Hungaristák egykor és ma

Ismert hungarista volt a bőnyi rendőrgyilkos. Kik vitték tovább Szálasi örökségét?

Pethő Tibor
2016. 10. 30. 12:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vezérünk hagyatéka még otthon úgy szólt, hogy akadályoztatása esetén Csia Sándor, ha ő is akadályoztatva volna, úgy al­fabetikus sorrendben Gera–Hen­ney–Szöl­lősi 6-6 hónap váltással vezetik a mozgalmat. Ez írásban megvan. Ezek közül ma sajnos már csak Árpád testvérünk van életben – olvashatjuk az emigráns hungarista moz­galom egyik feljegyzésében. Csia Sándor és Gera József kormányzótanácsi tagokat, valamint Szöllősi Jenő miniszterelnök-helyettest 1946-ban kivégezték. Egyedül Henney Árpád tábornok, a nemzetvezető személye körüli miniszter menekült meg a háború után: eredeti német nevén, Her­tin­gerként, illetve Hámory névre szóló iratokkal bujkált a megszállt Németországban.

A hidegháború kezdetével szinte egy időben kezdtek aktivizálódni a nyugaton élő nyilasok. Henney 1948-ban Tatár Imrével és Gömbös Ernővel megalakította az emigráns hungarista mozgalmat, amely utóbb több kon­tinensre is kiterjedt. Vezérségét jó néhányan kétségbe vonták, pél­dául az 1956-os forradalom alatt disszidáló Fiala Ferenc, a központi pártlap, az Összetartás egykori főszerkesztője, utóbb Szálasi sajtófőnöke. A Magyarországról később elmenekültek úgy tudták, hogy a vezérséget a Délvidékről származó fiatalembernek, Jancsuskó Gábornak kellene átvennie, akit a nemzetvezető a pártban még 1945 elején a helyettesévé tett. Jancsuskó azonban továbbra is Budapesten élt, miután 1956 szeptemberében kiszabadult a börtönből, és a származására utaló Bácskai fedőnéven kényszerűen együttműködött az állambiztonsággal.

A mozgalom az emigrációban nem tudott erőre kapni: 1980-ban, Hen­ney halálát követően az irányítást Tatár Imre vette át. Közeledett a rendszerváltozás, Tatár megbízásából a nyolcvanas évek végén megindult a magyarországi lehetőségek feltérképezése. A feladatot Bajtsy László vállalta, ő vette fel a kapcsolatot a gyilkosság miatt most lefogott Győrkös Istvánnal is. Itthon érthető módon nem volt szervezett nyilasillegalitás. Az egykori párttagok meghúzták magukat, egymással is ritkán tartva kapcsolatot.

Győrkös állítólag a forradalom leverése után a börtönben ismerkedett meg az eszmével, majd vált hungaristává. A rendszerváltozás idején Győrben szervezkedett, s ezért felfüggesztett börtönbüntetést is kapott. A magát a hungarista mozgalom lapjaként hirdető Kitartás.net szerint már ekkor megalakította a Magyar Nemzeti Arcvonal elődjét, a Magyar Nemzetiszo­cialista Akciócsoportokat. Tőle függetlenül – a viszonylag erős ausztráliai nyilasemigráció soraiból – érkezett haza a fiatal Szabó Albert, aki 1993-ban létrehozta a zavaros nevű Világnemzeti Népuralmista Pártot, amely két év múlva Magyar Népjóléti Szövetségként szerveződött újjá. Szabó a kilencvenes években, főleg Horn Gyula miniszterelnöksége idején jellegzetes szín­foltja volt a pesti utcának sötét bomberdzsekijével, fogaskerekes karszalagjával. Sokan provokátornak tartották – a kérdésről máig nincs semmiféle biztos tudásunk sem pró, sem kontra –, antiszemita röplapokon gúnyolták ismeretlenek, valószínűleg rivális szélsőjobbolda­liak. Harmadikként Ekrem-Kemál György alakította meg a nemzetiszocialista jellegű Kommunizmus Üldözöttjeinek Szövetségét. A mozgalom széttagoltságát megszüntetendő Szálasi második utódja, Tatár Imre társ­elnöki rendszert vezetett be, maga mellé emelve Győrköst, Ekrem-Kemált és Szabót. Tatár 1995-ben halt meg, ami a laza „nagykoalíció” megbomlásához vezetett. Állítólag főként Győrkös miatt, aki egyed­uralomra tört.

Hiába fogtak össze, a rendszerváltozás után képtelenek voltak kitörni elszigeteltségükből, mozgalmukat a magyar társadalom érdektelenül fogadta. Fénykorukban is legfeljebb pár ezer embert tudtak megszólítani. (Az árpádsávos zászlót is – felelevenítve a Szálasi-hagyományt – elsőként ő sajátította ki újra a szélsőjobb számára.) Az újabb bomlást szétesés követte: Szabó Albert külföldre távozott, a Magyar Népjóléti Szövetség megszűnt, egyedül az 1945. februári budai kitörésre emlékeztető becsület napja őrizte meg tekintélyét, és maradt meg a szélsőjobboldal reprezentatív seregszemléjeként. Így a két­ezer-­tí­zes évekre Ekrem-Kemál György halálával Győrkös gyakorlatilag egyedül maradt a pályán.

Újabban a kormányzat egyre látványosabban lépett fel terrorveszélyre hivatkozva a hungaristák ellen. Győr­kös mostani esete előtt alig egy évvel kapta el a TEK a Magyar Nemzeti Arcvonal „gyuszuSS” néven antiszemita kommentárokat közzétevő tagját, aki ellen fegyverrel való visszaélés miatt is indult eljárás. Állítólag egy kormánytag megölésére készült társaival.

Ha a nyilasokat említjük, szólnunk kell a Bácsfi Diána-féle közjátékról is. A képzett vallástörténész két férfi társaságában, zöld formaruhában, karszalaggal járta Budapestet, és időnként „Kitartás! Éljen Szálasi”-t kiáltott a szembejövőknek. („Félrelépéséből” gyorsan magához térve ma már őszintén sajnálja a pályájára is kiható szerencsétlen közjátékot.)

Ne feledkezzünk meg a hungaristáknak szellemi muníciót nyújtó Gede Testvérek Könyvkiadóról sem. Szálasi Ferenc elméleti munkáinak egy részét is ők jelentették meg A cél címmel. A kiadó tudomásunk szerint ténylegesen ma már nem működik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.