Dollárral nyílik a kubai konzerv

Ami nem ment fegyverrel, megy barátkozással és pénzzel: Kuba nyit Amerika felé, a „rendszerváltás” jegyében pedig sorra nyílnak a kis helyi „gmk.-k”.

Veczán Zoltán
2015. 04. 21. 10:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kuba gyakorlatilag Kolumbusz Kristóf 1492-es partraszállása óta nagyhatalmak civakodásának tárgya volt: az óriási ültetvényekkel borított szigetért a spanyol korona az angolokkal, majd hosszan az amerikaiakkal harcolt, miközben a függetlenségpártiak lázadásait is vaskézzel nyomta el. Végül Amerika háborúban győzte le a spanyolokat és tette félgyarmatává a szigetországot 1902-ben. Az egymással vetélkedő, egymást puccsoló katonai junták fél évszázada után Ernesto Che Guevara, Fidel és testvére, Raúl Castro szélsőbaloldali gerillacsapatai amerikai segítséggel – akik számára Fulgencio Batista korrupt kormánya egyre kényelmetlenebbé vált – többéves harc után, 1959-re elkergették a diktátort és átvették a hatalmat.

Fidel Castro, az újdonsült miniszterelnök azonban átverte az amerikaiakat és az ország demokratizálása helyett megkezdte egy független szocialista pártállam kiépítését: lezárták a határokat, megkezdődtek az államosítások, az ellenzékiek számára kiépültek a kényszermunkatáborok, egyszóval megkezdődött a Magyarországon addigra már jól ismert kommunista uralom kiépítése.

Az Egyesült Államok ezért egyre keményebb blokád alá vette az országot, 1961-ben pedig 1400 felfegyverzett kubai ellenállót próbált partra tenni, a Disznó-öbölbeli kísérlet azonban sikertelen volt. 1962-ben kiderült, hogy az akkor már nyíltan kommunista ország területén a szovjetek atomrakéta-kilövőállásokat telepítettek, alig 150 kilométerre az amerikai partoktól. Ez volt a kubai rakétaválság, sokak szerint ekkor voltunk a legközelebb ahhoz, hogy kitörjön a harmadik világháború, bár végül John Fitzgerald Kennedynek és a szovjet pártfőtitkárnak, Nyikita Szergejevics Hruscsovnak sikerült megegyeznie.

Kuba papíron „független és szuverén szocialista munkásállam”. Van egy öt évre megválasztott, formális parlamentjük, ez fogadja el nagyjából automatikusan az egyetlen legális párt, a Kubai Kommunista Párt krémjéből verbuvált államtanács jogszabálytervezeteit – ennek elnöke most Raúl, korábban Fidel Castro.

Az ötévente megrendezett választások követik a jól bevált sémát: minden képviselői helyre csak egyetlen, a párt által kiválasztott jelölt van. Emellett az országban – és Amerikában is – rengeteg illegális ellenzéki párt és civil szervezet működik és dolgozik a diktatúra megdöntésén.

Kuba később egy sor kommunista forradalmat támogatott (Bolíviában esett el az örök forradalmár, pólók dísze, Che Guevara is), ami a szovjet segélyek ellenére igen nyomorúságos életszínvonalra kárhoztatta az ország lakóit, végül a Szovjetunió összeomlása miatt némi gazdasági reformra is ráfanyalodtak – ennek köszönhetően látogathatják ma turisták az országot.

Az 1976 óta elnökként regnáló Fidel egészségügyi okokból 2006-ban ideiglenesen átadta a hatalmat öccsének, Raúlnak, majd 2008. február 19-én a pártfőtitkári poszton kívül minden más tisztségéről lemondott. Fidel egészségügyi állapota azóta titok tárgyát képezi, a vezetőnek sűrűn keltik halálhírét, amit mindig a nyilvánosság előtt megjelenésével cáfol.

