A szlovák kormányfő úgy látja: furcsa az a tendencia, hogy a szlovák államalkotó nemzet kárára mindenütt előtérbe kerülnek a kisebbségi problémák, mintha „Szlovákiában nem is élnének szlovákok”. „Szeretném, ha abbamaradna a kisebbségi jogokkal való zsarolás” – húzta alá Fico, aki a Matica Slovenská (Szlovák Anyácska) kulturális szervezet megalakulásának 150. évfordulója alkalmával kedden Turócszentmártonban tartott ünnepségen beszélt. Leszögezte: bármennyire is tisztelik a kisebbségeket, a független Szlovákiát nem az ő számukra, hanem elsősorban az államalkotó szlovák nemzet számára hozták létre.
Békét?
A magyar–szlovák történelmi megbékélés és a két ország közötti kényes témákról megkezdett párbeszéd fontosságáról beszélt Frantisek Sebej, a szlovák parlament külügyi bizottságának elnöke azon a budapesti sajtótájékoztatón, amelyet a magyar és a szlovák parlament külügyi bizottságának találkozója után tartott Balla Mihállyal, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnökével. A sajtótájékoztatón a bizottsági elnökök hangsúlyozták, hogy az együttműködést erősítő témák mellett a legkényesebb kérdésekről is baráti légkörben tudott tárgyalni egymással a két küldöttség. Frantisek Sebej a Benes-dekrétumokról az MTI kérdésére válaszolva arról beszélt, hogy a történelem által hátrahagyott érzelmi traumáról van szó.
„Érvényes, hogy az állam nemzeti, a társadalom pedig polgári. Mi független államunkat elsősorban nem a kisebbségek számára hoztuk létre, bármennyire is tiszteljük őket, hanem elsősorban a szlovák államalkotó nemzet számára, mert éppen a szlovákok voltak azok, akik a volt közös Csehszlovákiában nem tudták érvényesíteni minden képességüket” – jelentette ki Fico. „Divatos szokássá vált, hogy a Szlovákiában élő kisebbségektől főleg csak követeléseket tapasztalunk, de semmiféle elkötelezettséget az állam iránt” – mondta a kormányfő. Majd hangsúlyozta: „Ennek meg kell változnia, és bízom abban, hogy az új kisebbségi kormánybiztos hozzáállásában ez a törekvés látható is lesz.”
A Fico-kormány kisebbségi biztosának tisztségét jelenleg A. Nagy László, a Híd magyar-szlovák párt képviselője tölti be. Eddig senki sem jelezte, hogy menesztenék. A miniszterelnök beszédében élesen kikelt a szlovákiai média ellen is, amely szerinte bulvárosítja a Matica Slovenská „őszintén hazafias” és „nemzetmentő” munkáját. Fico azt állította, hogy a Matica Slovenská nemcsak a kihalástól mentette meg a szlovákokat, hanem „feltámasztotta őket a halálból”. Azt mondta, hogy a Maticában „a szlovák elit” tömörül.
Összesen 443-an vesztették el szlovák állampolgárságukat az elmúlt két és fél év alatt a hatályos szlovákiai állampolgársági törvény következtében. Köztük volt a százéves Tamás Aladárné is. A rimaszombati pedagógus 2011 áprilisában korára való tekintettel gyorsított eljárásban kapta meg ismét a magyar állampolgárságot, decemberben pedig értesítést kapott, hogy adja le szlovák okmányait. 2012. október 23-án ő volt az első, aki megkapta a Magyar Becsületrend-érmet.
2011. november 18-án Boldoghy Olivér révkomáromi színész-vállalkozótól vonta meg szlovák állampolgárságát a szlovák belügyminisztérium. A magyar állampolgárság felvétele körül kialakult huzavona tovább folytatódott az idén is, hiszen a szlovák rendőrség újabb pénzbírsággal sújtotta a magyar állampolgárságukat nyíltan felvállaló és emiatt szlovák állampolgárságuktól megfosztott, Léván élő Dolník Erzsébetet, Kassai Gyulát és Gubík Lászlót.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Robert Fico szlovák kormányfő április 26-án találkozott Varsóban. Orbán a megbeszélést követő sajtótájékoztatón azt mondta: „minden olyan kérdés, amely érzékeny, és személyes konzultációt igényel”, élvezi mindkét fél nyitottságát, és reményeik szerint „a sikerek oldalvizén” megoldást nyer.