Küszöbön az áfacsökkentés: beindulhat a lakásbiznisz

Ha elfogadják az erről szóló javaslatot, életre kelhet az új lakások piaca.

Szabó Emese
2015. 12. 14. 15:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új építésű lakásokra kiszabott áfa jelentős mértékű csökkentése nemcsak az árakra lehet közvetlen hatással, hanem az építési vállalkozók számára is jobb megtérülést biztosíthat, így beindíthatja a nagyobb építkezéseket. Míg ugyanis a használt lakások piaca már hosszabb ideje újra pörög, addig az új lakásokéról ez nem mondható el: az ilyesmi gyakorlatilag hiánycikknek számít a kínálatban.

Az áfacsökkentésről szóló javaslat benyújtásának híre megfelel az előzetes várakozásoknak, a szakmabeliek már régóta számítottak rá, egyedül mértéke volt kérdéses. Hétfőn nemcsak 5 százalékos szint konkretizálódott, hanem az is, hogy a javaslat elfogadása esetén ez az adókulcs már jövő évtől érvényben lehet és alkalmazható lehet minden olyan új lakásra, amely többlakásos házakban épült és kisebb 150 négyzetméternél. Erről Varga Mihály beszélt hétfőn a Kossuth rádió 180 perc című műsorában.

Ugyanez igaz azokra az új családi házakra, amelyek 300 négyzetméternél nem nagyobbak. A kedvezményes adókulcs 2019 végéig lesz alkalmazható, a lépés pedig új helyzetet teremt a lakáspiacon. Az árakra azonban nem feltétlenül lesz akkora hatással, mint azt sokan gondolnák.

„Valószínűleg lesznek olyan helyszínek az országban és a fővárosban, ahol az új lakások ára csökken, ám vélhetően nem ez lesz a legfontosabb változás” – mondja Balogh László, az Ingatlan.com szakértője. Véleménye szerint az új otthonok az ingatlanok általános drágulása miatt várhatóan nem lesznek sokkal olcsóbbak, viszont az építkezések végre megkezdődhetnek. Azt, hogy erre szükség van, a hirdetési oldalak statisztikái is alátámasztják. „Portálunkon az idei év első felében a tavalyinál 9 százalékkal többen kerestek kifejezetten új lakást. Az igény tehát növekszik, ám az új lakások piaca még elég gyenge: az idei év első kilenc hónapjában országszerte 4657 lakást vettek használatba, ami 10 százalékkal marad el az előző év azonos időszakában mért adattól” – idézi Balogh a számokat. Hozzáteszi, hogy az ugyanakkor pozitív változás, hogy a lakásépítési engedélyek száma 24 százalékkal nőtt: eddig 8616 ilyen kérelmet nyújtottak be. A vizsgált mutatók azonban még mindig alacsonynak mondhatóak, tekintettel arra, hogy a szakmában elfogadott vélemény szerint 30-40 ezer új lakás megépítésére lenne szükség éves szinten.

Ha a javaslatot elfogadják, mindenképpen komoly helyzeti előnyben lesznek azok a vállalkozások, amelyek nem álltak le teljesen a beruházásokkal, illetve azok is, amelyek már előkészített tervekkel és engedélyekkel várják a következő évet. Mint az a múlt hónap végén megtartott Portfolio Property Investment Forumon kiderült, nem egy ilyen fejlesztő van ma is a piacon. Ádány Tamás, az OTP Ingatlan vezérigazgatója például elmondta, hogy cégének jelenleg 4-5 olyan projektje is van, amely a jövő év első félévében el fog indulni, most van engedélyezési fázisban. Viszont ezek mind közvetlenül a Balaton partján és Budán, valamint a belső pesti kerületekben épülnének. A szakember akkor kiemelte, hogy az egyetlen vidéki város, ahol építkezni fognak, Győr, lévén piaci alapon egyelőre csak itt éri meg fejleszteni. Takács Ernő, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke, valamint Földi Tibor, a Cordia Magyarország Zrt. vezérigazgatója szintén azt hangsúlyozta, hogy az áfakulcs lefaragása nélkül érdemi fejlesztések nem várhatók. Földi azt is elmondta, hogy cége a fejlesztések elindításával szándékosan kivár: már ezernél is több lakás építését készítették elő, több projektjük is talonban van, viszont jelentős részüket csak akkor tudják elkezdeni építeni, ha csökken az áfa.

A fejlesztők tétovázásának fő oka, hogy a 2008 óta eltelt hat teljes évben az építőipari árkorrekció több mint 14 százalékos volt, miközben az infláció 20 százalékos, a nominális béremelkedés pedig 38 százalékos volt. Azaz ma 20-30 százalékkal kellene korrigálni a válság előtti ingatlanárakat ahhoz, hogy nagy volumenben lehessen lakásokat építeni. Emellett az építőiparban hamarosan emelni kell a béreket is, méghozzá nagyjából 25 százalékkal, mert az már most érezhető, hogy hiányzik a munkaerő. Azaz a lakásépítési költségek tovább fognak emelkedni. Ezt is csak az áfacsökkentés ellensúlyozhatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.