Sikeresen lefoglalta, kifizette, kinyomtatta a jegyét? Időben kiverekedte magát a városból a reptérre? Azt gondolta, túl van a nehezén? Nem biztos, hogy fellélegezhet.
A check in pultnál a jegyvizsgáló ugyanis még szerezhet kellemetlen pillanatokat. Mert ha a kézipoggyász túl nagy vagy túlsúlyos, csomagként kell feladni, ami – tekintettel arra, hogy nem előzetesen, a jegyvásárláskor vette meg a jogot – a helyszínen különösen drága mulatság: akár 15-20 ezer forint, a fapados légitársaságok esetében a repülőjegy árával vetekedő összeg is lehet. Ha drágállja a díjat, dönthet: marad a csomag, vagy marad az utas. Mivel repülni szeretnének, bármilyen fájdalmas is, a polgárok kifizetik a borsos díjat. Persze mindez elkerülhető, ha alaposan tájékozódik az utazó, és tudja, hogy a légitársaságok – különféle indokokkal, de végül is bevételnövelő szándékkal – szigorúan betartatják a poggyászra vonatkozó előírásokat, és drágán fizettetik meg az előírásoktól való eltérést.
Olvasóink aziránt érdeklődtek nálunk, mekkora csomagot lehet felvinni ingyenesen a Wizz Air-gépek fedélzetére. A kérdés azért indokolt, mert a minap a magyar gyökerű légicég bejelentette, módosít, pontosabban enyhít a kézipoggyász-ellenőrzés szigorán. A bejelentésre azután került sor, hogy a sajtóban nyilvánosságra hoztak számos, a Wizz Air ferihegyi poggyászellenőrzése miatt született utaspanaszt.
Ezek szerint ha a kis bőrönd kereke, fogantyúja, műanyag védőcsíkja akár csak fél centivel kilógott a sablonból, a kapuőrök nem engedték felvinni a fedélzetre, és ennek a büntetési tétele a nagyméretű kézipoggyász esetén 12 000 forint.
A Wizz Air egyébként egyedül áll azzal a szabályozásával, hogy díjmentesen személyenként csak egy 42×32×25 centis táskát enged felvinni a fedélzetre. A nagyméretű kézipoggyász 56×45×25 centis lehet – ami a többi fapadosnál általában ingyenesen felvihető –, és 3000-5400 forintért kerülhet az ülés feletti polcra. Bár a Wizz Air bejelentette, a továbbiakban nem fizettet büntetést egy ujjnyira kilógó táskafül miatt, minden olvasónkat arra biztatjuk, milliméterre mérjék le a kézitáskájukat, mielőtt beállnak a check in pult előtt a sorba.
Nagyvonalúbb a kézipoggyász tekintetében a Wizz Air nagy ellenlábasa, a Ryan Air. Az ír fuvarozó házirendje szerint 10 kiló súlyú, 55×40×20 centiméter méretű kézipoggyász és egy, legfeljebb 35×20×20 centis táska vihető a fedélzetre utasonként. A túlméretes csomagokra a Ryan is 50 eurós büntetést fizettet. Hasonló szabályokat alkalmaz az EasyJet, a Germanwings és a többi diszkontcég is, a különbség főként az összsúly és a második kis táska engedélyezése vagy tiltása tekintetében érhető tetten.
(Megjelent a Magyar Nemzet Fogyasztóvédelem mellékletében.)