Elvérezhet az MNB az éremháborúban?

Nagyot kaszálhat a Magyar Éremkibocsátó Intézet az 1490 forintos postaköltségen.

2015. 03. 22. 11:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte minden internetes felületen szembejön az ötvenhatos ingyen emlékérme reklámja. Vagy emlékérem? Egyáltalán nem mindegy, hiszen itt van a kutya elásva a piaci forgalmazó Magyar Éremkibocsátó Intézet Kft. (MÉI) és az „MNB-fióka” Magyar Pénzverő Zrt. konfliktusában, ami a most mindenhol látható éremajánlattal kapcsolatban új fejezettel jelentkezik.

A csörte 2012-es keltezésű: a MÉI – a GVH döntése szerint – a különböző érmeket népszerűsítő reklámstratégiáját a hivatalosság, az állami elismertség látszatára építette, hirdetéseiben hangsúlyosan az intézet nevet használta, mellőzve a kft. cégformát. DM-küldeményeit nemzeti színű bordűrrel látta el, tévéreklámjaiban a közlemény megnevezéssel élt és „a nemzeti pénzverdék hivatalos forgalmazója” titulust alkalmazta. Összességében ezzel azt a látszatot keltette, hogy a vállalkozásnak állami, hivatalos háttere van, tevékenysége a közfeladatok ellátásához kapcsolódik. Egy akciójában még azonnali vásárlásra is ösztökélte a vásárlókat, akiknek tíz napjuk volt az akciós áron vásárlásra, ami szintén nem bizonyult igaznak.

A Magyar Államkincstár, majd a Magyar Nemzeti Bank és a Magyar Pénzverő Zrt. sajtóközleményben határolódott el a MÉI tevékenységétől. A GVH tavaly áprilisban mindezekért 100 millió forint bírságot szabott ki a vállalkozásra, amely a bíróságon támadta meg a végzést, így az nem emelkedett jogerőre. A MÉI kifogásolható tevékenysége miatt nem is az MNB vagy a pénzverő, hanem a fogyasztók tettek panaszt a versenyhivatalnál, ezt megkeresésünkre a nemzeti banknál is megerősítették, de erről később.

A jegybank mindazonáltal továbbra is úgy gondolja, hogy a GVH-„ítéletben” foglaltak még mindig állnak a MÉI tevékenységére, vagyis az ötvenhatos érem kapcsán is átverik a vásárlókat.

– Az árazást és a kommunikációt illetően a fogyasztók védelme továbbra is sérül – fogalmaztak az MNO-nak a jegybanknál. Ezzel kapcsolatban felmerült egy utóvizsgálat lefolytatása, de sajnos mivel a MÉI az eredeti GVH-végzést megtámadta, és bíróság elé vitte, még nem emelkedett jogerőre a határozat, ezért a további utóvizsgálatoknak sincs helye egyelőre.

Hogy mi az, amire a jegybanknál panaszkodnak az ingyenéremmel kapcsolatosan?

– A cég nulla forintért kínálja a terméket, miközben alatta apró betűkkel feltüntetnek egy 1490 forintos csomagolási és postaköltséget. A fogyasztók megtévesztése itt megalapozottan fennállhat, de ennek eldöntésére is a GVH illetékes. Ez az 1490 forint az érme vélhető előállítási költségétől nagyon távol van – így a jegybank. Úgy tudjuk, a 0 forintos bronz medált alig néhány száz forintért állíthatják elő, a Magyar Postánál pedig szintén jóval ezer forint alatt van a szerződött ügyfelek szállítási költsége, nem pedig 1490, ezt az MNB egyenesen „bújtatott árnak” titulálja.

Az éremkibocsátót is megkérdeztük az érem adatai iránt érdeklődve: megtudtuk, bronzból van, magasplasztikai eljárással készült, és neves éremművész készítette – ifj. Szlávics Lászlóhoz kötődik még ezenkívül a Nagy Magyarok éremsorozat, köztük a Puskás Ferenc-érem is. A bronzkorong előállítási költségét üzleti titokként kezelik, de – mint fogalmaznak – „megtehetik”, hogy egy nemzetközi cégcsoport tagjaként a nagy mennyiségek miatt alacsony áron tudjanak gyártatni. Egy furfangos kérdéssel azért mégis bepróbálkoztunk: lehetséges-e személyes átvétel, amivel akár nullára is csökkenthető a postaköltség?

