Könyvet írtak „Kockáról”

Sándortól Várhidiig, Rudastól Tóth II-ig ott voltak a Régi Siposban a még élők sorában lévő játszótársak.

FFT-Ch. Gáll András
2012. 09. 20. 10:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Holnap helyezik el magyar földbe, a Szent István-bazilikában örök nyugalomra Kocsics Sándor, az Aranycsapat legendás jobbösszekötője hamvait. Az újratemetés alkalmából az Aranycsapat Alapítvány ismét kiadta Schlegel Oszkár: Volt egyszer egy csatár című könyvét, Perutek János menedzselésével.

Sajnos, a szerző nincs már az élők sorában, ő nem lehetett jelen a mai ünnepségen. Perutek felidézte ifjúkorát, amikor ha az utcán találkozott Puskással, Kocsissal, Grosiccsal vagy Buzánszkyval, kapott egy barackot a fejére, és el lehetett beszélgetni velük.

„Ma ilyesmi nem fordulhat elő, mert külföldön játszik az illető, vagy ha mégis itthon van, akkor olyan méretű kocsival közlekedik, hogy nem is merem megközelíteni” – világított rá Perutek az akkori és a mai idők közötti különbségére.

Borbély Zoltán, az MLSZ jogi és sajtóirodájának vezetője is megemlékezett a 68 válogatott mérkőzésén 75 gólt szerző „Kockáról”, felidézve spanyolországi becenevét, az „Aranyfejet”.

Grosics Gyula, az egykori játékostárs, az Aranycsapat kapusa feltette a kérdést: „Miért kellett három évtizednek eltelnie ahhoz, hogy Kocsis is magyar földben nyugodjék? Adja a Jóisten, hogy még ezer évig éljen ez a csapat a köztudatban, mert akkor lesz még Magyarország. Az a legfontosabb, hogy ez a haza a következő ezer esztendőben is létezzen Európában. Hogy ez így lehessen, ahhoz a magyar labdarúgásnak egy rövid időszaka is hozzájárult. És ebben az emlékezetben főszerepet kell játszania négy játékosnak – Puskásnak, Bozsiknak, Kocsisnak és Hidegkutinak -, akik az Aranycsapatból is a legjobbak voltak.  Ha gólt kaptam, mindig a jobboldalról kaptam ” – jegyezte meg Grosics, a Fekete Párduc, az utolsó mondatnál odakacsintva Buzánszky Jenőre, aki azonnal replikázott: „Ha gólt kapott, mindig másra kente a felelősséget ”

Buzánszky Jenő is megemlékezett az egykori játszótársról: „Kocsis csak egy volt, örökké élni fog a szívünkben.”

A hallgatóságban ott ült Sándor Károly, Tóth II. József, Raduly József, Rudas Ferenc, Faragó Lajos, Várhidi Pál, az Aranycsapatban többször is pályára lépő kiválóságok, valamint egy korabeli – szerencsére ma is élő – krónikás, a 90 éves Vándor Kálmán.

Kocsishoz fogható gólszerzőt nem hordott a hátán a Föld: nemcsak a 68 válogatott mérkőzésen szerzett 75 gól, hanem a nemzeti mezben elért hét mesterhármas is páratlan, „Kocka” világcsúcstartó azok között, akik legalább 43 válogatott mérkőzésen szerepeltek 1,103-as hányadosával. Még Gerd Müller termékenységi mutatóját (62 meccsen szerzett 68 gól) is felülmúlja Kocsisé, nem beszélve az 1954-es világon szerzett 11 góljáról, amellyel természetesen gólkirály lett, s amelyet 5 meccsen érte el, a 2,2 es gólátlag a mai napig megdönthet)etlen világbajnoki csúcs.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.