Román–magyar felnőttképzési program indul

Békéscsaba és Arad térségében eurovállalkozó felnőttképzési program indul, a projekt a magyar–román határ menti együttműködés keretében valósul meg.

MD
2012. 07. 10. 18:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A projekt a békéscsabai Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége (MTESZ), az aradi Vasile Goldis Nyugati Egyetem és a romániai kis- és középvállalkozások (kkv-k) regionális szövetségének együttműködésében valósul meg – mondta Gólya Pál, az MTESZ Békés megyei szervezetének ügyvezetője. Kiemelte: a térség munkaadói és munkáltatói javaslatai alapján készültek el a vállalkozóvá válást és a már működő mikrovállalkozásokat segítő képzési és szemléletformáló programok.

„A munkaerőpiacon hasonlóak a gondok Békéscsabán és Aradon, a munkanélküliek között jelentős a közszférából kikerülők aránya, a projekt elsősorban részükre nyújt alternatív munkalehetőséget” – tette hozzá az ügyvezető.

A képzés sokrétű és egy éven át tart

A program ötletgazdája, Máthé Ilona projektmenedzser elmondta, hogy a képzésben 144 fő vállalkozni szándékozó vesz részt, a képzések június 11-től folyamatosan indulnak és 12 hónapon át tartanak. A résztvevők kilenc oktató-nevelő és szemléletformáló program közül választhatnak, ilyen például a határ menti gazdasági jog, a pénzügyek és számvitel, vagy a társadalmi és gazdasági ismeretek Arad és Békés megyéről. A magyar résztvevők a projekt keretében román nyelvet is tanulhatnak, és egyszerre több modulon is részt vehetnek a vállalkozni szándékozók.

A kkv-szektor szerepe meghatározó Románia gazdasági teljesítményében, a vállalkozások 90 százalékát képviselik a kis és közepes cégek, különösen az ország fejlettebb részén, Nagyvárad, Arad és Temesvár térségében – mondta Mihaela Breaz a romániai kkv-szövetség nevében. Hozzátette: a most induló projekt a képzéseken túl új gazdasági és üzleti kapcsolatokra nyújt lehetőséget az együttműködő szervezetek között.

Magyarország és Románia gazdasági kapcsolata a krízis ellenére az utóbbi időben erősödött, mely anyagi hátterének létrejöttét nagyban segítette és segíti az Európai Unió: a 2007–2013 közötti költségvetési időszakban 211 millió euróval támogatja a határon átnyúló együttműködési programot. Ezenkívül létrejött egy román–magyar környezetvédelmi egyezmény, illetve egy román–magyar filmalap létrehozását is tervezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.