Garzonja van? Aranyárban adhatja el!

Fajlagosan nézve az átlagnál akár harmadával drágábban kínálják a 20–30 négyzetméteres lakásokat.

SzE
2016. 03. 25. 12:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavaly óta élénkülő ingatlanpiacon az 50–70 négyzetméteres lakásokból a legnagyobb a kínálat, és ezek iránt a kereslet is nagyon erős. Ennek ellenére nem ebben a méretkategóriában a legmagasabbak a négyzetméterárak – derül ki az Ingatlan.com friss elemzéséből, amelyben a 2016-os lakáskínálatot vizsgálta. Az összesítés szerint a fővárosban és a tízezer főnél népesebb vidéki településeken a kis alapterületű, 20–30 négyzetméteres lakások a legdrágábbak fajlagosan. Budapesten ezeket az otthonokat az idén átlagosan 368–618 ezer forintos, vidéken pedig 171–349 ezer forintos négyzetméteráron hirdetik, miközben a nagyobbakért a fővárosban 338–466 ezret, vidéken pedig 173–261 ezret kérnek.

A kis lakások árát a befektetők részéről jelentkező kereslet is felfelé hajtja, főleg Budapesten – emeli ki Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Mint mondja, méretükhöz képest a fővárosban a 21 négyzetméteres garzonokat lehet a legdrágábban kiadni, átlagosan 89 ezer forintért, vidéken pedig a 32 négyzetméteresekért lehet a legtöbbet, átlagosan havi 78 ezer forintot elkérni. Ezekért a jobban kiadható lakásokért pedig a befektetők könnyebben fizetik ki a magasabb vételárat is.

Az alapterületeket nézve minimális különbségnél is számottevő lehet az átlagos négyzetméterárak eltérése. A 45 négyzetméteres fővárosi lakásoknál az átlag például 464 ezer forintra jön ki, míg az alig nagyobb, 50 négyzetméteres otthonoknál már kevesebb mint 400 ezerre. „A jelentős különbség egyértelműen a kínált lakások számával függ össze, 50 négyzetméteres ingatlanból ugyanis kétszer annyit hirdetnek, mint 45 négyzetméteresből. Azokban a kategóriákban, amelyekben nincs nagy választék, a vevők kénytelenek magasabb árat fizetni egy-egy ingatlanért” – mutat rá Balogh.

Ezt az összefüggést érdemes szem előtt tartani ingatlanok vásárlása és értékesítése során is. „Ha vevőként azt tapasztaljuk, hogy egy ingatlan irányára aránytalanul magas, érdemes körbenézni a picit kisebb vagy picit nagyobb lakások közt, hátha találunk olyan méretkategóriát, ahol több eladó versenyez a vevők pénzéért. Ha pedig eladnánk, érdemes először tájékozódni, hogy a saját lakásunkkal összehasonlítható ingatlanokból mennyit kínálnak. Ha méretét és állapotát tekintve kevés hasonlót találunk, akkor mi is drágábban értékesíthetünk” – mondja a szakember. Hozzáteszi, hogy az alapterület mellett az eladósorban lévő lakások árát egyéb tényezők is befolyásolják, mint például az építéshez felhasznált anyagok, a lakás állapota vagy elhelyezkedése.

A tízezer főnél népesebb településeken meghirdetett lakások esetében érdekes, hogy az átlagos eladási árnak jól látható korlátai vannak. Az Ingatlan.com összeállításából például kiderül, hogy az átlagokat nézve 20-22 millió forint jelenti a felső határt vidéken, legyen szó 60 vagy akár 100 négyzetméteres ingatlanról. „Az átlagos vételárak alapján felrajzolt görbe az alapterület növekedésével párhuzamosan ellaposodik. Ennek pedig elsősorban az a magyarázata, hogy a KSH legfrissebb adatai szerint a fővárosban élők átlagjövedelme 21–42 százalékkal magasabb, mint a megyei jogú és egyéb városokban élő embereké. Ebből adódóan a lakáscélú megtakarítások és a hitelből finanszírozott lakásvásárlások átlagos értékének maximális összege is alacsonyabb, mint a fővárosban” – magyarázza az Ingatlan.com szakértője.

Szerinte a kisebb lakások magasabb négyzetméterára a közeljövőben is megmaradhat, különösen a fővárosban, mert ezeknek a lakásoknak a vételára alacsonyabb. Budapesten a kis lakások piacának támaszt ad az idegenforgalom is, ezen belül a lakáshotelek iránti kereslet, illetve a felsőoktatásban tanuló, évről évre megújuló diákok részéről érkező igény. Azzal azonban számolni kell, hogy a nagyobb alapterületű, új építésű lakások átlagos négyzetméterára a csok keresletélénkítő hatása miatt meghaladhatja a garzonlakásokét. Viszont ezeknek a lakásoknak a tömeges megjelenésére előreláthatólag egy-két évet még várni kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.