Fizetési határozatot kaptam. Mit tegyek?

Aki felszólító határozatot kap az adóhivataltól, és még sosem volt hasonló helyzetben, az nem tudhatja, mit tegyen, és mi az, amit semmiképpen sem szabad.

Szabó G. Hunor
2013. 01. 09. 15:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokan vannak, akik önhibájukon kívül, nehéz anyagi helyzetük miatt kerültek ilyen lehetetlen helyzetbe, és nem képesek egy összegben megfizetni az elmaradt adótartozást. Ilyenkor kizárólag részletfizetési kérelem jöhetne szóba, de járatlanságuk és tapasztalatlanságuk szinte lehetetlen feladat elé állítja az embereket.

A fizetési határozat első oldala azt tudatja az olvasóval, hogy a fellebbezés határideje 15 nap, így sokan azt hihetik, hogy más lehetőség nincs.

Sokba kerülő téveszmék

Sajnos a köztudatban tévesen rögzült az az elgondolás, hogy a hivataloknál kizárólag fellebbezés formájában lehet kérni. Ez a téves felfogás több tízezer forintot vesz ki évente a családok zsebéből úgy, hogy az ügyük a fellebbezéssel még csak meg sem oldódik. Munkánk során már több olyan esettel találkoztunk, ahol az ügyfél tévesen részletfizetési kérelem helyett fellebbezést nyújtott be a hivatalhoz.

A fellebbezés ilyen esetekben feltehetőleg nem fogja elérni célját, ezért a ráfordított idő és a ráfordított pénz is kárba vész. Mivel annak eldöntése, hogy az egyes esetekben milyen iratot kell benyújtani, szakembert igényel, ezért a sok vesződség elkerülhető, ha az ügyeket hozzáértő személy iránymutatásával intézik.

Mi a különbség?

Fontos tudni, hogy a fellebbezés és a részletfizetési kérelem teljesen más célokat szolgál. A fellebbezés a hivatali döntés elleni tiltakozás hivatalos formája, melynek célja a számunkra kedvezőtlen döntés megváltoztatása, a részletfizetési kérelem pedig olyan lehetőség, amelyen keresztül kéréssel fordulunk valamely illetékes szervhez vagy intézkedésre jogosult személyhez a fizetési ütemezés könnyítése céljából.

Fellebbezéssel annak célszerű élnie, ha úgy gondolja, hogy a felmerült követelés egyáltalán nem jogos, vagy jogtalanul jártak el vele szemben. Ebben az esetben a fellebbezés olyan eszköz, amellyel tiltakozását kifejezheti a hivatalnak. A NAV-hoz (korábban APEH) benyújtott fellebbezés nem díjmentes, törvényben meghatározott összege van, amely akár 500 000 forint is lehet. Természetesen abban az esetben, ha a fellebbezés megalapozott és a döntés a kérelmezőnek kedvez, bizonyos esetekben a hivatal eltekint a fellebbezési díj megfizetésétől.

Fellebbezéssel csak akkor éljen, ha más lehetőséget nem talál az ügye megoldásában, illetve megbizonyosodott arról, hogy az ügyével kapcsolatban biztosan fellebbezésre van szüksége.

Részletekben megfizetve

Ha a kérelmező anyagi háttere nem teszi lehetővé a tartozás azonnali megfizetését, abban az esetben méltányossági kérelmet, részletfizetési kérelmet kell benyújtania. A hivatalnak fizetendő eljárási díj összege 2013 január 1. -től díjtalan,  amely szemmel láthatóan sokkal kedvezőbb, mint a fellebbezéssel járó költség. Így mielőtt az ember nekifogna ügye intézésének, anyagilag is célszerű körültekintően tájékozódnia.

Mivel a részletfizetés nem jár alanyi jogon és nem automatikus, a kérelemben felhozott érveknek megalapozottnak kell lenniük, a törvényben előírtakkal összhangban. Nem ajánlatos egyedül, az interneten olvasható szóbeszédre hagyatkozva vagy kéretlen tanácsokat követve kísérletezgetni, mert egy rosszul megírt kérelem akár visszájára is fordulhat.

A blog általános problémákat és élethelyzeteket vet fel, egyéni esetekre nem minden helyzetben alkalmazhatóak. Az írások nem helyettesítik az egyéni tanácsadást.
www.kerelmek-beadvanyok.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.