Mindenki Csíksomlyó felé igyekezett

Az idén 448. alkalommal megrendezett zarándoklatra most is keresztények százezrei látogattak el az egész világból. Beliczay László képriportja.

Beliczay László
2015. 05. 26. 12:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén tökéletes időjárás fogadta a búcsú vendégeit Székelyföldön, bár az sem lett volna tragédia, ha elveri őket az eső a két Somlyó-hegy közti nyeregben. Böjte Csaba ferences szerzetes pár éve úgy fogalmazott: zarándoklásra soha nincs rossz idő, legfennebb gyenge ember.

Évről évre hatalmas tömeg indul útnak pünkösd előtt – immár nemcsak katolikusok, hanem reformátusok és más vallásúak is. Jönnek görög katolikus románok és mélyen vallásos lengyelek is, akik bár a mise szövegét nem értik, megtapasztalnak valamit abból az élményből, amelyet csak több százezer ember csendje tud létrehozni. Már napokkal szombat előtt magyar rendszámú személygépkocsikkal, autóbuszokkal és motorkerékpárokkal telnek meg a székelyföldi utak, és mindenki ugyanabba az irányba, Csíksomlyó felé igyekszik. Csíkszeredába befut több vonat is Budapestről, zsúfolásig tömve imádkozó magyarokkal.

Az idei zarándoklat a 448. volt a sorban, a legelsőt 1567-ben István gyergyóújfalusi plébános vezetésével tartották annak emlékezetére, hogy Csík és Gyergyó katolikus székelyei a Tolvajos-tetőn győztes csatával álltak ellen János Zsigmond erdélyi fejedelem erőszakos hittérítési kísérletének.

Ceausescu diktatúrájában nem lehetett szervezetten részt venni a pünkösdi búcsún, de akkor is sokan vállalták a munkahelyről való kirúgás kockázatát, és elmentek a kegytemplomba megérinteni a hársfából kifaragott, ötszáz éves Mária-szobrot, meghallgatni a szentmisét. A zarándoklat a romániai rendszerváltás után lett hatalmas tömegrendezvény és a Kárpát-medencei magyarság találkozóhelye – a kilencvenes évek elején hamar kinőtte a kegytemplomot és szabadtérre váltottak, a két Somlyó-hegy közti nyeregben felépített Hármashalom-oltárhoz.

A zarándoklatnak különben kialakult hagyománya és szigorú rendje van. A falvakból gyalogosan induló keresztalják jó előre kijelölik – a feladat komoly megtiszteltetést jelent – a zászlóvivő férfiakat és nőket, eldöntik, kik legyenek a csengettyűs fiatalok és az előimádkozó-előéneklő emberek. A gyaloglókat az érintett falvak lakói ivóvízzel és kaláccsal kínálják, majd az ő keresztaljuk is csatlakozik a csoporthoz. Székelyudvarhelyről az idén például több mint hatszáz fiatal és idősebb zarándok tette meg gyalogosan oda-vissza a százhúsz kilométert meghaladó távot, és a város a vasárnap délután hazaérkező búcsúsokat ünnepi misével köszöntötte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.