Az állam állja a szigetelést – íme, a részletek!

A maximális támogatás csak akkor igényelhető, ha megújuló energiát is hasznosítanak.

Szabó Emese
2016. 04. 07. 17:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pontos felmérések még nem készültek a hazai családi házak energiagazdálkodásáról, de azzal azért nagyjából mindenki tisztában van, hogy a magyar ingatlanok elég pazarlók. A nyáron induló pályázat az 5 milliárdos keretösszeg alapján nagyjából 2 ezer ház korszerűsítését segítheti, ami már első ránézésre is meglehetősen kevésnek tűnik ahhoz képest, hogy az országban mintegy 2,5 millió ilyen épület áll. Persze ezeknek nem mindegyike korszerűtlen, de a tavaly februárban megjelent Nemzeti Épületenergetikai Stratégiából azért kiderült, hogy közel negyedük még 1945 előtt épült, csaknem felük pedig 1946 és 1980 közötti. Összességében tehát a szóba jövő ingatlanok nagyjából háromnegyedét húzták fel 1980 előtt – az akkori hőtechnikai követelményeknek megfelelően.

Az ÉMI felméréséből kiolvasható az is, hogy a hőszigetelt homlokzatú családi házak aránya a település jellegétől függően csupán 5-30 százalékos, az 1980 előtt épülteknél pedig 16 százalék alatti. Ha a részleges szigeteléseket is figyelembe vesszük, akkor azt látjuk, hogy ezen ingatlanok 5-60 százaléka szigetelt valamilyen szinten, településenkénti óriási szórással. A nyílászárók állapotát tekintve valamivel kedvezőbb a helyzet: a jó állapotú vagy kicserélt ablakok aránya a 2001 előtti családi házaknál településtől függően 27-75 százalék – a szórás tehát itt is óriási.

A Magyar Energiahatékonysági Intézet vizsgálata szerint gyakran még az 50 százalékos vissza nem térítendő támogatás is kevés volt a családoknak az elvárt műszaki-energetikai szint költségeinek teljesítéséhez az Otthon Melege Program társasházi energiahatékonysági alprogramjában – állapította meg a MEHI elemzésében, amelyről tájékoztatta az MTI-t. Véleményük szerint a családi megtakarítások hiánya miatt a támogatások hatékony optimuma a 66-75 százalék közötti sávban lenne.

Az intézet partnerei közreműködésével gyűjtötte össze a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által még 2015 februárjában meghirdetett és menet közben elbírált program társasházi energiahatékonysági alprogramjának tapasztalatait. Arra keresték a választ, hogy mi segítette vagy nehezítette a pályázatok előkészítését és beadását, a szerződések megkötését. Elemzésük alapján felhívták a figyelmet arra, hogy csak azok a társasházak tudták a pályázati dokumentációt összeállítani és időben beadni, amelyek a pályázattól függetlenül legalább 4-6 hónappal korábban elkezdték az előkészületeket, ugyanis ennek hiányában a társasházak 90 százaléka a pályázati folyamat közben lemorzsolódott. A MEHI szerint a pályázati dokumentációhoz szükséges energetikai tanúsítvány és felújítási koncepció készítése a lakóközösségek számára anyagi megterhelést is jelent, így ezt kevés közösség tudja vállalni.

A nem éppen fényes helyzeten segít valamelyest az idén júliusban, az Otthon Melege keretei között startoló alprogram. „Mindenképpen komoly előrelépésről van szó, mert ugyan a pályázat kerete egyelőre szerény, a komplex korszerűsítést támogatja. Tehát nem csak a kazáncserét vagy az ablakcserét segíti, hanem minden olyan beruházást, amely energiahatékonyabbá teheti a családi házakat” – mondja az MNO-nak Kárpáti József, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének tagozati elnöke. Hozzáteszi: a maximum 2,5 milliós támogatási összegből az is következik, hogy egy családi ház felújítása – az ennél elvárt 55 százalékos önerőt figyelembe véve – 5 millió forintból is történhet. Ez pedig már komoly energiamegtakarítást eredményező, összetett munkálatokat is jelenthet.

A pályázati pénzből az épületek homlokzati nyílászáróinak cseréje, homlokzatok hőszigetelése, épületgépészeti rendszerek, például kazánok és radiátorok cseréje, felújítása, valamint napelemes, napkollektoros rendszerek, biomassza kazánrendszerek kiépítése egyaránt fizethető. A vissza nem térítendő támogatást elnyerő pályázatokat az arányosan elérhető szén-dioxid-megtakarítás figyelembevételével rangsorolják.

A pénzre kizárólag a

A támogatás az elszámolható költségek 40-55 százalékára igényelhető. Az odaítélhető összeg a fejlesztés komplexitásától függ:

A megítélt összeg elsősorban attól függ, hogy a segítségével végrehajtott beruházás évente mennyivel csökkenti az épület által kibocsátott szén-dioxid mennyiségét.

A pályázati pénzből kizárólag megfelelőségi igazolással rendelkező építőanyagok és eszközök szerezhetők be, a munkadíj pedig nem haladhatja meg az anyagköltség 60 százalékát. Előírás az is, hogy a nyílászárók beszerzési és beépítési költsége nem lépheti át a négyzetméterenkénti 60 ezer forintot. A saját kivitelezésű felújítási munkák után nem kérhető támogatás, és egyebek közt az állványozási költségek, beltéri nyílászárók, hagyományos új kémény kiépítésének díjáról sem nyújthatók be számlák.

A pályázati kiírás rögzíti azt is, hogy kik nem kérhetnek egyáltalán pénzt. Ilyenek

A korszerűsítés támogatás feletti önrésze nem lapulhat otthon a fiókban: annak a pályázó bankszámláján kell pihennie, a felújításra elkülönítve. Ha ilyesmi nem áll rendelkezésre, az önrész lehet hitel vagy más támogatás, de akár lakástakarék-pénztári megtakarítás is.

A meghirdetésekor rendelkezésre álló 5 milliárd forintos keretösszeg elosztása régiónként történik, épületszám szerinti arányban megosztva. A pályázati útmutatóból kiderül, hogy ez alapján a legtöbb pénzt a közép-magyarországi, észak-alföldi és dél-alföldi tulajdonosok hívhatják le. Az első területen 945, a másodikon 912, a harmadikon 881 millió forint jut ilyen jellegű fejlesztésre. A legkisebb keret a legkevesebb családi házzal rendelkező Nyugat-Dunántúlnak jut: az itteni Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megye ingatlantulajdonosai csak 491 millióból gazdálkodhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.