Akár két magyar párt is bejuthat a román parlamentbe

A románok akkor fogják megérteni az autonómia ügyét, amikor a Bánság, Dobrudzsa, Moldva is követelni fogja a területi autonómiát.

KG
2012. 12. 06. 14:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Erdélyi Napló csütörtöki számában közölt interjút Tőkés László EP-képviselővel, aki szerint az e román többségű régiókban élő embereken még mindig nacionalista szemüveg van, és azért utasítják el zsigerileg az autonómiának még a gondolatát is, mert a magyarok kérik. Szerinte ez változni fog, hiszen előbb-utóbb maguk a románok is kiszámolják, hogy a központosított nemzetállam túl drága, fenntarthatatlan, és nem kifizetődő, vagyis nem a javukat szolgálja. Hozzátette: az Európai Unió a kulturális sokszínűséget, valamint a többnyelvűséget értéknek tekinti, ezért ma már nem lehet a kizárólagos nemzetállami szemlélet alapján tagadni vagy elnyomni a kisebbségben élő nemzeti közösségeket.

Tőkés szerint a baszkok és a katalánok nem csupán a nemzeti önazonosság talaján állva törekednek a függetlenségre, nyomós gazdasági érveket is fel tudnak sorakoztatni igazuk mellett, leginkább talán azt, hogy az autonóm régiók sokkal kevésbé sínylették meg a gazdasági válságot, mint a központosított kormányzat alá rendelt tartományok. Hozzátette, ezért jutott az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) választási stratégiája megalkotása során arra, hogy Románia számára a föderalizmus, vagyis az önálló régiók önkormányzatainak szövetsége a megoldás.

Történelmi esély

Az EP-képviselő a vasárnapi romániai parlamenti választások kapcsán kijelentette, ha a romániai magyarok elegendően elmennek szavazni, akkor történelmi esély nyílhat arra, hogy két magyar párt is helyet kapjon a román törvényhozó testületben. Megállapította, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség biztos parlamenti pártként már a kormányzásra készülődik, és Tőkés szerint úgy üzengetnek egymásnak a sajtón keresztül a kormányzó Szociálliberális Szövetséggel (USL), mintha máris lefutott meccs lenne a vasárnapi választás. „Nekem az a félelmem, hogy ha nyernek, akkor ugyanazok, ugyanott, ugyanúgy folytatják december 9. után, ezért kell az EMNP-nek is bejutnia a parlamentbe, mert valakinek Erdély és az erdélyi magyarság autonómiáját is képviselnie kell Bukarestben” – mondta a volt püspök.

Nem pártszövetségek, hanem az azokat alkotó pártok vesznek részt a kormányalakítási tárgyalásokon a vasárnapi romániai parlamenti választások után – közölte Traian Basescu államfő szerda esti sajtóértekezletén.

Az EMNP elnöke szerint Székelyföldnek a területi autonómia jelenti a megoldást, és eljött az ideje, hogy megmutassák azt a tömegakaratot, amelyet aztán nem lehet megkerülni.

Egyre több erdélyi románt is foglalkoztathat az autonómiak a kérdése, miután nagyon sok erdélyi úgy érzi, hogy az eddigi román kormányok szándékosan nem korszerűsítették régiójukat, vagy ezek a tervek megbuktak a politikai vezetők korruptságán és hozzá nem értésén – írta korábban a Romanialibera.ro című portál.

Az RMDSZ minden erdélyi magyart képviselni fog

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség minden erdélyi magyart képviselni fog a bukaresti parlamentben, függetlenül attól, hogy kire szavaz a vasárnapi választáson – mondta Kelemen Hunor, a szervezet elnöke csütörtökön a távirati irodának adott interjújában. A magyar–magyar versenyről úgy vélekedett, az EMNP nem jut be a parlamentbe. Arra a kérdésre, hogy vajon meg lehet-e fosztani a képviselettől egy kisebbséget csak azért, mert a magyar voksok alig hét százalékát tette ki az önkormányzati voksoláson, amely egyébként nem kisebb, mint a magyarság súlya a romániai politikában, Kelemen azt mondta, senkit sem fosztanak meg a képviselettől.

„Ahány szavazatot kapnak, ahány mandátumot szereznek – nyilván nem fognak szerezni –, annyi képviseletük lesz. Ez, ami a pártot illeti. A magyar választókat viszont, függetlenül attól, hogy vasárnap kire fognak szavazni, képviselni fogjuk. De nehogy már nekünk kelljen képviseljük az EMNP-t! Azért mindennek van határa” – mondta az RMDSZ elnöke. Hozzátette, a párt felelőssége azokon a településeken is százszázalékos, ahol kétharmaddal nyeri a választást.

Az EMNP választani hívja az erdélyi magyarokat

Az EMNP nem szavazni, hanem választani hívja az erdélyi magyarokat, és azért kéri a választók bizalmát a vasárnapi választásokon, hogy legyen az autonómia-programnak hiteles szószólója a bukaresti parlamentben – mondta az MTI-nek adott interjújában Toró T. Tibor, az alakulat elnöke. „Azokra számítunk leginkább, akik az autonómiában látják a megoldást az erdélyi magyar közösség hosszú távú jövője szempontjából. Azokra, akik úgy gondolják, hogy a politika elsősorban az értékek és az elvek képviselete, azokra, akik szerint a politika nem csak abból áll, hogy Bukarestben közpénzek után kilincselünk, amelyeket haza lehet hozni valamilyen kisebb infrastrukturális beruházásra, és ez éppen arra elegendő, hogy a következő mandátumra megszerezzük a szavazatokat” – jelentette ki a pártelnök.

„Azok az urak, akik arra építették a politikai karrierjüket, hogy ügyesen mozognak Bukarestben, amikor pénzszerzésről van szó, azoknak elveszne a munkájuk tárgya, hiszen az autonómia arról szól, hogy az Erdély és a Székelyföld által megtermelt pénzforrásokat otthon költsék el. Erősen érzem az ellenérdekeltséget: a politikai cselekvéseket, az autonómiáért való közös fellépést mindig megpróbálják elodázni” – mondta az RMDSZ-re utalva a néppárt elnöke. Kijelentette ugyanakkor, hogy a magyarság szerinte is csak egységes fellépéssel érhet el eredményeket fontos kérdésekben.

Kiegyensúlyoznának

„Középtávú célunk, hogy a 2016-os választásokig kiegyensúlyozzuk az erdélyi magyar politikát, annyira megerősítsük a Néppártot, hogy az RMDSZ is kénytelen legyen együttműködni velünk a magyarság stratégiai kérdéseiben. A vasárnapi választás egy állomás ezen a közösségszervezési úton: ha az eredményeink jók lesznek, könnyebb lesz a dolgunk a következő három esztendőben, ha elmaradnak a várakozástól, nehezebb lesz a dolgunk. Ennyi a különbség. A néppártot létrehozó csapat feltett szándéka, hogy ezen az úton továbbmegy, függetlenül a választási eredményektől” – mondta Toró T.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.