Életveszélyt jelenthet az ellenőrzés elmaradása

A lakók a kéményseprőkre, a szakma a lazuló előírásokra panaszkodik. Ab előtt a rendelet.

Bodacz Péter
2016. 06. 14. 9:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly szervezési feladatot jelenthet, hogy a közmű-infrastruktúra ellenőrzését lehetővé tegyük a szolgáltatónak, a társaságok dolgozói ugyanis rendszerint akkor végeznék el a feladatot, amikor a legtöbben dolgoznak. Ráadásul a legtöbbször mindössze néhány perces, ingatlanon belüli vizsgálat pontos ideje sem ismert előre, mindössze annyi tudható az értesítőkből, hogy mely napszakban, többórás intervallumban várható az éves gázóra-leolvasást végző vagy a kéményt ellenőrző szakember. A kéményellenőrzés ráadásul kötelező, azaz ha az ingatlan tulajdonosának felróható okból nem valósul meg az előre jelzett időpontban a vizsgálat, akkor fizetni kell.

A Budapesti Békéltető Testület előtti ügyekben a fogyasztók többször is arról számoltak be, hogy a kéményseprést végző közszolgáltató az ellenőrzések időpontjának kiértesítésében nem járt el szabályosan. Az egyik ügyben a szolgáltató az éves ellenőrzés időpontjáról nem küldött postai értesítést, mint a korábbi években, így az ellenőrzés első alkalommal meghiúsult. A második, immáron egyeztetett időpontban pedig a kéményseprők nem jelentek meg. Ezt az ügyfél próbálta bejelenteni, ám az ügyfélszolgálat elérhetetlennek bizonyult. Végül harmadik nekifutásra sikerült a kéményellenőrzést elvégezni, ezért azonban több mint négyezer forintot kellett fizetnie az ügyfélnek. Ezek után került a békéltető testület elé az ügy. A vállalkozás az értesítéssel kapcsolatban arra hivatkozott, hogy családi házas övezetről lévén szó plakátokon tájékoztatták a lakókat a kéményseprés időpontjáról. Ugyanakkor a panaszos szomszédai találtak a postaládában értesítést, amiből arra lehet következtetni, hogy a kéményseprők hibáztak. Azt is állították, hogy az ügyfél nem tartózkodott otthon a második ellenőrzéskor. Végül a vállalkozás nem tudta bizonyítani, hogy megfelelően járt el, és az első két alkalommal a fogyasztónak felróható okból nem tudtak az ingatlanba bejutni. Mindezek figyelembevételével az eljárásban ajánlás született a pótdíj törlésére.

A közszolgáltatóra nemcsak jogok, hanem kötelezettségek is vonatkoznak. Ilyen kötelezettség az ellenőrzés elvégzése. Ha a feladatot az ingatlan tulajdonosának vagy használójának felróható okból nem tudja teljesíteni, akkor ezt a tényt vita esetén igazolnia kell – közölte a békéltető testület.

A kéményellenőrzések kérdése nem csupán gyakorlati, hanem szabályozási szinten is súlyos kérdéseket vet fel; a Kéményseprők Országos Szakszervezete az Alkotmánybírósághoz fordul, mivel meglátásuk szerint alaptörvény-ellenes az a július 1-jétől hatályos belügyminisztériumi rendelet, amelyben a jelenlegi egy helyett két évre ritkították az ellenőrzéseket. Az MTI összefoglalója szerint Vámos Csaba elnök egy tegnapi sajtótájékoztatón arról beszélt, a módosítás sérti az állampolgárok egészséges, biztonságos élethez való jogát. A szakszervezet fenntartja az ügyben indított népszavazási kezdeményezését is. Az aláírásgyűjtést a leghamarabb szeretnék elkezdeni, a népszavazás akár a kvótaügyi referendummal közösen lehet. – Minden szakszervezeti konföderáció, civil szervezet, továbbá kormány- és ellenzéki párt támogatását kérik a népszavazáshoz – mondta Vámos Csaba, aki halálos ítéletnek nevezte a rendeletet, miután annak beláthatatlan következményei lesznek. Példaként a szén-monoxid-mérgezések, kéménytüzek, halálos balesetek számának növekedését említette. Úgy véli, elhibázott, szakmaiatlan, minden észérvet nélkülöző döntés született, de még nincs késő változtatni rajta. A szervezet a tegnapi demonstrációján felajánlotta a szakmai segítségét, hogy „a magyar emberek élet- és vagyonbiztonságát” szolgáló rendelet születhessen meg az ingyenesség megtartása mellett.

Huszár Tibor, a szolgáltatókat képviselő Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestületének elnöke elmondta: a rendelettel ellehetetlenülnek a vállalkozásaik. Nagy valószínűséggel vissza kell adni megbízásaikat, és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által létrehozott kéményseprő-ipari szervre hárul a szolgáltatás ellátása, amely nem biztos, hogy felkészült erre. A szervezet vezetője attól tart, hogy akár 400-500 ember is elveszítheti állását, főleg a fővárosban, ahol 90 százalék a gáztüzelésű kémények aránya; vidéken ez 30-50 százalék.

Leikauf Tibor, a Magyarországi Kéményseprőmesterek Szövetségének elnöke hozzátette: a leggyakrabban azoknál a kéményeknél fordulnak elő balesetek, szén-monoxid-mérgezések, amelyek ellenőrzését a mostani jogszabály kétévesre ritkítja: a nyílt égésterű, gázüzemű tüzelőberendezéseknél. Hozzátette, nemzetközi tapasztalatok szerint is ott sokkal kevesebb a balesetek száma, ahol gyakoribbak az ellenőrzések.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.