Két hete mutattam be részletesen a kétéltű sportgépet, ami hidroplánba oltott vadászgép képességekkel rendelkezik. A Microsoft új repülési szimulátoros játékában, a Flightban pedig a hidroplán szekciót vezeti. A Google keresőjében is előkelő helyen áll, a világon több millióan ismerik, és sokan repültek már virtuálisan vele.
A Microsoft repülési szimulátora már régóta létezik, sok repülést szerető embernek okoz örömöt a saját számítógépe előtt. Fapados változatban a repülőgépek vezetéséhez elég a billentyűzet. De aki ad magára, az minimum vásárol hozzá egy botkormányt mintázó dzsojsztikot. Az eszköz a vezetésen kívül alkalmas gázadásra is. Képernyő nézetet is válthatunk vele – no meg körül is nézhetünk, ami fontos a vezetésben.
A nagyon profik lábpedált is vásárolnak, és akkor már az íróasztal is olyan, mint egy igazi pilótafülke.
Az élményhez minimális előképzettség szükséges. Ha valaki megmutatja, akkor az öt-hat fogás tíz perc, ha a programból tanuljuk, akkor egy-két óra. Műszerek, sebesség a képernyő tetején is, egy X a képernyőn pedig mutatja a kormánymozdulatot.
A képernyőnézetek segítik a tájékozódást. Kívülről is látható a gép, sőt egy másik nézetben a repülés útvonala is nyomon követhető. „Egy pillanat” nézetben meg lehet állni, és látható, merre van a repülőtér – ami nem haszontalan a leszálláshoz.
Kezdőknek a repülőgépek közül hidroplánt ajánlok, mert ezekkel a le- és felszállás könnyebb. Övék az összes víz, míg a beton végét kezdetben eltalálni sem könnyű, nemhogy simán leszállni rá.
A szimulátorban ezerszer összetörhető a gép, de a görgőfoteles pilótaságot vegyük komolyan. Csak így érhetünk el olyan gyakorlottságot, amikor már a nehezebb feladatok is mennek. A szimulátorban az időjárás is tőlünk függ. Látva repüléshez a napfény a legjobb, kezdetben a szelet célszerű mellőzni.
Ha a le-felszállás a vízen és a repülés irányítása a levegőben már biztos a kezünkben, akkor váltsunk a kétéltű gépben a hagyományos üzemmódra. Ki a futóműveket, jöhet a reptér egyenes csíkja, később hozzá eső vagy hó, kicsi szél.
Zárásként mutatunk egy videót, ahol a kétszemélyes kétéltű hidroplán előbb a vízen, majd a szárazföldön vitézkedik. Akit érdekel, több videót is talál a hidroplánnal megtett szimulátoros repülésekről.
Ha tetszett a cikk, keressék a Vízirepülés.hu című oldalunkat. Nemrég jelent meg egy hosszabb írásom Repülő autók címmel, olvassanak bele abba is!