Az utolsó magyar király rövid története

Száz éve koronázták meg IV. Károlyt. Két esztendő jutott neki a trónon, birodalma pillanatok alatt összeomlott.

Pethő Tibor
2016. 12. 31. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapest, Nyugati pályaudvar, 1916. december 27. Figyelek, ahogy a szakmáját szerető újságíróhoz illik. Először a kis Ottó, a trónörökös tűnik fel Georg von Wallis, IV. Károly nevelőjének a kíséretében. Éppen csak meglátom Boda Dezsőt, a fővárosi rendőrkapitányt, amikor a királyi váró villanyvilágításos várójából hirtelen kilép a király Zita királyné kíséretében. Hintóba szállnak, őket Tisza István miniszterelnök követi autón feleségével. A Lánchídon át egyenesen a Várba mennek. (Károly négy és fél esztendő múlva látja majd utoljára könnyei között a palotát; Horthy kormányzó azon a március végi napon, ezt nevezik első királypuccsnak, megtagadja a hatalom átadását neki – nyilvánvalóan törvénytelenül: az ideiglenes államfő az ország érdekeire hivatkozik.)

Most viszont még 1916-ban vagyunk, áll a régi, teljes Magyarország, a Pestre érkezett uralkodó pedig, átérezve a pillanat fontosságát, szentségi böjttel és imádsággal készül a 30-i koronázási szertartásra. 28-án 11 óra után képviselők viszik a palotába az alkotmány biztosítékának szánt koronázási hitlevelet, amelyet Károly aláír és lepecsétel, másnap reggel pedig az uralkodói pár részt vesz a szertartás Mátyás-templombeli főpróbáján. (Már elkészült a főrendező, gróf Bánffy Miklós megrendelésére a belső vörösbársony díszítés Lechner Jenő tervei alapján.) Délután átszállítják a koronázási jelvényeket is. A koronát Károly előzetesen fölpróbálja; ekkor szedik ki a korábbi, Ferenc Józsefnek készített parafa bélést, és helyezik be az újat, amely kevésbé merev.

December 30-án reggel fél kilenckor elindul a koronázási menet a palotából; oldalról, József főherceg palotájának tövéből, szemben állva a Sándor-palotával és a koronázási dombbal figyelem a felvonuló díszes kocsikat. Valami történik: Bárczy István polgármester hintója elakad, a lovak megmakacsolják magukat. A templomi szertartáson, amelyet nem látunk, Károlyt szentelt olajjal felkenik, felöltik rá a koronázási jelvényeket, majd Csernoch János esztergomi érsek, hercegprímás és gróf Tisza István miniszterelnök mint nádorhelyettes a fejére helyezi a koronát. Kint, a közönség soraiban, a templom előtt feltűnik többek között Vészi Margit írónő (hozzá, korábbi feleségéhez írta Molnár Ferenc a Liliomot), Kertész Mihály filmrendező, Károlyi Mihály, a két évvel későbbi köztársasági elnök, az utóbb boldoggá avatott Batthyány-Strattmann László, a szegények orvosa és az uralkodójával szemben alig öt év múlva fegyveresen is fellépő Horthy kormányzó.

Nézzük csak tovább az eseményeket: amikor a király a Szentháromság-szobornál leteszi az esküt, kisüt a nap; jó jel, vélik sokan, talán a következő, nagyon rövid ideig hivatalban lévő miniszterelnök, Esterházy Móric gróf is, aki az eget bámulja. A király nem jó lovas, a templom előtt sámliszerűség segítségével száll a nyeregbe; amikor a Szent György térre ér, felvágtat a Kós Károly tervezte, az ország hatvanhárom vármegyéjének földjéből emelt koronázási dombra, útközben jól láthatóan megigazítja a fején megbillenő koronát. (Rossz jel? Ne legyünk babonásak. Inkább a korona bélése gyenge.)

Szinte valóban jelen vagyok a néhány nagy nap eseményeinél: filmet nézek a Nemzeti Múzeum Utolsó felvonás: IV. Károly király koronázása – 1916 című kiállításán; aprólékos, egy óránál hosszabb rekonstrukció. Az eredeti kameranegatívja elveszett, így különböző forrásokból származó kópiák felhasználásával született meg az első felújítás a Nemzeti Filmarchívumban még 2005-ben. A koronázás centenáriumára pedig aprólékosan feliratozott és újravágott verzió készült, amelyet Tomsics Emőke szerkesztett és Kurutz Márton vágott.

A béketeremtés vágyával, a tapasztalatlanok naivságával lépett a birodalom élére az új, 29 éves, rendkívül érzékeny természetű király, akinek az uralkodásra kevesebb mint két esztendő adatott. Nem értett, nem érthetett az államvezetéshez, hiszen Ferenc József a közelébe sem engedte a hatalomnak. Hiába lett trónörökös Ferenc Ferdinánd halála után „a jóravaló legény” (ahogy az agg császár-király aposztrofálta), Ferenc József életének utolsó hónapjáig vidéki csapatszolgálatot látott el. (Katonai nevelést kapott, bár undorodott az erőszaktól, a kérdések fegyveres megoldásától.)

Az udvar megrökönyödésére Károly az első pillanattól kezdve negligálta a rendkívül szigorú etikettet: munkatársait leültette, cigarettával kínálta, sőt ki is kísérte, ami korábban, Ferenc József esetében elképzelhetetlen lett volna. A kis Ottó gyakran szaladt át a fogadószobán, ahol a miniszterekkel tárgyalt, olykor meg is állt figyelni a beszélgetést. Mint utóbb elmondta, már ekkor a politika foglalkoztatta, sőt talán ez keltette fel az érdeklődését is.

