Hiába szépek, egész hegyoldalnyi erdőket irtanak ki

A világ legnagyobb kiterjedésű szárazföldi élőlényei, a tuskógombák mögött a mamutfenyők is elbújhatnak.

Molnár Csaba
2017. 11. 20. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Talán legbizarrabb gimnáziumi élményem az volt, amikor felszólított felelni a nyugdíjaskorú biológiatanár, és valami igazán nehéz kérdést szeretett volna feltenni. Azt kérdezte, hogy tudok-e olyan növényt mondani, amelynek a sejtfalában kitin van (a kitin többek között a rovarok szárnyfedőinek keménységét adó anyaga). Azt mondtam, hogy ilyen nincs, de ezzel csalódást okoztam a tanárnak. Leszidott, hogy tőlem nem ezt várta, hiszen ilyen növények a gombák. Hirtelen nem tudtam, mit mondjak, abban a helyzetben nem tűnt célravezetőnek felvilágosítani a tanárt arról, hogy a gombák nem növények. Nem tudom, hogy – biológiát végzett ember létére – azóta értesült-e erről a tényről.

Ebből is látszik, hogy dacára az ember és a gomba között fennálló évezredes táplálkozási kapcsolatnak, alig tudunk valamit ezekről az élőlényekről, amelyek a növények és az állatok mellett a soksejtű élőlények harmadik, elkülönült csoportját adják. Például az is meglepetésként érhet sokakat, hogy a kalapos gomba egyede nem kizárólag az a földből kiálló tönkön ülő kalap, amely jól látható (ez ugyanis csak a termőtest), hanem az egyed tömegének nagy részét a talajt behálózó gombafonalak teszik ki. Így pedig egy-egy gombaegyed sokkal nagyobb lehet, mint azt gondolhatnánk, és rengeteg termőtest tartozhat egyetlen gombához. Amikor azt írtuk, hogy sokkal nagyobb, akkor ezt úgy értjük, hogy nagyon sokkal. A világ legnagyobb kiterjedésű szárazföldi élőlénye is egy gomba, mégpedig történetünk főszereplője, a tuskógomba, amelynek egyetlen egyede az oregoni erdőben tíz négyzetkilométernyi területet hálóz be, olvasható az MTA honlapján. Emögött a bálnák és a mamutfenyők is elbújhatnak.

De a tuskógombák fontossága nem rekordokat döntögető méretükben rejlik, hanem életmódjukban.

– A tuskógombák nagyon veszélyes erdőpusztító gombák, amelyek a mérsékelt égövben több mint ötszázféle fafajt tudnak károsítani. Légi felvételeken látszik, hogy ezek a gombák egész hegyoldalnyi erdőket képesek kiirtani elsősorban Észak-Amerikában, de nálunk, a Keszthelyi-hegységben vagy az Északi-középhegységben is nagy károkat okoznak – mondja Nagy László, az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontja gombagenomikai és -evolúciós kutatócsoportjának vezetője. A kutató és munkatársai a Soproni Egyetem Sipos György vezette kutatócsoportjával közösen tanulmányt közölt a Nature Ecology & Evolution szaklapban a tuskógombák genetikájáról. – A fő kérdésünk az volt, hogy melyek azok a genetikai struktúrák, amelyek ezen agresszív erdőkárosító képességgel vértezik fel a gombákat.

A tuskógombák termőtestei általában a fák környezetében nőnek ki a talajból, de nem ezek a részek a legveszélyesebbek, hanem a földben terjedő gombafonalak. Ilyenekkel azok a fajok is rendelkeznek, amelyek nem parazitálják a fákat, és nem az élő növények anyagaiból táplálkoznak. A tuskógombák azonban szinte ellenállhatatlan fegyverrel, két-három milliméteres gombafonalkötegekkel, úgynevezett rizomorfokkal rendelkeznek. Ezen indaszerű képződmények (amelyek természetesen nem keverendők össze a hajtásos növények kúszóhajtásaival) a földben több métert is képesek megtenni új gazdanövények után kutatva. E rizomorfok teszik lehetővé a gomba számára, hogy hatalmas kolóniákat alakítson ki, és pontról pontra haladva megfertőzze az erdő fáinak jelentős részét.

