Jövő héten koalícióra lépnek a vajdasági magyarok

Kisebbségi, regionális pártként azonban elsősorban a helyi problémákra fókuszálnak.

VZ
2014. 04. 20. 10:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A VMSZ elnöke szerint ez azt jelenti, hogy a szerb kormány munkájában a vajdasági magyar politikusok államtitkári szinten sikeresebbek tudnak lenni a következő négy évben annál, mintha miniszteri pozíciókat kértek volna a koalíciós tárgyalások során.

Az új szerb kormány tagjaként a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) államtitkárokat, tanácsadókat, szakbizottsági vezetőket delegálhat, és akár nagykövetet is adhat – mondta korábban Pásztor István.

A VMSZ elnöke emlékeztetett arra, hogy korábban is azt mondta, akkor lépnek koalícióra az SNS-szel, ha a magyar párt programja is bekerül a kormányprogramba, és most ez meg is valósult.

Az interjúban a politikus kitért arra is, hogy a március 16-ai előre hozott szerbiai parlamenti választáson abszolút többséggel győztes Szerb Haladó Párttal (SNS) az egyeztetések lezárultak, a koalíciós szerződést pedig a jövő hét elején írják alá. Kiemelte: az új kormányprogramba bekerültek azok a pontok is, amelyek a VMSZ kampányában szerepeltek.

Pásztor István az SNS-szel folytatott megbeszéléseket sikeresnek ítélte, és úgy fogalmazott: pártja most először volt abban a helyzetben, hogy ilyen formában tárgyalhasson Aleksandar Vucic leendő miniszterelnök pártjával.

„Azt hiszem, mindenkit feszültséggel töltött el az, hogy nem tudhattuk bizonyossággal, hogyan néznek majd ki ezek az egyeztetések, milyen reakciója lesz a pártnak az általunk megfogalmazott felvetésekre, nemcsak az SNS közvéleményben is ismert különlegessége miatt, hanem amiatt is, hogy a pártnak történetesen 158 mandátuma van” – magyarázta a Magyar Szónak a legnagyobb délvidéki magyar párt vezetője. A VMSZ egyébként növelte képviselői számát, a korábbi öt helyett most hat politikusuk került be a parlamentbe.

Szerinte amennyiben tárcavezetői, kormányalelnöki vagy házelnöki pozíciókat kértek volna a haladó párttól, akkor a tárgyalások középpontjába nem a megoldandó problémák, hanem a funkciók kerültek volna. „Vannak országos jellegű érdekeltségeink, de ez nem jelenti azt, hogy nekünk Közép- vagy Dél-Szerbiában kell eltöltenünk az időnket, elhasználnunk az energiánkat. Nem vagyunk úgy beágyazódva, hogy ezt a munkát felelősséggel el tudnánk végezni. Szerintem tehát csak bársonyszékek szempontjából lehetett volna többet kihozni a tárgyalásokból, érdekérvényesítés szempontjából azonban nem” – szögezte le.

A következő négy évben át kell alakítani az ország működését, szigorítani kell a szabályokat és racionálisabbá kell tenni a rendszert – magyarázta Pásztor, hozzátéve, hogy ebből mindenkinek ki kell vennie a részét. A politikus ezzel arra a többször hangoztatott kijelentésre is utalt, miszerint a gazdasági helyzet javítása lesz az új kormány egyik legfontosabb feladata.

Hozzátette még, hogy a Vajdaság szempontjából jelentős kérdések is szerepelnek abban a megállapodásban, amelyet a VMSZ és az SNS a jövő héten ír alá. Emellett a jövőben rendezni kell a vajdasági tartomány alkotmányjogi státusát is, amire az alaptörvény tervezett módosításakor kerülhet sor.

A szerb parlament szerdán alakult meg, a kormány pedig várhatóan április 27-én teszi le hivatali esküjét. Aleksandar Vucic leendő miniszterelnök várhatóan a jövő hét közepéig közli kabinetjének összetételét. Vucic korábban úgy fogalmazott: ez lesz a többpártrendszer bevezetése óta Szerbia legkisebb kabinetje, mindössze 19 taggal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.