Repülés úszótalpas autogiróval

Az autogiró egy repülőgépbe oltott helikopter. Úszótalpas hidroplán változata kétszemélyes és autóbenzinnel üzemeltethető. Üde színfoltja lehetne a honi vizeknek is.

Dr. Varga Sándor
2013. 02. 22. 9:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az autogiró repülése összetett. Hasonlít a helikopterre, mert forgószárnya van, amit dönteni lehet. Ugyanakkor a merev szárnyú repülőgép elvei szerint felszállópályát használ, légcsavar hajtja és függőleges kormányszervet látunk hátul a járművön.

Ha a levegőben leállna a motor, akkor sem kell kétségbe esni, mert csak a hajtást veszíti el a légi jármű, a forgószárnya az autorotáció következtében a helikopteréhez hasonlóan tovább forog és lefékezi a zuhanást

Viccesnek tűnhet, de a forgószárny két tolla a törzs irányában rögzítve a kerekes változatot közúti közlekedésre is alkalmassá teheti, különösen egy esküvői felvonulásra. Vízen pedig motorcsónak lehet, de akár fel is szállhat vele a násznép.

A hidroplán autogiró nem helikopter, helyből nem tud felszállni. Ezért ideális rá az úszótalp, mert rengeteg rövid felszállópályát találhat a vízen.

 

Akit  repülés közben zavar a levegő szabad áramlása, annak építenek már zárt kabinnal rendelkező hidroplán változatot is.

Sőt, a kabinban nemcsak egymás mögött, hanem az újabb típusban egymás mellett is ülhet az utas és a pilóta.

A vízen száz méternél kevesebb elég neki a felszállásra, a leszállási úthossz pedig alig több tíz méternél. Egy felszállással több órát repülhet akár 120-150 kilométeres sebességgel óránként. 95-ös autóbenzinből 15-18 litert fogyaszt repült óránként. Ára nem több, mint egy luxusautóé. Készül a hidroplán villanymotoros változata is.

A különleges hidroplán garázsban vagy az udvarban tárolható, egy utánfutóval kivihetik a vízhez, mint a motorcsónakot. Aztán vízre téve jöhet a gázadás!

 

 

Hazai vizeinken üdítő látványosság lehetne az úszótalpas változat. A Dunán, a Balatonon vagy a Tisza-tavon a vízről felszállva levegőbe emelhetné a turistákat, akik a repülés öröme mellett fentről is gyönyörködhetnének a szép magyar tájakban.

Ha tetszett a cikk, keressék a blogot az új Facebook-oldalunkon is, ahol naponta frissülnek a hidroplános hírek. Bár bázisunk továbbra is a Vízirepulés.hu oldal marad. Nemrég jelent meg egy hosszabb írásom Hidroplánok a Dunán és a Balatonon címen. Olvassanak bele!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.