– E gombakolóniákat föld alatti hálózatként összeálló „szuperorganizmusként” lehet elképzelni. Kutatásunk egyik fő kérdése a rizomorfok genetikai és evolúciós eredetének feltárása volt, hiszen ez a tudás szükséges ahhoz, hogy megértsük a tuskógomba növényről növényre terjedését – folytatja Nagy László. – A tuskógombák azért különlegesek a gombák között, mert nemcsak a termőtesteik alkotnak komplex (többféle funkcióra differenciált sejteket tartalmazó) soksejtű struktúrákat, hanem a rizomorfjaik is. Más gombáknak általában csak termőtestük és kevéssé összetett szerkezetű gombafonalaik vannak.

A kutatók először szekvenálták meg (térképezték fel) négy tuskógombafaj teljes genomját, ezzel betekintést szereztek a gombák teljes biológiájába. Így genomjukat össze tudták hasonlítani olyan más gombafajok genomjával, amelyek nem tudnak rizomorfokat képezni, vagy nem tudnak fákat megbetegíteni. Eredményül azt kapták, hogy a növényfertőzés szempontjából fontos gének a tuskógombákban sokkal nagyobb számban vannak jelen, mint olyan fajokban, amelyek nem képesek a fák megbetegítésére (22 másik gomba genomját hasonlították össze a tuskógombákéval). E gének között vannak olyanok is, amelyek abban segítik a gombát, hogy az rendkívül „okos” csellel játssza ki a gazdanövény immunrendszerét. Amikor a rizomorfok elérik a növény gyökerét, akkor fizikai kapcsolat alakul ki a gomba és a fa sejtjei között. Ilyenkor, Nagy László szavaival, „hullik a forgács”, tehát mind a növény sejtjeiről, mind a gombafonalak sejtfalában található kitinről nagy mennyiségű törmelék válik le. A növényi védekezőrendszer számára éppen a gombakitinforgácsok jelentik a legbiztosabb jelét a támadásnak, ezeket érzékelve aktiválódik az immunitás. Hogy a gomba megelőzze e vészjelzést, egyes génjei arra specializálódtak, hogy fehérjéik „visszacsapdázzák” a leváló kitindarabokat, ezzel megakadályozva a növényt abban, hogy tudomást szerezzen a fertőzésről.

Ha paraziták kutatásáról van szó, mindig felvetődik, hogy az eredményeket hogyan lehet felhasználni később az élősködők elleni védekezésben. Ez a kérdés már csak azért is fontos, mert a tuskógombák a hagyományos növényvédelmi módszerekkel gyakorlatilag kiirthatatlanok. Hiába pusztítják el a fertőzött erdőt, és forgatják ki a gombákat a talajból, az ott maradó rizomorfok akár évekig eléldegélhetnek a talajban maradt gallyakon, arra várva, hogy újrafertőzhessék az újonnan telepített fákat.

– Jelenleg a Soproni Egyetemmel és a Szegedi Tudományegyetemmel közösen azon dolgozunk, hogy biológiai védekezést lehetővé tevő szervezetek segítségével megoldást találjunk a tuskógombák okozta problémára. Vannak baktériumok és más gombák, amelyek képesek parazitálni magát a tuskógombát, így felhasználhatók az ellene való védekezésben – magyarázza Nagy László. – Mivel a biológiai védekezés vissza is tud ütni (amikor a betelepített idegen faj kibújik az ellenőrzés alól, és nagyobb bajt csinál, mint amekkora az eredeti probléma volt – M. Cs.), ezért figyelünk arra, hogy a később felhasználható szervezet a célfaj – ebben az esetben a gomba – természetes élőhelyéről származzon. Így elkerülhető, hogy egy idegen faj behurcolásával felborítsuk a terület ökológiai egyensúlyát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.