Ingatlanfejlesztés vagy rombolás? Egy műemléki védelem alatt álló, 119 éves épület bontása mindenképpen ez utóbbi számlájára írható. Budapesten egyre gyakrabban röppennek fel a hírek arról, hogy műemléki státusz alatt álló ingatlanokat bontanak el. Nemrég több klasszicista épületet tettek a földdel egyenlővé buldózerek Ferencvárosban. Alig telt el pár hét, és most itt az újabb áldozat: a budai Duna-parton magasodó, a monarchia korabeli katonai építészet egyik utolsó emlékéből – az MPK szerint – nem sok történelmi elem köszön majd vissza a HB Reavis ingatlanfejlesztése miatt.
A Radetzky laktanyát 2011-ben nyilvánították műemlékké. A Bem tér 3. szám alatti ingatlan bontási munkálatait azonban egy 2010-es építési engedély alapján végzik, amely már azóta elévülhetett – tudtuk meg Hetzmann Róberttől. Az MPK elnöke szerint azzal, hogy az ingatlan műemléki védettséget nyert, új jogi helyzet állt elő, amivel a korábban kiadott engedély nem számolhatott, így annak alapján nem is lehetett volna a bontást megkezdeni.
Úgy tűnik, az új helyzet hidegen hagyja a tulajdonost, a HB Reavis ingatlanfejlesztő vállalatot. A helyi lakók megdöbbenésére hétfőn markológépek jelentek meg a területen, az 1840-ben épült magtárszárnyról pedig már a cserepek és a tetőgerendák is lekerültek. Noha a tulajdonos azzal takarózik, hogy a műemléki és a modern építészeti világ ötvözete jellemzi majd a felújított ingatlant, a látványtervek sem a helyieket sem az örökségvédőket nem győzték meg, hiszen a szomszédos épületek fölé magasodó 32 ezer négyzetméteren elterülő, hétszintes, üveg-acél irodaház – az MPK szerint – csak részben tartja meg a XIX. századi homlokzat egy-két töredékét.
A HB Reavis azonban próbálja hűteni a kedélyeket. Megkeresésünkre közölték: a mindenkori munkálatok a szakmai és jogszabályi elvárásoknak megfelelően, a hatályos építési engedéllyel összhangban, és a hatóságokkal folyamatosan egyeztetve zajlanak. Az ingatlanfejlesztő vállalat az MNO kérdésére, hogy a műemléki elemek hány százaléka fog elveszni a munkálatok során, határozottan állította: azok teljes mértékben megmaradnak. A cég szerint a műemléki státusz a Bem téri homlokzatot és a két oldalsó részen egy-egy homlokzati szakaszt érinti.