Aranyárban is napok alatt elkapkodják az albérleteket

A leggyorsabban a paneleket lehet kiadni, de gyakorlatilag semmi nem marad sokáig a piacon.

SzE.
2016. 08. 23. 18:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyetemisták, főiskolások albérletszezonja a hajrájához ért, a felsőoktatási intézmények ugyanis a napokban teszik közzé, kinek jutott kollégiumi hely és kinek nem. Ez újabb élénkülést hoz a lassan két éve pörgő albérletpiacon. Az egyetemi és főiskolai start előtt, az idén augusztusban az év többi hónapjához képest 25 százalékkal nőtt a kereslet a bérelt lakások iránt, szemben a tavaly augusztusban mért, 20 százalékos növekedéssel.

„Az idén nemcsak a kereslet emelkedett jelentős mértékben, hanem a kiadott lakások száma is: a magánszemélyek január elejétől július végéig 61 százalékkal több ingatlant hasznosítottak ily módon, mint egy évvel korábban” – mondja Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

A hirdetési portál legfrissebb adatai szerint a fővárosban és a megyeszékhelyeken a kiadó lakások gyorsan bérlőre találnak: átlagosan 11 nap alatt kiveszik az ingatlanokat. A leggyorsabban a panellakások mennek el, oda átlagosan nyolc nap alatt érkezik bérlő, míg a téglalakásoknál kicsivel több idő kell ehhez. Bérbeadás előtt a leghosszabb ideig – átlagosan 12 napig – a kiadó szobákat hirdetik. Mivel a legjobb lakásokra és szobákra a bérlők nagyon gyorsan, akár néhány óra alatt is lecsapnak, a lakást keresőknek résen kell lenniük.

Az albérletpiac Balogh szerint a tanévkezdés után is élénk marad, főképp Budapesten és a nagyobb városokban. Ez azokra a helyekre különösen igaz, ahol munkaerőhiány is kialakult. „A Központi Statisztikai Hivatal friss adataiból tudjuk azt, hogy 2005 és 2015 között a költözések 14 százaléka azért történt, mert valaki munkahelyet vagy iskolát váltott. Ez az arány több mint a duplája a 2000-es évek elején mértnek" – emeli ki a szakember. Balogh szerint az albérletek iránti élénk keresletet vetíti előre az a KSH-adat is, miszerint 2005 és 2015 között a költözések 28 százalékánál bérbe vett lakásba mentek a lakók, ami a két és félszerese az 1993 és 2003 között mért 11 százalékos aránynak. Mivel a munkalehetőségekben bővelkedő városokban – például Győrben, Kecskeméten, Debrecenben vagy Székesfehérváron – az országos átlaghoz képest drágábban lehet lakást vásárolni, ezért ott sokaknak az albérlet marad az egyetlen megoldás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.