetemre, valószínűleg kinevettük volna. Ma azonban sírni lehetne. A tudomány hihetetlen fejlődése, az eredményes kutatások mellett ugyanis a szélhámosok eszköztára is bővült – méghozzá olyan módszerekkel, amelyek betegek százainak életébe, életminőségébe kerülhetnek.

Korábban már összegyűjtöttünk néhány fontos szempontot arra, hogyan válasszunk szakértőt, miképpen tájékozódjunk a különféle orvosságok között és milyen veszélyei lehetnek az illegális szereknek. Most az úgynevezett aposztrófos doktorokkal foglalkozunk.

A fogalom Husvéth György, parabolikus doktor nevéhez kapcsolódik, aki korábban már dolgozott esztergályosként, masszőrként, csontkovácsként. Tőle lehet megkapni, pontosabban egy szóbeli alkalmassági vizsga után – ami félórás prezentációt jelent – átvenni a papírt, amely igazolja, hogy ezután már rendelkezünk a Hu-Man Medica Parabolikus/Szimbolikus Doktor, ’Dr titulussal, vagyis doktori címmel. Persze semmi sincs ingyen, és bizonyos követelményeknek meg kell felelni. Ilyen például az ötéves gyakorlat, de ettől a Husvéth honlapján szereplő információk alapján azért el lehet térni. Az anyagi vonzat pedig: a parabolikus doktori cím licencelése potom 249 ezer forintba kerül. És ami nem kell hozzá: érettségi, egyetemi diploma, tételek megtanulása, vizsga, kutatás, disszertáció.

Az egésznek tulajdonképpen a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) ad megfelelő jogi hátteret, ugyanis ez az „intézmény” vette lajstromba a Hu-Man Medica Parabolikus/Szimbolikus Doktor, ’Dr. kifejezést. Egy nyilvános adat szerint Husvéth György 2008-tól mostanáig tizenöt védjegybejelentést adott be, és egyet, ez utóbbit 2011-ben elfogadták. Így jött lére a Hu-Man Medica Parabolikus/Szimbolikus Doktorok Társasága, amelynek elnöke Husvéth. Őt természetesen próbáltunk utolérni telefonon, hogy a saját nézőpontját is megismerjük, de nem volt hajlandó nyilatkozni.

Megkeresésünkre az SZTNH illetékese elmondta, hogy e kifejezésből önmagában a ’dr. nem is használható, ugyanis ez így nem minősül védjegynek, vagyis nem licencelhető. Erről persze a „friss diplomások” nem tudnak és gyakran úgy használják a védjegyet mint titulust,’dr. X. Y.

Az aposztrófos doktorok létjogosultságát a Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Természetgyógyászok Szövetsége is bírálja, de tenni ellenük jogilag ők nem tudnak. Dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke így nyilatkozott a helyzetről:

A ’dr. titulus orvosláshoz nem kötődik, a parabolikus doktori címet használók köre tisztázatlan. Rengeteg kárt okozhat, hiszen a betegek gyakran nem veszik észre a különbséget. Szeretném, ha a magyar hatóságok könyörtelen következetességgel fellépnének az ilyen félreérthető tevékenység ellen, ami nemegyszer közönséges csalásokhoz is vezethet, amelyekkel a betegeket megtévesztik, és ez súlyos következményekkel járhat. Tenni sajnos nem tudunk ellene, mivel a Magyar Orvosi Kamara nem joghatóság, de élesen elhatárolódunk attól, hogy ilyen módon próbáljanak visszaélni a betegek bizalmával.

(Magyar Nemzet Magazin, Dr. és 'dr., 2014. 09.13./25.)

A védjegy használatáról megkérdeztük dr. Szamosi Katalin ügyvédet, az SBGK Ügyvédi Iroda vezetőjét, a Magyar Védjegy Egyesület alelnökét is. Szakértői véleménye szerint Husvéth úr egyfajta üzleti modellt csinált a védjegyből – úgy, hogy lehetőséget biztosít másoknak is a védjegy használatára. A parabolikus doktor, ’dr. szókapcsolatot az ügyvédnő a fogyasztó megtévesztésére alkalmasnak minősítette, és a lajstromba vételét is megkérdőjelezhetőnek tartja.

Utánanéztünk néhány vizsgálatnak, amelyeket aposztrófos doktorok végeznek. Győrben egy biorezonanciás központban bizonyos ’dr. M. Gy., „gyógyhatásu- közérzetjavító mester” például egy készülékkel törli a sejtek betegség memóriáját, ami sejtszinten alakítja át a szervezetet, és így gyógyít. A leírás szerint hasonló funkciót lát el, mint a számítógépeken a reset gomb. Hatásos hasonlat, mert hát ki ne akarna ilyen pofonegyszerű megoldást a problémáira?! Itt is egy állapotfelméréssel kell kezdeni, ami 6000 forintba kerül, majd ezt követően jöhetnek az immunkezelések, 67 perc 2000 forint. Akár naponta lehet menni, de minimum hetente kell. Különben nincs eredmény. Hogy meddig? Az a szervezettől függ...

Sopronban bizonyos ’Dr. K. T. rendel, aki úgy mutatkozik be mint az alternatív természetgyógyászat parabolikus ’doktora, nem mellesleg pedig mágus pap, „táltos csontkovács-masszőr”, „pszichológus-mágus” és lélekgyógyász. Kinek mi... A leírás alapján a polgári foglalkozása műtőasszisztens, majd biztonsági őr volt, még a nagy váltás előtt. Az úr 5000 forintért vállal szeretetmasszázst, 2500-ért számmisztikai elemzést ad, de 5000 Ft/óráért spirituális tanácsadást, hipnózist is vállal.

A példákon kívül is találkozhatunk aposztrófos doktorokkal, nem állítjuk, hogy mindegyikük a szakmájához nem értő csaló volna, de szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy bármekkora a baj és bármilyen fantasztikusnak tűnik egy gyógymód, mindig alaposan gondolják meg, hogy kinek adnak bizalmat. Az emberi kétségbeesést és elesettséget sajnos nagyon könnyű kihasználni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.