Szilveszter helyre, tétre, befutóra

Idén tizennegyedik alkalommal telnek meg a lelátók az Ügetőn a Kincsem Parkban; az óévbúcsúztató napra közel tízezer nézőt várnak a szervezők.

thy
2012. 12. 31. 10:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha azt mondjuk, lovi, akkor lehet, hogy hamarabb jut eszünkbe Vállfás Gyuszi a Sose halunk meg című filmből, mint Széchenyi István neve. Ha azonban a kissé emelkedettebb lovassport kifejezés kúszik a szánkra, máris könnyebben idéződik fel a „legnagyobb magyar” alakja. A gróf első ízben 1818-ban írt a lóversenyről, és jelentős szerepet játszott abban, hogy a mai ügetőt már megelőlegező sportrendezvényre került sor Magyarországon. Széchenyi ugyanis tíz aranyforintban fogadott Schaffer Jakab főhadnaggyal, hogy az nem ér be kocsijával Soroksár első házától a pesti sorompóig.

A következő mérföldkövet egy meglehetősen céltudatos nevet viselő szervezet megalapítása jelöli ki: 1877-ben jött létre A Lótenyésztés Emelésére Alakult Részvénytársaság. A „cég” nem volt rest elérni, hogy a Városliget szélesebb utcáin kocsiversenyeket lehessen tartani. Az első Magyar Ügetőderbyt 1884-ben rendezték: négyéves lovak háromezer méteres távon versenyeztek egészen 1892-ig. Közel másfél évtizedes kihagyás után, 1906-ban már az Erzsébet királyné úti pályán rendezték meg a versenyt, a korábbival azonos szabályokkal. Ezután ismét hosszú szünet következett, többek között a világháború miatt is. 1924-ben, bécsi mintára újra megrendezték a derbit, de a következő évben ismét kényszerű szünet következett, majd 1930-ban háromezer-kétszáz méterre nőtt a pálya hossza az addigi 3000-ről.

Lóversenypálya az Albertirsai úton (ma Kincsem Park)

Forrás: Fortepan


1933-ban először fogadta be a derbit a Kerepesi úti új ügetőpálya, amelyet megnyitásakor Európa legmodernebb és legszebb pályájának tartottak. Ma egy hatalmas pláza terpeszkedik a helyén. A második világháború miatt csak 1945-ben maradt el a verseny, ezt követően azonban minden év kiemelkedő eseménye volt az Ügetőderby. 1950-ben kétezer-hatszáz méterre módosult megteendő táv, és már csak a hároméves lovak indulhattak a derbin; ugyanebben az évben a szocializmus névadási fantáziáját dicsérő Lósport Vállalat is megszületett.

Később, az új gazdasági mechanizmus eredményeként a lótenyésztő állami gazdaságok és a futtató vállalat közösen működtette tovább az Ügetőt. A verseny távja még kétszer változott. 1990-ben ötszáz, 2004-ben – a Kincsem Parkba költözéskor – további kétszáz méterrel módosult a rajt és a cél közötti távolság.

A rendszerváltás a hanyatlás éveit hozta magával az Ügető számára, hiszen a hirtelen megszaporodó szerencsejátékok sok nézőt csábítottak el. Előbb a Nemzeti Lóverseny Kft. tulajdonába került a lóversenypálya, majd a Szerencsejáték Rt.-hez, amely később visszaadta az államnak. A lelátók tovább pusztultak, a hajdan annyit magasztalt világítás elavult. A romlás folytatódott, majd megszületett a döntés, miszerint a Kerepesi úti épületet elbontják, hogy bevásárlóközpontnak adja át a helyét. Mindez oda vezetett, hogy elmondhatjuk: egyedül nálunk veszteséges a lóversenyzés nemzetközi összehasonlításban.

De a lovi világa nem csak a sportfogadásról szól. Legendás névsor azoké az íróké, művészeké, akik szinte hozzá tartoztak az Ügető látképéhez Csurka Istvántól kezdve Kabos Lászlón át Zelk Zoltánig. És akkor a versenylovak hangzatos neveiről nem is beszéltünk, amin a korhangulat változása is lemérhető az 1924-es győztes Coriolanustól kezdve az 1990-es győző Pechesen át a 2007-es Kudo Star nevű befutóig.

Programok 2012-ben: A kapunyitás után másfél órával, vagyis délután kettőtől veszi kezdetét az Ügető hivatalos óévbúcsúztató programja rögtön egy versennyel: az első futam győztese az év legeredményesebb magyar tenyésztésű galopplova címmel gazdagodik majd.
A futamok nagyjából félóránként követik majd egymást. Két „sztárfutamot” is láthatnak majd a nézők az Ügetőszilveszteren: a Zenthe Ferenc Emlékversenyt, valamint a Bubik István Emlékversenyt. Ezeken az újonc versenyzők is bemutatkozási lehetőséget kapnak. A versenyek között zenei produkciók szórakoztatják majd a publikumot, először Várhegyi Gábor Gabriel lép fel, majd Lagzi Lajcsi és zenekara gondoskodik a hangulatról. A program tűzijátékkal zárul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.