Teljes homály övezi a Miniszterelnökség döntését

220 millió forintos támogatást kapott egy ismeretlen MKP-közeli alapítvány.

Kuthi Áron
2017. 02. 08. 5:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavaly június végén Somorjára bejegyzett szervezet mögött álló személyeket egy emberként keresi az ottani magyar sajtónak a Magyar Közösség Pártjától (MKP) más-más távolságra álló része, a szlovák belügyi tárca nyilvántartása csak annyit mond, a Libertate speciális célú civil szerveződés. A Duna-menti kisvárost igencsak megbolygatta az érkező 220 milliós támogatás híre, egymásnak ellentmondó találgatásokkal lehet találkozni. Tény, hogy a szervezet irodája nyitásra készen áll. A Libertate nevénél azonban beszédesebb az anyagi támogatás megítélésének időzítése és az összeg nagyságrendje. Somorjaiakkal beszélgetve többen is emlegették az MKP-hoz szorosan köthető, Galántára bejegyzett Főnix Polgári Társulást. Utóbbi szervezetnek tavaly januárban ítélt meg a magyar kormány 200 millió forintot, a Libertatéhoz nagyon hasonló címszó, „anyanyelvi oktatást erősítő kulturális rendezvénysorozat” alatt. Akkor még Berényi József volt az MKP elnöke, de jött a váltás, 2016. június 11-én Menyhárt József vette át a parlamenten kívüli, így sok forrástól eleső magyar párt vezetését.

És tizenkilenc napra rá már élt a Libertate. Az időzítésnek duplán is van jelentősége. A Főnix három hónappal a parlamenti választás előtt kapott pénzt, idén ősszel pedig megyei választás lesz, ahol az MKP-nak életbevágóan fontosak a pozíciók, ha már harmadszor is kimaradt a törvényhozásból. A két szervezet abban biztosan hasonlít, hogy titkolóznak, a Főnix vezetője az Új Szó pozsonyi napilap munkatársait múlt ősszel azzal hessegette el, hogy semmi közük hozzá, mire ment a pénz. Csak hab a tortán, hogy a Főnix elszámolási problémái miatt hatósági vizsgálat indult. Az átláthatóságot már akkor is nehezítette, hogy a Főnixszel kötött támogatási szerződésnek titoktartási klauzulája is volt.

A 220 millió forint a Szlovákiába irányuló magyar támogatások tortájában tekintélyes szeletet képvisel, ezért lapunk azzal kereste meg az MKP-t, hogy a most megítélt támogatás magas összege okán biztos, hogy ismerik a részleteket. Kiderült, nem tudják, mi szerepelt a pályázati anyagban, nem voltak sem véleményezési, sem döntéshozói szerepben. Ám az azért árulkodó, hogy hozzátették, a pályázatok értékelése után a Miniszterelnökség értesítette őket a támogatott pályázatokról. (A decemberi támogatási körben csak egyetlen Felvidéket érintő pályázat volt.) Az MKP egyúttal közölte, nem zárkózik el a Libertatéval való együttműködéstől. Lapunk megkereste a Miniszterelnökséget is az ügyben, de mindeddig nem érkezett válasz.

Egy, a somorjai magyar közéletet jól ismerő helyi forrásunk szerint a csallóközi magyar közösséget több törésvonal is megosztja, egyrészt a magatehetetlen, céltalan magatartású MKP és az erősödő, pénzpárti Most–Híd etnikai vegyes párt, valamint az ezek közötti kényszerű választás. Emellett a lélekszámban csökkenő, elbizonytalanodó kisebbségi közösség egy egyre inkább regionális öntudatú felső-csallóközi szlováksággal is szembetalálja magát. Szerinte azonban két dolgot mindenképpen le kell szögezni. Egyrészt üdvözlendő az a komoly felelősségvállalás, amely a magyar kormány részéről megnyilvánul a Kárpát-medencei közösségek erkölcsi és anyagi támogatása terén. Hogy ne menjünk messzebbre, a somorjai Árpád-kori templom felújítását is hathatósan támogatta a Fidesz-kabinet. Másrészt viszont a kisebbségi magyar lobbicsoportok hamis képet közvetítenek Budapestnek a helyi közösségek helyzetéről, ezért a megítélt pénzek nem jól hasznosulnak, a támogatásnak „kevés látszatja van” – mondta forrásunk.

A felvidéki magyar közéletben a másik, hasonlóan nagy hullámokat vető ügy az egyik gútai általános iskolának a nagyobbikba való beolvasztása. A nagyrészt magyarok lakta kisvárosban január 30-án döntött úgy néhány MKP-s és független honatya, valamint a szintén MKP-s polgármester, hogy szeptemberre egy tető alá szervezik a két intézményt, bevallva-bevallatlanul felborítva az etnikai arányokat. Az MKP vezetése hiába intette a helyieket, hogy nem ért egyet a lépéssel, a helyi akarat erősebb volt, az aláírásgyűjtés sem segített. Tegnapra azonban fordult a kocka, Horváth Árpád polgármester bejelentette, megvétózza a nemrég saját maga által is támogatott határozatot az iskola-összevonásról. 

Egy, az ügyre rálátó, névtelenséget kérő felvidéki forrásunk azt mondta lapunknak, Semjén Zsolt telefonhívása sejthető a háttérben, a miniszterelnök-helyettes „szólt rá” az MKP-ra, hogy nem hagyhatják az iskolabezárást, mert az presztízsveszteség volna a határon túli magyar közösségek megmaradását szívén viselő magyar kormány számára. Az MKP-hoz közel álló Felvidék.ma hírportál persze a közakarat győzelmeként tálalta a határozat visszavonását. Horváth Árpád a portálnak azt nyilatkozta, „a gútai gyerekekről, a gútai magyar iskolaügy jövőjéről van szó”. Pedig január végén, a szülői tüntetéssel színesített testületi ülésen ugyanezekkel az érvekkel igyekezett alátámasztani az alapiskolák összevonását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.