Delíriumthriller

A lány a vonaton nagyon komplex thriller lett, a szerzőt már többen Hitchcockhoz és Agatha Christie-hez hasonlítják.

Herczeg Szonja
2016. 09. 03. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Ők a tökéletes pár. Olyanok, amilyenek mi voltunk Tommal.” Rachel Watson minden reggel ugyanazzal a vonattal utazik külvárosi lakhelyéről Londonba. Jó ideje alig akad józan perce, gin-tonikkal és borral csillapítja múlni nem akaró depresszióját. Napjainak egyetlen fénypontja, amikor a várakozó szerelvényről megpillantja Jasont és Jesst, amint reggeli kávéjukat kortyolják. A férfi kisportolt, erős, sötét hajú, gondoskodó. A nő törékeny, szőke hajú szépség. Rachel Watson úgy érzi, ismeri őket. Régi életére emlékeztetik. Főként azért, mert a pár csupán néhány háznyira lakik régi otthonától, amelyben most volt férje él új társával.

De Rachel Watson valójában nem ismeri őket, nevüket is csak kitalálta. Mégis úgy tűnik, a sors összehozza őket, amikor egy nap kiderül, hogy Jess, valódi nevén Megan eltűnt. Ráadásul pont olyan estén, amikor Rachel – szokásához híven – régi otthona és volt férje körül ólálkodott. A részletek azonban homályosak. Rachel alkoholizmusa, amely házasságát is romba döntötte, gátat szab annak, hogy a nő tisztán emlékezhessen a végzetes éjszaka eseményeire. A történtektől azonban nem tud szabadulni, és ennek köszönhetően a nyomozás kellős közepén találja magát.

Paula Hawkins debütáló regénye tavaly több ország sikerlistáját vezette. Nem véletlenül. Hawkins úgy szövi a szálakat, mutatja be a karaktereket és fokozza a feszültséget, hogy a lebilincselő thrillert szinte lehetetlen letenni. A regényben a nézőpontok folyamatosan váltakoznak.

A történet fő elbeszélője Rachel Watson, de a férfifaló, elbájoló Megan és Rachel volt férjének, Tomnak a felesége, Anna is megszólal a regényben. Megan elbeszéléseiből az eltűnése előtti időszak elevenedik meg, míg Annáéból egy külvárosi háziasszony képe rajzolódik ki: mérhetetlenül gyűlöli férje volt feleségét, aki részegen, szinte naponta zaklatja családját. Ez a módszer az ismétlés veszélye miatt rizikós, ám a szerző ügyesen megoldotta, hogy a váltakozó elbeszélés a karakterek még tisztább bemutatására és egyes momentumok tisztázására szolgáljon.

Hawkinst többen Hitchcockhoz és Agatha Christie-hez hasonlították. A negyvenhárom éves szabadúszó újságíró egykor a The Times gazdasági rovatánál dolgozott. Amy Silver álnéven már született négy regénye, de egyikkel sem sikerült átütő sikert elérnie. Nem úgy, mint ezzel a nagyon komplex thrillerrel, amelyet hat hónap alatt írt meg, miközben súlyos anyagi gondokkal küzdött.

(Paula Hawkins: A lány a vonaton. Ford.: Tomori Gábor. XXI. Század Kiadó, Budapest, 2015. Ára: 3990 forint.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.