Bár a gazdasági reformok és Fidel visszavonulása után sokáig nem enyhült a légkör Kuba és Amerika között, most, hogy Venezuela – amely a szovjetek kihullása után olajbevételeiből pénzelte az országot – saját belső válságával van elfoglalva, megkezdődtek a puhatolózások mindkét részről.

Barack Obama amerikai elnök decemberben közölte, hogy szakít az elszigeteléspolitikával, enyhít az embargón és helyreállítja a két ország diplomáciai viszonyát, ugyanekkor Raúl is bejelentette, hogy a két ország rendezi kapcsolatait. Obama a latin-amerikai országok panamai fórumán Raúllal is tárgyalt az 1960 óta érvényben lévő gazdasági embargó feloldásáról, végül az enyhülés egy történelmi kézfogással hivatalos formát is öltött. Amerika „nem lesz a múlt foglya” a Kubához fűződő viszonyában – ígérte Obama. Kubában pedig hétfőn sor került az ország történetében az első olyan helyhatósági választásra, ahol ellenzéki jelölt is indulhatott.

A nyitás Amerika felé máris kézzelfogható eredményeket produkált. Fidel 2006-os visszavonulása óta Kuba gazdasága fokozatosan megnyílt mind a külföldi tőke, mind a hazai kisvállalkozások előtt, újabb lendületet kapott a turizmus is. Íme, az enyhülés képekben.

Amerikai turisták egy régi amerikai autóban az ország fővárosában, Havannában. Annak ellenére egyre több a turista, hogy amerikaiak még mindig csak bizonyos indokokkal – családlátogatás, kulturális vagy sportolási céllal – kereshetik fel az országot.

Kubaiak mobiloznak – itt már az is nagy szó, hogy 2015-ben egyáltalán hanghívással elérhetik Amerikát, de az ígéretek szerint hamarosan továbbfejlesztik a kapcsolatokat.

A kubai hivatalos hírügynökség fotóján Raúl Castro elnök adja le szavazatát Havannában a 2015. április 20-án megrendezett helyhatósági választáson – az elsőn az ország történetében, amelyen ellenzéki jelöltek is indulhattak.

Kubai „nemzeti peso” a Nagymama és a Forradalmi Ifjúság újságok között – a kubaiak ebben a pénznemben kapják a fizetésüket, a turisták valutájukért „konvertibilis pesót” kapnak, sok helyen csak ezzel lehet fizetni.

Utcai öngyújtó-utántöltő egy havannai utcán; az embargó miatt nagy az áruhiány, ezért reparálgatják a helyiek végtelenségig azt, amijük van: autókat, rögzítő készülékeket.

Ember disznóval. A kép tavaly készült Havannában, a kormány beruházási tervek százait ajánlja külföldieknek az ipar mellett a mezőgazdaságban is.

Cipész-magánvállalkozó Havanna utcáin; új javak hiányában fél évszázad alatt a helyiek mesterévé váltak a javítgatásnak.

A képen látható hölgy esernyők javításával foglalatoskodik, és szintén az állami mellett működő, úgynevezett második gazdaságot erősíti – ahogy hazánkban a nyolcvanas évek gmk.-i tették.

Autófelni-szerelő kisvállalkozó Havannában – a gazdasági blokád miatt jobbára csak az embargó előtti autókat látni az utcákon, mint például képriportunk első fotóján.

Nyilván másolt CD-ket árusító lemezbolt Havannában, a zenei kínálatban azért jól láthatóan még a hazai dominál.

Kubai „különcök” lógnak a parkban a havannai 23. utcában; a kétezres évek elejétől kubai fiatalok ezrei élvezik a helyi „Erzsébet teret”.

A havannai H. Upmann szivargyár egyik dolgozója élvezi saját termékének ízét munka közben. 2013-ban mintegy 8 százalékkal nőtt a szivareladás az országban, ezzel az iparág 447 millió dollárral járult hozzá a kubai GDP-hez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.