Megmentenék az egyetlen felvidéki magyar egyetemet

A szlovák kormány által leminősítésre jelölt egyetlen felvidéki magyar egyetem további sorsáról és megmentésének lehetőségeiről egyeztettek Budapesten.

LM
2012. 08. 13. 20:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Berényi József az MTI pozsonyi irodájának a hétfői találkozóval kapcsolatban azt mondta: áttekintették a Selye János Egyetem körül kialakult helyzetet, és megvitatták a szlovák oktatási minisztérium által javasolt leminősítés elkerülésének lehetőségeit. „Megegyeztünk abban, hogy széles körű összefogásra és körültekintően egyeztetett lépésekre lesz szükség ahhoz, hogy a Selye János Egyetem meg tudja őrizni egyetemi rangját” – fejtette ki az MKP politikusa. Hozzátette: bár a találkozón több konkrét lépésről is döntés született, a tárgyaló felek abban egyeztek meg, hogy azok részleteiről, „tekintettel a folyamatban lévő ügyre”, egyelőre nem tájékoztatnak.

Leminősítés

A 2004-től működő révkomáromi Selye János Egyetem főiskolává leminősítését Dusan Caplovic szlovák oktatásügyi miniszter indítványozta júniusban az akkreditációs bizottság ajánlására hivatkozva. A javaslat időközben már átesett a tárcaközi egyeztetés folyamatán, jóváhagyásáról várhatóan néhány héten belül dönthet a pozsonyi törvényhozás.

Az egyetem leminősítési tervei ellen korábban már több szlovákiai magyar civil és politikai szervezet is felszólalt. Az intézmény vezetése ezzel egyidejűleg türelmi időt kért a szaktárcától, arra hivatkozva, hogy az akkreditációs feltételek teljesítésére nem állt rendelkezésére kellő idő. A türelmi idő megadására a szlovák szaktárca vezetője, Dusan Caplovic ez idáig nem mutatott hajlandóságot.

Nem hozott eredményt a tárgyalás

A leminősítést célzó javaslatról júliusban a szlovák kormány kisebbségügyi kormánybiztosa, A. Nagy László is tárgyalt Dusan Caploviccsal, ám találkozójuk nem hozott eredményt. Caplovic az intézmény kérésére úgy reagált: neki törvény által előírt kötelessége előterjeszteni a leminősítési javaslatot.

Az ügy kapcsán az MKP petíciós akciót helyezett kilátásba, Tóth János, az oktatási intézmény vezetője pedig a Szabad Újság felvidéki hetilapnak adott interjújában azt mondta: ha nem kapják meg az akkreditációs feltételek teljesítésére kért türelmi időt, kérni fogják, hogy az intézményt annak 14 éves koráig hagyják ki az akkreditációs folyamatból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.