„Akkor járunk el 1848-hoz méltóan, ha továbbvisszük az örökségét. Ez itt és most azt jelenti, hogy nem vagyunk alábbvalóak egyetlen más népnél sem, nem vagyunk másodrendű polgárok” – hangoztatta a kereszténydemokrata politikus. Sepsiszentgyörgyön többéves hagyománnyá vált, hogy az egymással egyébként rivalizáló magyar pártok március 15-én együtt ünnepelnek: pártpolitikai szónoklatoktól mentes közös rendezvényük díszvendége volt idén Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes. Semjén Kézdivásárhelyen is megszólalt pénteken az ünnep alkalmából.
A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola falai az ezeregyszáz éves magyar államot idézik fel, annak az államnak a törvényhatóságát, amelynek a létünket köszönhetjük – jelentette ki Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter Beregszászon, a magyar főiskolán elmondott beszédében.
A tárcavezető kiemelte: a II. Rákóczi Ferenc név jelképes jelentőséggel bír az egész magyarság számára, hiszen a hozzá kötődő munkácsi vár sokat jelent a legtávolabb élő magyarnak is. Mint hangsúlyozta, a magyar főiskola óriási szerepet játszik abban, hogy a kárpátaljai magyarság ellen tudjon állni az asszimilációnak. A tanintézetben képzett szakemberek fenntartják a magyarságot, megújító erőt adnak a következő nemzedékeknek – mondta.
Az 1848–1849-es szabadságharc kárpátaljai eseményei kapcsán Fazekas emlékeztetett a Munkács melletti győztes ütközetre, amely jelentős szerepet játszott a kárpátaljai magyar történelemben. Ahhoz, hogy a magyarság felemelkedő nemzet lehessen, szükség van a hasonló történelmi példákra – emlékeztetett Fazekas Sándor.
Kárpátalján megyeszerte megemlékeztek az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc 165. évfordulójáról. Ungváron a kora esti órákban a Kárpátaljai Magyar Értelmiségiek Közössége (MÉKK) méltatja a Petőfi-szobornál az 1848–1849-es szabadságharc évfordulóját.
Koszorúzásokkal és ünnepi műsorokkal emlékeztek meg Horvátországban az 1848–49-es forradalom és szabadságharc 165. évfordulójáról. A zágrábi magyar nagykövetség által szervezett rendezvény keretében az ünneplők elhelyezték a magyar kormány, a nagykövetség, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége, a Magyar Egyesületek Szövetsége, valamint a zágrábi magyar szervezetek koszorúit a zágrábi Vlaska utcában található Petőfi-emléktábla alatt, amelynek tanúsága szerint „1840 és 1841 között katonaként itt tartózkodott a nagy magyar forradalmár és költő”. Ezt követően az Ady Endre Kultúrkörben tartott ünnepi fogadáson Iván Gábor zágrábi magyar nagykövet méltatta a forradalom és szabadságharc emlékét és jelentőségét, majd tolmácsolta Orbán Viktor miniszterelnöknek a határon túl élő magyarokhoz intézett üzenetét. A március 15-i rendezvényre Zágrábba várták Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi minisztert is, aki azonban a magyarországi időjárási viszonyok miatt nem tudott Horvátországba utazni.
A magyar nemzeti ünnep alkalmából rendezett fogadáson a Horvátország számos részében működő magyar egyesületek és szervezetek képviselői mellett részt vettek horvát politikusok is, valamint Zágráb polgármestere. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc 165. évfordulója tiszteletére koszorúzással egybekötött ünnepi megemlékezést tartottak pénteken a kelet-horvátországi Harasztiban (Hrastin) is. A szlavóniai szórvány magyar településen a sírkerti kopjafa tövében a helyi református gyülekezet hittanosai Petőfi-verseket szavaltak és Kossuth-nótákat adtak el, majd elénekelték a székely himnuszt az erdélyi magyar testvérekkel való együttérzés jeléül – tájékoztatta az MTI-t Szenn Péter református lelkész. Ezt követően kezdetét vette a haraszti kultúrotthonban a Magyar Egyesületek Szövetsége március 15-i központi ünnepi műsora. A nemzeti ünnep alkalmából a napokban más magyarok lakta településen és magyar nyelvű iskolában is tartottak megemlékezéseket Horvátországban, a többi között pénteken délelőtt Eszéken, a Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központban.
Az ünnep legfontosabb üzenete, hogy a reményt soha ne veszítsük el: a nemzet közös akaratát csak ideiglenesen lehet eltiporni – jelentette ki Surján László, az Európai Parlament néppárti alelnöke pénteken Szabadkán. A magyar embert éppen történelmi viszontagságai tanítják meg, hogy bizalommal nézzen a világra – mondta a kereszténydemokrata politikus a Vajdasági Magyar Szövetségnek (VMSZ) az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a Szabadkai Népszínház Jadran Színpadán szervezett ünnepségén. Hozzátette: a nemzet közös akarat előbb vagy utóbb érvényesülni fog.
„1848 közös akarat: legyen béke, szabadság és egyetértés. A békéről azoknak, akik átélték a délszláv háborúkat, nem kell beszélni, de szabadságból is összehasonlíthatatlanul több van, mint két évtizede. Egyetértés terén azonban rosszul állunk. Egyetértésre kell jutnunk Magyarországon és a határon inneni és túli magyarok között is” – fogalmazott az európai parlamenti képviselő