Mészáros és Bauer kommünikéjében leszögezi, hogy az európai jogrend a polgárok egyenlőségére épül, és tiltja a hátrányos megkülönböztetést. „A rejtett nacionalizmus, amely azt sugallja, hogy az állam kizárólag a többségi nemzeté, igaz a kisebbségieket is tisztelik, veszélyes, kisebbségellenes, intoleráns magatartásra ösztönözhet” – vélekednek a Magyar Közösség Pártja, az Európai Néppárt képviselői abban a közleményben, amelyet a magyar néppárti EP-delegáció sajtóosztálya juttatott el az MTI-hez.
A képviselők reakciójukban felteszik a kérdést: hogyan kérheti számon a szlovák állam iránti elkötelezettséget annak a kormánynak a vezetője, amely megfosztja az állampolgárságuktól a kettős állampolgárokat, miközben ők foggal-körömmel ragaszkodnak a szülőföldjükhöz – amely történetesen Szlovákia – és a szlovák állampolgárságukhoz? Bauer és Mészáros szerint Robert Fico számára a szocialista internacionalizmus már nem szalonképes, de a kormányfő még nem tudott felnőni az európai értékekhez.
Szabó Erika, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára, a magyar–szlovák kormányközi vegyes bizottság társelnöke úgy reagált a Lánchíd Rádióban: Fico elvetette a sulykot.
Robert Fico miniszterelnök a jelek szerint már lemondott arról, amit hivatalba lépésekor mondott, hogy a Szlovák Köztársaság minden állampolgárának a kormányfője kíván lenni – mondta Rudolf Chmel, a szlovák parlament emberi jogi és kisebbségügyi bizottságának elnöke szerdán. A volt kisebbségügyi miniszterelnök-helyettes – aki a Híd magyar–szlovák párt képviselője – szerint Fico ezzel az etnonacionalizmus időszakába vitte vissza az állam definícióját, amely a Vladimír Meciar nevével fémjelzett zavaros kilencvenes évekre volt jellemző Szlovákiában.
A szociáldemokrata Robert Fico kedden Túrócszentmártonon, a Matica Slovenská nevű kulturális szervezet megalakulásának 150. évfordulója alkalmából kijelentette: azt szeretné, ha abbamaradna Szlovákia zsarolása a kisebbségi jogokkal. A miniszterelnök leszögezte: „Független államunkat elsősorban nem a kisebbségek számára hoztuk létre, bármennyire tiszteljük is őket, hanem elsősorban a szlovák államalkotó nemzet számára, mert éppen a szlovákok voltak azok, akik a közös Csehszlovákiában nem tudták érvényesíteni minden képességüket”.