„A székelyek nem magyarok” – tüntettek a szélsőnacionalisták

Az Új Jobboldal tagjai a kolozsvári magyar főkonzulátusnál és a bukaresti magyar nagykövetségnél is tüntettek a székely zászló használata ellen.

TK
2013. 02. 11. 14:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Új Jobboldal (Noua Dreapta) nyolc tagja egy több méter hosszú transzparensen kinyilvánította, hogy ellenzi a magyar „szeparatizmust”, és a nemzeti egységet képviselik. A tüntetők „ajándékcsomagot” is hoztak a főkonzulnak, a bezárt intézmény kapujában hagyták.

Codrin Goia, a szervezet propagandaosztályának vezetője az MTI-nek elmondta: a becsomagolt bocskorral arra kívánnak emlékeztetni, hogy a román hadsereg „szabadította fel” 1919-ben a magyar fővárost a kommunisták hatalma alól. A csomag egy Ardealul (Erdély) márkanevű májpástétomot is tartalmaz, amellyel azt akarják jelezni, hogy csak ezt az Erdélyt tartják eloszthatónak, Románia területét nem. A román hírtelevíziók élő helyszíni tudósításokban számoltak be a megmozdulásról.


Elfogadhatatlan számukra az autonómia és a székely zászló

A szélsőjobboldali szervezet mintegy harminc szimpatizánsa tüntetett hétfőn délben Magyarország bukaresti nagykövetsége előtt a székely zászló használata ellen tiltakozva. A résztvevők egyebek mellett egy magyar nyelvű, „A székelyek nem magyarok” feliratú óriásplakátot feszítettek ki a nagykövetség előtt. Tudor Ionescu, az Új Jobboldal elnöke az MTI-nek kifejtette: a népszámláláskor alig néhány száz lakos vallotta magát székelynek, és elfogadhatatlan, hogy ennyi embernek autonómiája vagy saját zászlaja legyen.

A tüntetők „Autonómiát akartok? Sok sikert a csillagászathoz!” és „Senkinek sem engedjük meg, hogy román földön a román történelmi lobogón kívül más zászlót kitűzzön” feliratú táblákat emeltek a magasba. Azt skandálták, hogy „Hargita, Kovászna: román föld”, „Románok vagyunk, mi vagyunk itt mindörökké otthon”.

Georgian Enache, a bukaresti csendőrség szóvivője az MTI-nek azt mondta, hogy bejelentett és a városháza által engedélyezett megmozdulásról van szó, amely incidensek nélkül ért véget.


Nem jelentették be a tüntetést

Pénteken előre be nem jelentett, spontán demonstráció volt a magyar nagykövetség előtt. A szóvivő közlése szerint ilyen esetben a csendőrség tárgyalótiszttel vonul ki a helyszínre, aki ismerteti a résztvevőkkel a tüntetések legális megszervezésének módját. A csendőrség csak akkor bírságol, ha a tüntetők akadályozzák a forgalmat, csendháborítást követnek el vagy nem tesznek eleget a hatósági felszólításoknak.

Nem engedi a magyar helységnévtáblákat a szlovák vasút

Közben elutasította a Szlovák Államvasutak több tucat felvidéki magyar polgármester azon kérvényét, hogy a vasútállomásokon helyezzenek ki kétnyelvű feliratokat.

Az MTI érdeklődésére Füzes Oszkár nagykövet a hétfői tüntetés kapcsán csak annyi mondott, hogy ezúttal is köszöni a román csendőrségnek a korrekt és professzionális együttműködést.

Elítélik a nacionalista hangulatkeltést

Több román publicista közölt a héten a kisebbségi jelképhasználat jogát elismerő, a nacionalista hangulatkeltést elítélő írást a székelyzászló-ügy kapcsán. Ezeknek a kivételeknek az internetes portálok és közösségi fórumok biztosítottak nyilvánosságot.

Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint a magyar kormánynak alkotmányos kötelessége támogatni az autonómiatörekvéseket, ha ezt a határon túli magyarok legitim szervezetei kérik. A Kereszténydemokrata Néppárt által delegált polgármesterek is elhelyezik településeiken a székely lobogót az elkövetkező napokban – mondta Pálffy István, a kisebbik kormánypárt szóvivője február 8-ai, budapesti sajtótájékoztatóján.

A magyar kormány diplomáciai lépéseket tesz az ügyben. A román külügyminisztérium egyébként február 6-án bekérette a nagykövetet, és közleményt is kiadott, amelyben elfogadhatatlannak nevezte Németh „beavatkozását”.

Felszólítás a prefektustól

Adrian Jean Andrei, Hargita megye prefektusa hétfőn hivatalos átiratban szólította fel a megye polgármestereit, hogy távolítsák el településükön a közintézményekről a székely zászlót. Az Agerpres hírügynökség jelentése szerint a prefektus a marosvásárhelyi táblabíróságnak a zászlóra vonatkozó jogerős ítéletére hivatkozott.

A táblabíróság tavaly szeptemberben érvénytelenítette a Hargita megyei tanácsnak azt a határozatát, amelyben a megye szimbólumává nyilvánították a zászlót. Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke az MTI-nek elmondta: az ítélet akkor válik hatályossá, ha szövege megjelenik a hivatalos közlönyben. Ez pedig még nem történt meg.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.