Írtunk már a Maldív-szigetekről, a hidroplánrepülés paradicsomáról, amely egyébként Sri Lankától alig több mint egyórás repülőútra helyezkedik el. Dr. Padma Gannoruva, Srí Lanka magyarországi tiszteletbeli főkonzulja kérdésünkre elmondta, hogy kormánya néhány éve megegyezett a tamil gerillákkal, az ország így teljesen biztonságos lett. Két éve már a keleti oldal is bekapcsolódott a turizmusba, autópálya mellett szállodák épülnek. A sziget valamelyik fele egész évben monszunmentes.
2011-ben a nemzeti légitársaság, a SriLankan Airlines alapított egy hidroplán-leányvállalatot SriLankan Air Taxi néven. Kanadából bérelt személyzettel együtt két darab DHC–6 Twin Otter csak úszótalpas hidroplánt.
A hidroplánok a colombói nemzetközi repülőtér melletti vízi termináltól repültek az ország turistalátványosságaihoz a sziget belsejébe és a tengerpartra. Menetrend szerinti járatok mellett rendelésre is bárhova elrepültek, sok helyen adva volt a vízi leszállóhely.
A piacfelmérés jól sikerült, és helyi befektetők a leányvállalat jogutódjaként idén Cinnamon Air néven légitársaságot alapítottak Cessna 208 Caravan repülőgépekkel. A névadó fahéj a sziget fontos exportcikke.
A repülőgépek közül az egyik, a képen látható nyolc utasszékes, kétéltű hidroplán most már a nemzetközi repülőtéren odaállhat az érkező külföldi gép mellé, s az utasokat a betonról továbbszállítva bárhol leszállhat a vízen.
A másik gép is Cessna 208 Caravan, de annak nincs úszótalpa, csak kerekes futóműve. Viszont ez a típus a világban a bozótrepülés igáslova, nem kiépített, alkalmi szárazföldi kifutópályákon, vad terepeken is képes le- és felszállni.
A képen az útvonalak, ahova a két géppel repülnek – heti vagy akár napi járatintenzitással. És a fennmaradó időben a gépek jobb kihasználása végett megőrizték a taxijelleget is.
Netes foglalási rendszerük lehetővé teszi, hogy egyéni turisták is vehessenek hidroplánjegyet. Az ország páratlan szépségét meg lehet nézni a levegőből vagy valamelyik történelmi vagy természetvédelmi célponthoz repülve.
Ha tetszett a cikk, keressék a blogot új Facebook-oldalunkon, ahol naponta frissülnek a hidroplános hírek, de bázisunk továbbra is a Vízirepülés.hu oldal marad. Nemrég jelent meg egy hosszabb írásom Hidroplánok a Dunán és a Balatonon címmel, olvassanak bele abba is!