A román szolidaritási megnyilvánulások sorát Lucian Mandruta televíziós személyiség nyitotta meg, aki már a diplomáciai szintre került vita kirobbanásának másnapján székely zászlót „tűzött ki” Facebook-oldalára, és bejelentette: „ma én is székely vagyok, az első Arges megyében”. Bejegyzésében kifejtette: egyetlen román sem tudja, hány magyar halt meg azért, hogy megvédje Erdélyt a töröktől és a tatártól, mert a tankönyvekben nincsenek benne más nemzetiségek hősei. Rámutatott, hogy a regionális identitás ápolása nyugaton természetesnek számít, és értelmetlen dolog ezt Romániában tiltani. „Drága magyarok, mivel román állampolgárok vagytok, akárcsak én, a ti történelmi jelképeitek az enyémek is” – magyarázta a székely zászlót védelmező gesztusát Lucian Mandruta.
Ugyancsak közösségi oldalakon terjednek Sabin Gherman kolozsvári publicista írásai, aki ottani példákkal igazolta, hogy a regionális jelképek Romániában is jelen vannak: Tordán és Aranyosgyéresen például a zászlórudakon a város zászlaja is ott lobog, két hónapja pedig a Gorj megyei prefektus nagy örömmel közölte, hogy Victor Ponta miniszterelnökkel együtt tűzi ki az olténiai megye zászlaját a Papusa-csúcsra. Ilyen körülmények között még téma lehet a székely lobogó kérdése? – veti fel Sabin Gherman.
Kifejtette: tudatában van annak, hogy a jelenlegi hangulatkeltés közepette az Erdély elszakítására törő magyarok bérencének fogják nevezni. Mint írta, azt szeretné, ha a román polgárok is olyannyira ragaszkodnának trikolórjukhoz, akár a székelyek saját lobogójukhoz, a román politikusok pedig ugyanolyan vehemenciával óvnák a határon túli románok jogait, mint budapesti kollégáik a külhoni magyarokét.
„Csak óvatosan a zongorával a lépcsőházban”
Felelőtlenség a magyar-román vitát nacionalista hangulatkeltésre használni – Traian Basescu román államfő elmondása szerint erre a következtetésre jutottak Orbán Viktor miniszterelnökkel Brüsszelben, amikor szóba került közöttük a székelyzászló-ügy. A román elnököt arról kérdezték az újságírók, hogy miről beszélgetett a magyar kormányfővel Brüsszelben.
Romániában ugyanis feltűnést keltett néhány, a csütörtök-pénteki EU-csúcson készült fotó, amelyen a két politikus derűsen beszélget egymással, miközben a román médiában a magyar-román zászlóvita gerjesztett indulatokat. „Valóban nevettem, de azt mondtam: csak óvatosan a zongorával a lépcsőházban, óvatosan a nacionalizmussal. Orbán nagyon pozitívan reagált, szerinte is önmérsékletre kell intenünk a feleket” – számolt be a beszélgetésről Basescu.
Itthon sorra tűzik ki a székely zászlót
Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint a magyar kormánynak alkotmányos kötelessége támogatni az autonómiatörekvéseket, ha ezt a határon túli magyarok legitim szervezetei kérik. A Kereszténydemokrata Néppárt által delegált polgármesterek is elhelyezik településeiken a székely lobogót az elkövetkező napokban – mondta Pálffy István, a kisebbik kormánypárt szóvivője pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján.
A magyar kormány pedig diplomáciai lépéseket tesz az ügyben. A román külügyminisztérium egyébként szerdán bekérette a nagykövetet, és közleményt is kiadott, amelyben elfogadhatatlannak nevezte Németh „beavatkozását”.