A múlt héten bejelentett áfacsökkentésnek, valamint a hamarosan bővülő lakástámogatási rendszernek köszönhetően jövőre háromezerrel több lakás építését tervezik a nagy ingatlanfejlesztők, ami már önmagában a jelenlegi budapesti újlakás-kínálat megduplázását jelenti. Vidéken lassabban indulhat be a növekedés, lévén a nagy cégek közül egyedül az OTP Ingatlan végez fejlesztést a fővárostól távolabbi területeken. De az áfacsökkentés várhatóan ebben is hoz majd változást, mivel a jövőben a kevésbé felkapottabb, így kisebb kereslettel rendelkező területeken is jobban megéri majd építkezni – tudtuk meg Takács Ernőtől, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnökétől. A vidéki élénkülés tulajdonképpen azért kezdődhet meg, mert azokon a településeken, ahol az új lakások bruttó négyzetméterára nem tudta elérni a 200-250 ezer forintot, a beruházóknak egyszerűen nem érte meg jelen lenni. Ez változik most az áfacsökkentéssel.
A bővülő kínálat miatt nagyobb lesz az árverseny is, ami néhány százalékos csökkenést is jelenthet. Másrészt még ha az árakban nem is lesz jelentős változás, a műszaki tartalom, a gépészeti megoldások és az épületek energetikai hatékonysága jelentősen javul majd. Ennek oka egyszerűen az, hogy a kínálat felfutását követően a fejlesztőknek versenyezniük kell a vevőkért.
Arról, hogy az áfaváltozásnak köszönhetően mennyire csökkenhetnek az árak, nagyjából egyeznek a vélemények. Nagygyörgy Tibor, a Biggeorge Property tulajdonosa 5-8 százalékosra teszi ezt, ami a keresletet már önmagában növelheti. Másrészt mivel a fejlesztések is beindulnak, a kínálat pedig nő, egyre nagyobb lehet a versenyhelyzet, ami idővel valamelyest tovább mérsékelheti az árakat. Földi Tibor, a Cordia vezérigazgatója a várható csökkenést 8-10 százalékosra becsüli, a további ármérsékléssel kapcsolatban viszont azért szkeptikus, mert az építőiparnak hamarosan drasztikusan meg kell emelnie a béreket. Ráadásul az ágazatban a munkaerő már eddig is drágult, a becslések szerint mintegy 20-25 százalékkal. Ha pedig azt nézzük, hogy a szektor költségeinek 30-40 százalékát ez teszi ki, akkor jól látható, hogy az építési költségek pusztán emiatt legalább 8-10 százalékkal drágulnak. Ezt ellensúlyozza most az áfacsökkentés.