Marosvásárhely: fenyegetésért perelik a helyi rendőrséget

A panaszosok összesen 480 ezer lejt követelnek fájdalomdíjként.

2015. 05. 02. 19:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A város önkormányzatának alárendelt, Bretfelean által vezetett rendőrség múlt héten 30 ezer és 50 ezer lej (vagyis 2,1 millió és 3,5 millió forint) közötti bírságot helyezett kilátásba azoknak, akik nem távolítják el 48 órán belül házuk faláról a kétnyelvű táblát.

Az MTI-hez eljuttatott törvényszéki keresetből kitűnt, hogy a panaszosok összesen 480 ezer lejt (33,6 millió forintot) követelnek fájdalomdíjként. Kincses Előd ügyvéd, a panaszosok egyike elmondta: az összeg a fenyegetésben szereplő bírsággal egyenértékű.

A törvényszéki keresetben és feljelentésben a panaszosok közölték: régi marosvásárhelyiként tudomásuk volt arról, hogy 2001-ben a város önkormányzata döntött a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezéséről, és 2007-ben meghozta az ezzel kapcsolatos gyakorlati intézkedéseket. Ismervén, hogy az önkormányzatnak hét év alatt csak négy utca névtábláit sikerült kétnyelvűekre cserélnie, elfogadták a Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo) önkénteseinek a segítségét, mely – állításuk szerint – „a polgármesteri hivatal tétlenségét pótolta”.

A panaszosok közölték: megrökönyödéssel tapasztalták, hogy a rendőrparancsnok súlyos törvénysértésnek minősítette a hivatalnak nyújtott segítséget, és azzal érvelt, hogy ezt a munkát csak a helyi hatóság végezheti el. „Feltehetjük a kérdést, ha a polgármesteri hivatal hanyagsága miatt szemetes egy utca, és a lakosok maguk állnak neki seperni, takarítani, őket is megbüntetik?” – áll a periratban.

Kincses Előd ügyvéd elmondta: azért tettek büntetőfeljelentést és indítottak erkölcsi kártérítési eljárást is, mert a büntetőeljárás sokáig elhúzódhat. A fájdalomdíjért indított per viszont azonnal bírói szakaszba kerül.

Marosvásárhelyen a magyar közösség általános felháborodását váltotta ki, hogy a helyi rendőrség megbírságolt két önkéntest, aki kétnyelvű utcanévtáblákat helyezett ki a városban, és tetemes összegű bírságot helyezett kilátásba minden háztulajdonosnak, akinek kétnyelvű utcanévtábla került a házára, és azt nem távolította el. Kincses Előd elmondta, a fenyegetés következtében a civil önkéntesek által kitűzött 80 kétnyelvű utcanévtáblából 22 maradt a házfalakon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.