Csütörtökön a mianmari (burmai) elnyomásuk elől menekülő több száz rohingyát találtak az Andamán-tengeren, akik thai embercsempészeik által magukra hagyva sodródtak hajójukkal a vízen. A muzulmán vallású rohingyák kisebbségi sorban élnek Mianmarban, Bangladesben, Pakisztánban és Szaúd-Arábiában. Előbbi két országban vallási kisebbségként elkeserítő helyzetben vannak: kényszermunkát végeztetnek velük és üldözik őket az Európában oly békésnek ismert buddhizmus nevében.
A The Times szerint legalább hatezer burmai és bangladesi menekült hajózhat éppen a tengeren, a környező országok viszont nem szívesen vállalják fel a velük járó hercehurcát. A hét elején Indonéziában és Malajziában partot ért 1500 mianmari menekült után mindkét ország közölte, vissza fogják fordítani a hajókat, utóbbi az egyikkel meg is tette.
Az ENSZ szerint 2015 első három hónapjában mintegy 25 ezer rohingya és egyéb bangladesi menekült el hazájából a tengeren, ez legalább duplája a korábbi évek számainak.
Az Andamán-tengeren talált 350 rohingyát sorsukra hagyták az embercsempészek, a menekültek, köztük számos nő és gyerek, napok óta víz és élelem nélkül sodródtak a tengeren. A thai kormány sem akarja befogadni őket – bár a legsúlyosabb állapotban levőket azért kimenekítették –, hanem inkább helikopterrel dobálnak nekik segélyt a hajóra vagy a vízbe.