Hatalmas veszteség lenne a budapesti Közép-európai Egyetem bezárása – jelentette ki Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke az RFI rádióban. A Főtér.ro összefoglalója szerint Kelemen azt mondta:
„Ha sor kerülne az egyetem bezárására, az óriási veszteség lenne Magyarország, Közép-Kelet-Európa, az akadémiai szféra, a humán és társadalomtudományok számára. [ ] Meggyőződésem, hogy végül sikerül megegyezésre jutnia a magyar kormánynak az amerikai vagy a New York állambeli hatóságokkal.”
Az RMDSZ elnöke szerint ugyanakkor nem lehet kétségbe vonni a parlament jogát, hogy megszabja, milyen körülmények között működhetnek az egyetemek, illetve mik az oklevelek elismerésének feltételei. „És itt nem a budapesti CEU-ra gondolok, hanem bármelyik egyetemre, ezt a jogot pedig el kell ismerni” – fogalmazott.
Kelemen Hunor szerint valójában jóval mélyebb válságról van szó, és az, ami a CEU-val mint szimbólummal történik, csak a tünete ennek a válságnak. Ez a válság ráadásul nemcsak Magyarországot érinti, hanem a térség összes országát és egész Európát.
„Az emberek egyre kevésbé bíznak azokban az értékekben, amelyek mentén az elmúlt években az európai kontinensen megerősödött a parlamentáris demokrácia, a nyílt és szabad társadalom. Itt kell keresnünk az okokat.”
A CEU-t érintő magyar törvénymódosítás nagyon megtetszett Victor Ponta korábbi román kormányfőnek, aki múlt héten a Facebookon azt írta, maga is kidolgoz egy ugyanilyen javaslatot, amelyet a bukaresti parlament elé terjeszt. Ez leginkább a magyaroknak fájhat, hiszen két romániai egyetemet, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet és a Partiumi Keresztény Egyetemet is Magyarországról pénzelnek, és egyik esetében sem létezik kormányközi megállapodás az intézmény finanszírozásáról.