Károly szinte az első pillanatban felvette a titkos tárgyalások fonalát az antanttal a béke ügyében; ebben egyébként Ferenc József szándékait követte, aki 1917 tavaszáig mindenképpen szeretett volna fegyvernyugvást elérni, hogy megakadályozza a dualista állam szétesését. Az új uralkodó is világosan látta, hogy a győzelem kilátástalan, csakhogy megfelelő előkészítés nélkül vágott bele a háború likvidálásába. A bonyolult, több szálon futó titkos megbeszélések, amelyekről a németek jól tudtak (hasonló tárgyalásokat egyébként ők is folytattak), nem hoztak eredményt egyrészt a nagy szövetségestől való félelem (Vilmos császár környezetében időközben elkészült az egyre gyengébb láncszemnek tekintett Monarchia megszállásának, a császár-király internálásának terve), másrészt az új közös külügyminiszter, Ottokar Czernin ügyetlenségei, Károly király határozatlansága miatt.

A gyengülő Ausztria–Magyarország egyre inkább a Német Császárság alárendeltjévé vált, amit csak erősített, hogy 1918 áprilisában Clemenceau francia miniszterelnök némi diplomáciai összecsapás-sorozat végső lépéseként nyilvánosságra hozta Károly levelét, amely szerint a Monarchia támogatja Franciaországot Elzász-Lotaringia megszerzésében. A bukásig hátralévő néhány hónapban Károly már csupán tehetetlenül sodródott az eseményekkel, Hajdu Tibor történész szerint magyar politikusi körökben még a lemondatása is felmerült. A később posztjától megváló Czernin közös külügyminiszter is – Zita királyné jelenlétében – valósággal ordítva követelte az uralkodótól, hogy távozzék. Az ifjú császár-király nemeslelkűséggel összefonódó tragédiájára pontosan érzett rá Anatole France: „Ő az egyetlen tisztességes ember, aki a háború alatt vezető helyen állott. [ ] Őszintén akarta a békét, és éppen ezért gyűlölte őt az egész világ.”

Aztán elérkezett az utolsó pillanat, amikor Károly úgy vélte, ha nem valósítja meg régi törekvéseit, Ausztria–Magyarország heteken belül összeomlik. Elkésett. 1918. október 16-án kihirdette Ausztria föderalizálását, jelezve egyúttal, hogy császárként az új szövetségi alapú – szláv dominanciájú – konglomerátum, a „Nagy-ausztriai Egyesült Államok” élére kíván állni. Egy hónap múlva már trónjától megfosztott uralkodóként volt kénytelen könnyezve beleegyezni az államügyektől való visszavonulásába: november 12-én Ausztriában, 16-án pedig Magyarországon kiáltották ki a köztársaságot. Károly hónapokon át a Bécs melletti Eckartsauban lévő vadászkastélyában tartózkodott a családjával. Lemondani nem volt hajlandó, bár az utódállamok ezért a gesztusért olyan hatalmas összegeket ajánlottak fel titokban, hogy a famíliának megszűnt volna minden anyagi gondja. A szűkölködő uralkodó közben spanyolnáthában is megbetegedett, és annyira legyengült, hogy egy időre kerekesszékbe került. 1919 márciusában arra kényszerítették, hogy hagyja el Ausztriát; Svájcba távozott.

A mindenétől megfosztott, Magyarországról a politikai helyzetre hivatkozva fogolyként elhurcolt, detronizált Károly 1922 februárjában érkezett meg családjával együtt életének végállomására, a Madeira szigeti Funchalba. A család nyomorgott, a drágaköveik értékesítésével megbízott ügynök szó nélkül lelépett a kincsekkel. Egy bankár által kölcsönadott, fűtetlen, dohos, penészes falú villában éltek. Ideje nagy részét a trónörökössel töltötte az exuralkodó, hosszú sétáikra Habsburg Ottó később is élénken emlékezett. A magyar irodalomról beszélgettek többek között, Károly nagyon szerette Petőfit, s humorát dicséri, hogy kívülről tudta az Akasszátok föl a királyokat! című verset.

Ottó a betegágya mellett is ott volt végig: a száműzött császár-király március közepén esett ágynak tüdőgyulladással, amelyet akkoriban még nem tudtak gyógyítani. 1922. április 1-jén, 35 évesen hunyt el. Agóniáját Zita királyné és a trónörökös kísérte, utóbbi atyja kívánságára azért is, hogy lássa, „mi a dolga ilyen esetben egy királynak, egy katolikusnak, egy férfinak”. A trónfosztott uralkodó utolsó szavaival rövid életét a Monarchia népei jövőbeli boldogulásáért ajánlotta fel. A funchali Nossa Senhora do Monte templomában – s nem a Habsburgok hagyományos temetkezési helyén, a bécsi Kapuzinergruftban – helyezték végső nyugalomra.

Boldoggá avatását már 1923-ban kezdeményezte Wilhelm Miklas államtitkár, a későbbi osztrák elnök Friedrich Gustav Piffl bécsi érseknél, hogy „az életében szerencsétlen sorsú, halálában győzelmet arató Károly még a földön részesüljön a katolikus egyház szentjeinek dicsőségében”. II. János Pál avatta boldoggá 2004 októberében; az a Karol Wojtyla, aki keresztnevét édesapja Károly iránti tiszteletének köszönhette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.