Fico: A sátánt is támogatnák ellenem

Robert Fico kormányfő és Andrej Kiska vállalkozó jutott a szlovák államfőválasztás második fordulójába.

KG
2014. 03. 16. 7:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szlovák statisztikai hivatal (SÚSR) szerint az első fordulóban Robert Fico kormányfő, a baloldali kormánypárt, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) jelöltje kapta a legtöbb szavazatot, a kormányfőre a szavazók 28 százaléka voksolt. A második helyen a függetlenként indult Andrej Kiska vállalkozó végzett, a voksok 24 százalékát kapta meg.

Megfelelően a várakozásoknak, az államfőválasztás nem hivatalos végeredménye szerint az első körben nem született döntés az új szlovák államfőről. Így két hét múlva, március 29-én második fordulóra kerül sor. Ekkor az első fordulóban a két legjobb eredményt elért jelölt, azaz Robert Fico és Andrej Kiska között lehet választani. A második fordulóba továbbjutottak személye és sorrendje nem számít meglepetésnek. Az viszont igen, hogy Robert Ficóra a vártnál kevesebben, Andrej Kiskára viszont többen szavaztak.

Robert Fico az államfőválasztás eredményével kapcsolatban újságírók előtt azt mondta: kemény küzdelemre számít a második fordulóban, amely szerinte nagyon érdekes lesz. „Az ellenzék velem szemben akár a sátánt is hajlandó lenne támogatni” – fejtette ki.

Andrej Kiska azt mondta: a választás második fordulójában súlyos, de nyílt küzdelemre van kilátás. Hozzátette: feljelentést kíván tenni Robert Fico ellen amiatt, mert a kormányfő az egyik, a voksolást megelőző televíziós vitaműsorban „uzsorásnak” nevezte őt.

A szombati voksolás végeredménye szerint a választás első fordulójában Radoslav Procházka független parlamenti képviselő szerezte meg a harmadik helyet (az érvényes voksok mintegy 21,2 százalékával), a negyedik helyen pedig 12,9 százalékkal a szintén függetlenként indult Milan Knazko színművész végzett.

A Magyar Közösség Pártja (MKP) által indított Bárdos Gyula, aki a szlovák államfőválasztások történetének első magyar jelöltje, az ötödik helyen végzett, ő a szavazatok 5,1 százalékát kapta meg, és ezzel megelőzte a hatodik helyet megszerző Pavol Hrusovskyt (3,3 százalék) akit a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), a Szlovák Kereszténydemokrata Unió – Demokrata Párt (SDKÚ–DS) és a Most–Híd szlovák–magyar párt alkotta úgynevezett Néppárti Platform indított.

Sokáig úgy tűnt, hogy Robert Fico jelenlegi miniszterelnök nagyon simán fogja megnyerni Szlovákia történetének negyedik elnökválasztását, de a legutóbbi hónapokban megjelent felmérések szerint már az sem kizárt, hogy vereséget fog szenvedni a második fordulóban. Budapestről nézve a legfontosabb kérdés, hogy Bárdos Gyula, az ország történetének első magyar elnökjelöltje hogyan fog szerepelni. Az MNO összefoglalója az eddig történtekről>>>

Bárdos Gyula az MTI-nek nyilatkozva azt mondta, nagyon nagy sikernek tartja az általa elért eredményt, főként annak tükrében, hogy azt a jelölésével szembeni politikai „ellenszél” dacára sikerült elérni. „Ennek ellenére meghaladtuk az 5 százalékot, ami egy lélektani határ” – mutatott rá. A magyarok lakta régiókban tapasztalt alacsony részvételi aránnyal kapcsolatban hozzátette: ez azt mutatja, hogy a helyi magyar közösség „szellemi kondíciója nagyon rossz”.

Berényi József, az MKP elnöke az eredményről elmondta: a jelöléssel sikerült elérni céljukat, azt, hogy a felvidéki magyar közösség számára fontos témák a szlovák politika színterére kerüljenek. Hozzátette: a második fordulóba jutott jelöltek egyikét sem támogatják. Közölte, erre csak akkor kerülhet sor, ha azok valamelyike konkrétumokban is felvállalja azokat a lépéseket, amelyek a felvidéki magyarság megmaradását célozzák.

A SÚSR adatai szerint a szombati voksoláson a választásra jogosult szavazópolgárok 43,4 százaléka vett részt, azaz kevesebben mentek el szavazni, mint az eddigi államfőválasztásokon átlagban. A korábbi államfőválasztások átlagos részvételi aránya 50 százalék körüli volt. Dél-Szlovákia több régiójában, vagyis a magyarok által legsűrűbben lakott régiókban a választási részvétel az országos átlagnál is alacsonyabb volt. A sorrendben negyedik közvetlen szlovák államfőválasztás első fordulójában rekordszámú, összesen 14, többségében függetlenként induló jelöltre lehetett szavazni. A voksolás hivatalos végeredményét vasárnap délelőtt teszik közzé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.