– Valamennyi termékünket kizárólag postai úton lehet megrendelni, a cég nem rendelkezik üzlettel, ahol a vevők személyesen vehetnék át a termékeket. A cég telefonos ügyfélszolgálatán vagy online felületen keresztül leadott rendeléseket tud fogadni – szóval egy kis szorgalommal sem ússzuk meg a titkos értékű érem 1490 forintos csomag- és postaköltségét.

Külön rejtély még az éremkibocsátás időzítése is, mert bár még több mint másfél év hátravan a jubileumig, az éremkibocsátó kft. ajánlata már él. Erről így vélekednek a jegybanknál:

– Az MNB november 1-jével szigorította érmeutánzatokra vonatkozó rendeletét. Mint kibocsátó hatóság védi az egyes emlékérme-kibocsátásokat. Tematikáinkban egy évig más kibocsátók nem hozhatnak forgalomba érmét, illetve érméről ezt követően is csak a jegybank engedélyével lehet fémből utánzatot készíteni. Ezt a jogszabályi gyakorlatot kerüli meg a MÉI azzal, hogy elébe megy az évfordulónak – jelzik az állami társaságnál. Azt pedig ugye nem nehéz kikövetkeztetni, hogy az MNB tervezhetett ’56-os érmét a jubileumra, hisz 1956 minden kerek évfordulójára kiadott hivatalos fizetőeszközként is használható érmét. De amíg nincs kibocsátás, nincs is mit védeni.

A valóban igen korai kibocsátásról a MÉI az MNO-val azt közölte, numizmatikai körökben így a normális, ezzel is jelzik a forgalmazók az ünnep fontosságát.

– Példaként említhetjük, hogy a MÉI Kft. cégcsoportja együttműködik a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal, és hivatalos forgalmazója az olimpiai emlékéremprogramoknak is. A jövő évi riói olimpiához kapcsolódó termékeket már tavaly értékesíteni kezdték – közölte a vállalkozás, de mintha ezzel a közléssel is úgy tűnne, mintha a MÉI állna kapcsolatban a NOB-bal, nem pedig az anyacég, a norvég alapítású Samlerhuset maga, amelyet például a Nobel-békedíjak előállítójaként is ismerhet a numizmatika.

A MÉI sokak szerint tehát fondorlatos fellépése miatt nem csupán az MNB, illetve a GVH váltott élesebb szemüvegre, sőt mindennek a gyökere a fogyasztók panasza volt, akik nem kérnek a „levakarhatatlan” éremkibocsátóból.

A MÉI olvasatában természetesen más a helyzet: – Jellemzően már meglévő, saját adatbázisra küldjük ki figyelemfelkeltő ajánlatainkat, ez azt jelenti, hogy a címzettek hozzájárultak ahhoz, hogy értesüljenek a cég kibocsátásairól. Egyéb esetekben a MÉI Kft. mindig törvényes úton vásárolt adatbázist használ tevékenysége során. Emellett a hatályos adatvédelmi törvénynek megfelelően az e-mailes megkeresések esetében minden alkalommal adott a lehetőség a hírlevelekről történő leiratkozásra. Akár a postai, akár az elektronikus kampányokról beszélünk, minden esetben, amikor a gyűjtők leiratkozási szándékukat jelzik, adataik kikerülnek az adatbázisból – tehát ez nem vág egybe a fogyasztói panaszokkal, várhatóan tehát ebben a kérdésben is a bíróságnak kell majd állást foglalnia a GVH megtámadott végzése után.

A végére hagytuk a cikkünk elején előre jelzett furmányosságot. A nyelvi finomságokra talán nem is annyira fogékony átlagember aligha tesz különbséget érem és érme között, pedig a MÉI leleményességének talán éppen ez a kulcseleme: az érme névértékkel pénzforgalomba kerül, kizárólag állami szerv bocsáthatja ki, hazánk esetében a jegybanki Magyar Pénzverő Zrt. Az érem – ezzel a névvel jelentkezik rendszeresen a MÉI – nem kerül pénzforgalomba, kibocsátására a cég szerint bárki jogosult.

Hogy mennyire lesz fontos a betűrendi dolog az „érem” szóban a bíróságon? A MÉI szerint bizonyára, hiszen még a definícióját is külön elküldték az MNO kérdéssorára adott válaszok mellé. Azért két helyütt mégis „Magyar Érmekibocsátó Intézet” néven illették magukat a levélben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.