Felvidéki magyar aktivisták „ajándéka„ Pozsonynak

A pozsonyi kormánynak postázták a nyelvhasználatért küzdő aktivisták Pered szlovák nyelvű tábláit.

Veczán Zoltán
2013. 11. 03. 13:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Postán adta fel Robert Kalinák szlovák belügyminiszter, valamint Jana Dubovcová ombudsman részére a magyar nyelvhasználatért küzdő Kétnyelvű Dél-Szlovákia Mozgalom (KDSZ) a felvidéki Pered falu szlovákosítás után Tesedíkovóra változtatott nevét viselő táblákat.

Az „ajándékot" – ahogy az aktivisták nevezték – ízlésesen becsomagolva, masnival átkötve küldték el, az alábbi videón az látható, ahogy küldeményüket előkészítik, és egy postán feladják.

A KDSZ az akcióval Pozsony felé demonstrálta, hogy tartsák tiszteletben a magyar közösség jogait, emellett üzenni szeretett volna azoknak is, akik a szlovák nyelvű táblák ellopásával vádolták meg őket: „A táblákat nem elloptuk, hanem egyszerűen lecseréltük. A legitim peredi népszavazás után a két régi Tesedíkovo feliratra már nincs szükség. Állami tulajdonról lévén szó, ezeket a táblákat egy levél kíséretében csütörtökön postáztuk” – írták vasárnapi közleményükben.

Pered lakossága 2012 márciusában népszavazással döntött arról, hogy a csehszlovák kommunista rezsim által Tesedíkovóra átnevezett falu történelmi nevét szeretnék visszakapni.

A szlovák kormány azonban több mint egy évig húzta-halasztotta az ügy elbírálását, végül Kalinák belügyminiszter ajánlására Robert Fico miniszterelnök elutasította a település döntését a belügyi tárca által megfogalmazott azon álláspontra hivatkozva, amely szerint a névváltoztatás sértené a településekről és az államnyelvről szóló törvényt.

A kétnyelvűségért küzdő aktivisták ekkor tiltakozásképpen október 27-én vasárnap leszerelték a Tesedíkovo feliratú táblákat, az erről készült videójuk szintén bejárta a világhálót.

A több mint 700 éves, magyar többségű falu az államhatalom által ráerőszakolt nevét Tessedik Sámuelről kapta, akit a szlovák hivatalos történetírás szlovák lelkészként, pedagógusként és gazdasági szakíróként tart számon. Az elnevezést semmi sem indokolta: a településen Tessedik maga egyszer sem fordult meg, ráadásul Peredet a helyben lakó szlovákok is Perednek hívják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.