Sok boldog Darwin-napot kívánok minden kedves olvasónknak!
A Darwin-nap a tudományos gondolkodás nemzetközi ünnepe. Február 12-én, az evolúciós paradigma atyjának születésnapján rendezik meg szerte a világon. Ilyenkor a nagy természettudományi múzeumok külön erre a napra időzített programokkal készülnek, melyek a tudományos gondolkodás fejlődését, eredményeit hivatottak bemutatni.
A Darwin-díjakat azonban nem ezen a napon osztják ki. Sőt, azokat egyáltalán nem adják át, hiszen a díjazottak nagy része már nem tudna felsétálni a pulpitusra, hogy átvegye, mivel a többségük már nem él, amikor méltónak mutatkozik a kitüntetésre. A Darwin-díjat ugyanis azok kaphatják meg, akik valami különösen szerencsétlen és bugyuta módon lelik a halálukat. A díj elnevezése onnan származik, hogy ezek az emberek Charles Darwin a természetes kiválasztódásról szóló elmélete értelmében „szívességet tesznek” az emberiségnek azzal, hogy nem örökítik tovább ostobaságukat az utódaikra.
Az elmúlt években egyébként a mobiltelefon-használók ugrottak a Darwin-díjasok listájának élére, ugyanis rengetegen lelték halálukat, miközben szelfit készítettek vagy pokémonokat próbáltak becserkészni.
Az Ausztriában élő magyarok számára akár úgy is tűnhet, hogy fontos naphoz érkeztek, ugyanis ismét napirendre kerül az új osztrák kormánynak az a javaslata, hogy csökkentenék a náluk dolgozó külföldieknek járó szociális juttatásokat. A bécsi parlament előtt lévő javaslatról Fekete-Győr András, a Momentum elnöke és Angelika Mlinar, a NEOS – Az Új Ausztria és Liberális Fórum európai parlamenti képviselője, az ALDE korábbi alelnöke tart sajtótájékoztatót Együttműködünk az ausztriai magyar munkavállalók érdekeiért és a családokért címmel. Csakhogy a jelek szerint Brüsszel egyelőre nem tehet semmit az osztrák törekvések ellen. Csak miután azt elfogadta a parlament, akkor vizsgálhatják meg, hogy az mennyire egyezik meg az uniós irányelvekkel. Egyelőre úgy tűnik, hogy nem egyezik. Maryanne Thyssen, az Európai Bizottság szociális és munkaügyért felelős tagja nemrégiben Budapesten arról beszélt, hogy Brüsszel álláspontja az, hogy ahol a járulékot fizeti valaki, ott jogosult az ellátásra. Valószínűleg a mai eseményen sem hangzik el más.