Drága lakások verik kenterbe a házakat

Már egészen más mozgatja a keresletet, mint évekkel ezelőtt.

Szabó Emese
2016. 05. 25. 17:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg a lakások ára tavaly 15-30 százalékot emelkedett, addig a házaké csak 7-8 százalékot, az eddigi számok alapján pedig idén is hasonló mértékű növekedés várható. Az emberek ma másképp viszonyulnak a családi házakhoz, mint a rendszerváltás idején, amikor sikk volt kiköltözni a külvárosok és az agglomerációs települések kertes részeibe – magyarázza Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. A kitelepülés költségeibe ráadásul nem minden tulajdonos számolja bele a karbantartásra fordított időt és energiát vagy az épület amortizációjából adódó plusz kiadásokat. A vakolat javítása, a fű lenyírása vagy a kerítés festése csupa olyan munkafolyamat, amivel egy társasházi tulajdonosnak nem kell foglalkoznia, elég a közös költséget befizetnie.

Emellett a rendszerváltás óta fölnőtt az a generáció, amelyik gyerekként, kamaszként megtapasztalta, mennyire nehéz az agglomerációba vagy a külvárosba hazamenni egy esti buliból, mennyire megterhelő a szülőknek iskolába szállítani a gyerekeket. A mai potenciális lakásvásárlók jelentős hányadát pedig ez a korosztály adja, ők pedig többre tartják a belvárosi környezetet, az ingázásmentes életmódot, s még azt a kort sem érték el, hogy elegük legyen a nyüzsgésből. Persze ma is akadnak kijjebb költözők, de döntéseik hátterében általában más okok húzódnak meg.

„A mostani kitelepülőknél nem feltétlenül a jobb levegő és a zöldterület iránti igény a fő motiváció, hanem az alacsonyabb árak. Ezeken a területeken ugyanis családi és sorházat is kapni lehet annyiért, amelyből a belsőbb területeken csak egy kisebb lakásra futja” – emeli ki Balogh László. Ez ott is tetten érhető, hogy a házat keresők több mint háromnegyede az önálló családi házakat nézegeti, nem pedig az azoknál fajlagosan drágább sorházakat és ikerházakat. Utóbbiakkal ugyan kevesebb baj van, viszont mindenképpen többe kerülnek: míg a fővárosi családi házak átlagos négyzetméterára 282 ezer forintra jön ki, addig ugyanez a szám a sorházaknál és az ikerházaknál már 293 és 320 ezer forint.

Látványos az is, hogy míg a lakásoknál az új építésűek nagyon kapósak, addig az új családi házakról, sorházakról ez nem mondható el: az érdeklődőknek csak 8 százaléka válogat ezek körül, a többiek újszerűt, felújítottat, felújításra szorulót vagy normál állapotút keresnek. Vélhetően azért van ez így, mert a családi házak kivitelezési hibái öt-tíz év alatt biztosan kiderülnek, így annak, aki ilyesmitől tart, ennyi idős ingatlant érdemes vennie. Persze a mérlegnek van másik serpenyője is: a technológiai fejlődés nagyon gyors, az újabb épületek ezért mindenképp korszerűbbek. Emellett aki új házat szeretne, az inkább maga építtet, mert így látja, tényleg beleépül-e a házba az, aminek bele kell.

Az építkezést nehezíti viszont, hogy a jó áron elérhető telkeket már elkapkodták, a megmaradtakra pedig nincs vevő, és várhatóan nem is lesz – ezt már Sebestyén Tamás, a Balla Ingatlanirodák XIV. és XVI. kerületi szakmai vezetője emeli ki. Hozzáteszi: azok, akik családi házat vennének, lényegesen többet tudnak alkudni a lakásvásárlóknak, mintegy 5-8 százalékot. A vevők egyértelműen előnyben részesítik a nagyobb házakat: a többség minimum háromszobás épületre vadászik. A terület tekintetében picit szélesebb a skála: a 80-90 négyzetméteresektől a 140-150 négyzetméteresekig minden eladható, viszont az ennél nagyobbakat alig keresik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.