Elhunyt Pénzes Éva

Pénzes Éva a felvidéki magyarság közéletének és kulturális életének egyik szervezője volt.

MNO
2015. 04. 09. 15:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alapítvány közleménye szerint Pénzes Éva március 29-én hunyt el. Temetése április 18-án lesz ipolysági szülőfalujában, a szlovákiai Deménden.

Pénzes Éva 1955-ben született, 1977-ben tett szakérettségit a pozsonyi Könyvtárosi Szakközépiskolában. Mint írták, pozsonyi évei alatt részt vett a felvidéki magyar fiatalok állam által megtűrt szervezkedésében. 1981 és 1984 között az Új Szó munkatársa volt. Kapcsolattartóként segítette a Csehszlovákiai Magyar Kisebbség Jogvédő Bizottságát. Részt vett a szlovákiai magyar értelmiség ellenzéki mozgalmában tiltakozások, petíciók sokszorosításával, terjesztésével, államhatárokon átívelő információcserével, anyaggyűjtéssel, ami miatt folyamatos rendőrségi megfigyelés alatt állt.

Házasságkötésekor, 1984-ben települt át Budapestre. 1986 és 1991 között a Magyarságkutató Intézet munkatársa volt. 1988-ban egyik alapítója lett a Csehszlovákiai Magyar Kultúra Baráti Körének, majd 1989-ben a Rákóczi Szövetségnek, a szervezőbizottság tagjaként. 1992-től a Fidesz kisebbségi csoportjának, majd külügyi osztályának szervező titkáraként dolgozott 1999-ig. 1999 és 2002 között a Külügyminisztérium politikai államtitkárságának munkatársa volt. 2002 és 2011 között az Országgyűlés hivatalában dolgozott, nyolc éven át az Országgyűlés külügyi és határon túli magyarok bizottságának, majd újra a Fidesz képviselőcsoportjának titkárnőjeként. 2011-től ismét a Külügyminisztérium állományába került, 2014-ig a dokumentációs főosztály munkatársa volt – áll a közleményben.

Az összegzés szerint Pénzes Éva 1992-től csaknem húsz éven át segítette a Pro Minoritate Alapítvány munkáját. A Pro Minoritate folyóirat szerkesztőségében szervezői feladatokat látott el. Szervezője volt a Bálványosi Nyári Szabadegyetemnek, részt vett a Kárpátaljai Nyári Szabadegyetem, majd a Szlovákiai Nyári Szabadegyetem megalapításában, és szervezői munkájával segítette a határon túli magyarokkal kapcsolatos rendezvények, konferenciák megvalósítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.