„Prédaként” hever az MSZP, Botka a téglákat rakná

Létezőek Botka László pártelnöki ambíciói, de Szeged elég nagy csábítást jelent.

NT
2014. 06. 06. 13:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Botka László, aki az MSZP május 25-i csúfos veresége után lett a párt ideiglenes elnöke, nem akar pártelnök lenni. Inkább teljes megújulást szeretne pártjában, az alapoktól építené fel ismét a viharvert házat. A szocialistáknak szerinte az tenne jót, ha nyitnának, de ehhez nem magát, sokkal inkább Tóbiás Józsefet tartja a megfelelő embernek, ezért az elnöki posztra is őt ajánlotta.

A párttagok és a szimpatizánsok nagy része ugyanakkor Botkát akarja beültetni az elnöki székbe. Tehetséges, tapasztalt és sokat tett az MSZP-ért, szól az érv a politikus mellett. Az átmeneti vezető lett is volna elnök szívesen, de csak úgy, ha a kinevezését áttolják az önkormányzati választások utánra – a tisztújítás eredetileg tervezett időpontjára.

Az alapoktól építené fel ismét az MSZP-t.

Ezt a célkitűzést a nemrég megbukott Mesterházy szimpatizánsai akadályozták meg azzal, hogy sorra lemondtak, kialakítva egy olyan helyzetet, amiben elkerülhetetlen volt a tisztújítás. Botkának tanulnia kell Mesterházy hibáiból, akinek ugyan voltak az MSZP-ben sikerei, de nem uralta pártját, egyre többen fordultak ellene.

A politikusnak aztán ott van Szeged is, ahol a baloldal mellett jobboldali támogatottságot is élvez. A hátországot nem szívesen kockáztatná és adná fel, mivel jelentős mennyiségű szavazatot vesztene azzal, hogy a legnagyobb ellenzéki párttal azonosítanák elnökként.

Amúgy sem egyszemélyes vezető kell, fejti ki már a Népszavának adott interjújában. Mint mondja, nem a szobában dőlnek el a dolgok a pártban, aki elnök akar lenni, annak bizony kampányra kell adnia a fejét. A szerepek nincsenek leosztva. Kritikus időszakot él meg a párt, ezért számára teljesen természetes volt, hogy vállalja a vezetést, de most Szegedre koncentrál, hiszen ott az elmúlt négy évben a baloldal kormányzott, az országgyűlési és az EP-választásokon is sikereket értek el. Ismert, a déli városban a Fidesz a párt helyi elnökét, Gyimesi Lászlót javasolja polgármesterjelöltjének. A végső döntést a párt országos választmánya hozza meg.

Arra, hogy lesz-e az MSZP miniszerelnök-jelöltje, válaszként a 2016-ra felállított célokat és stratégiát adja meg. Akkora akarja odáig eljuttatni a pártját, hogy az újjáépítések, újrafogalmazások kora lezáruljon, megfogható alternatívával tudjanak előállni. A lapokat is 2016-ban oszthatják le újra, a személyi kérdések, feladatkörök akkor dőlhetnek el.

Elmondtam, hogy milyen feladatot kívánok elvégezni.

Harc a Fidesszel, egyetlen baloldali nagyvárosi polgármesterként, így jellemzi magát a HVG-nek adott interjújában Botka. Szerinte nehéz egyszerre pártelnöknek lenni és Szegedért hajtani, főleg annak fényében, hogy az MSZP-nek haladéktalanul meg kell újulnia. Mint mondja, szakmailag ott voltak a választásokon, de nem tudtak olyan jövőképet felmutatni a fiatalok számára, ami vonzó lett volna számukra.

Botka szerint az a – bukott miniszterelnök által felvázolt – koncepció, hogy a következő országgyűlési választásokon három 15 százalékos pártként leváltják az Orbán-rendszert, teljesen hibás. Most egy tömbnek tekintik őket az emberek, és azt látják, hogy 26-27 százalékon vitáznak.

...sok mindent gondolhat majd, de hogy mi kormányképesek lennénk, biztosan nem.

Rámutat, a baloldalon kívüli szavazóbázist is el kell érniük a sikerhez. Emlékeztet arra a tényre is, hogy Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon egy darab új szavazót nem volt képes hozni az összeborulóknak.

Kiszelly Zoltán szerint Mesterházy Attila lemondása azt is jelenti, hogy az a pártelnök távozott a szocialisták éléről, aki az MSZP-t önálló, független szereplőként szerette volna látni a baloldalon. Az elhúzódó tisztújítás miatt az MSZP most „prédaként hever”, Gyurcsány Ferenc pedig jelzéseket küld „a romjaiban fekvő” párt felé, „az értékesebb részeket” kiveheti, elcsábíthatja – vázolta. Megjegyezte: eközben Bajnai Gordonék is építkeznek, ők is megpróbálják kihasználni ezt az űrt.

 

A politológus szerint az MSZP válsága 2008-nál előbb kezdődött. Ennek oka szerinte, hogy túlságosan „hatalomtechnikus” megoldások jelentek meg a pártban. Most is azon matekoznak, hogyan lehetne pozíciókat fogni, azokat megtartani, márpedig ez a szavazókat nem hozza lázba – magyarázta. Kiszelly felhívta a figyelmet az MSZP neoliberális fordulatára is: a Bokros-csomaggal, a megszorítások politikájával a szocialisták elköteleződtek a nagy- és banktőke mellett, a hagyományos szavazói rétegekkel szemben politizáltak. Kiszelly kitért arra is: Horn Gyula óta nincs olyan politikus a baloldalon, aki értené a magyar emberek lelkét, azt, hogy hogyan kell a szavazókkal beszélni és a nagyon széles szavazói rétegeket megtartani. (hirado.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.