Ismét megjelent az afrikai sertéspestis (asp) Romániában: a kór a magyar, illetve az ukrán határtól is alig néhány kilométernyi távolságra található, Szatmár megyei Mikola egy háztáji gazdaságában fertőzte meg az állatokat – közölte szombaton a román sajtó. A vírust két napja azonosították, ezt követően az állategészségügyi hatóság azonnal leölte az illető gazdaságban nevelt tizenhárom sertést, a tetemeket pedig elégette – írja az MTI.
A fertőzött gazdaság körzetében megtettek minden olyan intézkedést, ami a fertőtlenítéshez, a vírus terjedésének megelőzéséhez szükséges. Az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság (ANSVSA) azt is közölte, hogy a szervezet elnöke vasárnap Brüsszelbe utazik, ahol az Európai Bizottság illetékeseivel egyeztet a további szükséges óvintézkedésekről. A hét elején az északkelet-romániai Botosani megye határ menti részén rendeltek el vadászati tilalmat, miután a szomszédos Moldovában, a határtól 300 méterre afrikai sertéspestisben elpusztult vaddisznók tetemeit fedezték fel.
Az afrikai sertéspestis a házi sertés és a vaddisznó vírusos betegsége, az Európai Unió területén először 2014-ben, Litvániában mutatták ki. Kárpátalján, a magyar határ közelében 2016 decemberében jelentették első alkalommal az ukrán hatóságok a betegség előfordulását. 2017 júniusában Csehországban vaddisznókban, júliusban pedig Romániában, Szatmárnémetiben egy háztáji gazdaságban állapították meg a betegséget. Az asp vírusa ellenálló, húsban, nem hőkezelt húskészítményben hónapokig, fagyasztott húsban akár évekig fertőzőképes. Védőoltás nem áll rendelkezésre, a fertőzés terjedését csak a beteg állatokkal való érintkezés megelőzésével lehet meggátolni. A fertőzött állatok száz százaléka elpusztul – mutatott rá az ANSVSA. Az afrikai sertéspestist a szabadon élő állatok terjesztik, az emberekre nem jelent veszélyt.
Az afrikai sertéspestis megjelenését a román nemzeti laboratóriumra hivatkozva az MTI-hez eljuttatott közleményében a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal (Nébih) is megerősítette. A hivatal közölte: a magyar állategészségügyi szolgálat haladéktalanul kijelölte Magyarországon a megfigyelési zónát. Ez alapján Méhtelek és Garbolc teljes közigazgatási területe, Nagyhódos település egy része, valamint Rozsály és Zajta települések külterületeinek egy része került korlátozás alá.
A korlátozás alá vont területen az állatorvosok hamarosan felkeresik a sertéstartókat, hogy számba vegyék és megvizsgálják az állatokat. Az érintett területen belül tilos a sertések bármilyen célú szállítása. Fontos kiemelni, hogy a sertéstartóknak a gazdaságaikban észlelt minden megbetegedett vagy elhullott sertésről értesíteniük kell a hatósági állatorvost, aki elvégzi a szükséges vizsgálatokat. A betegségről, európai terjedéséről és a védekezési lehetőségekről további információk olvashatók a Nébih honlapján.