Közvitát tartottak kedd este a marosvásárhelyi Kultúrpalotában, ahol a román környezetvédelmi minisztérium államtitkára, a város alpolgármestere, valamint civilszervezetek képviselői mondták el álláspontjukat az Azomures vegyipari kombinát szennyezésével kapcsolatban. Az eseményre meghívták a vállalat képviselői mellett a környezetvédelmi és a közegészségügyi hatóságok embereit is, de ők nem tartották fontosnak ismertetni az álláspontjukat.
Szép Róbert államtitkár szerint a vásárhelyi üzem jelenleg Románia legnagyobb szennyezője – igaz, a cég éppen komoly összegeket költ a károsanyag-kibocsájtás csökkentésére. Az ellenőrző hatóságoknak eddig már több alkalommal is jogukban állt volna felfüggeszteni a vállalat tevékenységét, olyan magas szennyezőértékeket mértek, de az Azomures vállalta, hogy fejlesztéseket végez, így 2016. január elsejéig működhet. Az ígéretek szerint addig elindítja az új szűrőberendezéseket – a környezetvédelmi minisztérium felmérései szerint ez november közepére várható.
Az országos statisztikai hivatal adatai szerint egyébként Maros megyében a legnagyobb a légúti betegségek miatti elhalálozások aránya, mintegy kétszerese az országos átlagnak. A gyerekek, akik érzékenyebbek a levegő szennyezettségére, többnyire nem vírusos megbetegedésben szenvednek, hanem e szennyezettség miatt bekövetkező légúti megbetegedésekben – hangzott el a közvitán.
A vállalat szennyezésével kapcsolatban egyébként folyamatban van egy felmérés: a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem szakemberei azt vizsgálják, hogy a vegyi kombinát által kibocsátott káros anyag hogyan befolyásolja az alkalmazottak és a lakosság egészségét. Ezenkívül mérik a légszennyezést a marosvásárhelyi levegőben, elsősorban a Kövesdomb, valamint a városszéli övezetek környékén, ahol felgyűl az ammónia. A tanulmány várhatóan másfél év múlva lesz kész.
Az Azomureş vezetősége szerint egyébként a vállalatnál a leggyakoribb szakmai betegség a halláskárosodás, az ammónia által okozott megbetegedések az utolsó helyen állnak, csupán három esettel. A cég képviselője szerint a hörghuruttal (bronchitisszel) diagnosztizált alkalmazottak 90 százaléka dohányzik, ezért nem állapítható meg pontosan a megbetegedés oka.
Mint azt lapunkban is megírtuk, idén júliusban kis híján katasztrófába torkolló baleset történt a kombinátban: miután ismeretlen okból a gyár áramellátás nélkül maradt egy időre, a tartályokban vészhelyzet állt elő, és a robbanásveszély elkerülése érdekében a keletkező gázokat a szabadba engedték. Az Azomures kombinát sok tekintetben egyedi a térségben. Európában sehol máshol nem működik olyan egység, ahol úgynevezett komplex műtrágyát állítanának elő: a vásárhelyi mellett csak Indiában és Chilében van ilyen üzem. A gyár másik nagyon keresett terméke az ammónium-nitrát, amely az egyik legismertebb robbanóanyag alapanyagát képezi. A világon ezt is csak néhány helyen állítják elő ipari mennyiségben, éppen a sokat emlegetett környezetszennyezés miatt.
A térségben évek óta komoly probléma a kombinát környezetszennyező tevékenysége – tiszta időben tíz-húsz kilométerről lehet látni azt a füstoszlopot, amit a 147 hektáron elterülő üzem területéről eresztenek a levegőbe, ködös időben viszont az egész városban és a környező falvakban is érezni az irritáló gázt, amely sok embernél fulladásos tüneteket vált ki. Idén eddig száznál is többször lépte túl a város nitrogénszintje a megengedett határt, és többször akadt olyan nap, amikor a megengedettnél hatszor nagyobb értéket mértek! A Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség júliusig háromszor büntette meg 50-50 ezer lejre (ez alkalmanként három és fél millió forintot jelent) a vállalatot, amely minden esetben óvás nélkül befizeti a kirótt büntetést.