„A Brünni Magyar Polgári Egyesület tagjai együtt éreznek, és támogatják székely barátaik törekvését, ezért ennek jelképeként most kitűztük a székely zászlót” – mondta az MTI-nek Lelovics Pál, az egyesület elnöke.
A kopjafát 2011 decemberében az egykori csatatér szélén fekvő Telnice (régen Tellnitz) községben állította a BMPE azon magyar katonák emlékére, akik több mint két évszázada, 1805. december 2-án részt vettek és életüket veszítették a híres austerlitzi csatában, amelyet Bonaparte Napóleon francia császár legnagyobb győzelmeként tart számon a történelem.
A kopjafa Kövér György hagyományőrzőnek, a gidófalvi Szilaj Hagyományőrző Egyesület tagjának az alkotása.
A BMPE kopjafája már a második a csatatéren. A véres ütközetben elesett magyarok emlékét idéző első kopjafát 2006 december elején szintén Telnicében állították fel. Az akkori kopjafaállítás legfőbb kezdeményezője a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségének brünni helyi szervezete volt a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemmel és hagyományőrzőkkel együttműködve. Ennek a kopjafának a szomszédságába került most a BMPE kopjafája. Az austerlitzi csatatér nagyon népszerű, külföldi turisták által sűrűn látogatott idegenforgalmi célpont.
Csak az erdélyi magyar sajtó foglalkozott véleménycikkekben is a vasárnapi marosvásárhelyi autonómiatüntetéssel, a román lapok rövid tudósításokban számoltak be az eseményről. A Krónika című napilap arra figyelmeztet, hogy egyetlen autonómiatüntetés semmiképpen sem vezethet el az önrendelkezéshez, „fel kell kelteni és ébren kell tartani a magyar tömegek érdeklődését”. Az egyetlen országos magyar napilap szerint életképes autonómiakoncepciók kidolgozása, majd a többségi társadalom fogékony részének a meggyőzése is szükséges az önrendelkezés eléréséhez.
Ismert, Székelyföld területi autonómiáját, önálló régió megalkotását és a székely jelképek üldözésének azonnali beszüntetését követelték petíciójukban a román kormánytól vasárnap Marosvásárhelyen a Székely szabadság napja elnevezésű demonstráció résztvevői. A rendezvény ellen maroknyi román fiatal tüntetett, de nem volt összetűzés a két tábor között.
Nemcsak Marosvásárhelyen demonstráltak az autonómiáért, hanem a világ több városában, így Budapesten is szolidaritási tüntetéseket rendeztek. Olvassa el az MNO-n a megmozdulások krónikáját.