Lendva, a bogrács fővárosa

A Muravidéken a bogrács nem csupán egy edényt, hanem egy ételt is jelent. Magyarok, szlovénok és horvátok is főzik, ám a fővárosa Lendva.

Szolarics Nagy Klára
2013. 09. 01. 8:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egytálétel a Muravidékre, ennél szűkebben a vidék magyarlakta területeire jellemző, s innen indulva vált igazi helyi ételkülönlegességgé. Több fajta húsból készül (marha, sertés, vad) igazán bő vöröshagymaalapon, sok helyütt ugyanannyi kiló hagymát használnak, mint amennyi a hús. Az így készült vegyes pörköltfélét a vége felé krumplival gyarapítják, ecetes feferónipaprikát és fehérbort – tehát nem a pörköltökhöz megszokott vörösbort – tesznek bele. A sűrű szaftot így a sok vöröshagyma, a csípős-savanyú feferóni, a magyaros pirospaprika és nem utolsó sorban a jó bor ízesíti.

A bogrács nevű étel elkészítési ideje a pörkölteknél megszokott 2-3 óra, ami jó alkalmat nyújt arra, hogy a lassan rotyogó fazék mellett a társasági élet kiteljesedhessen. Lendván és környékén elődeink ezt az ételt tehát magáról a vas főzőedényről, a bográcsról nevezték el már nagyon régen. Nálunk az asztalra bogrács, és nem bográcsgulyás kerül, s mellé természetesen kemencében sült, fehér tésztából készült muravidéki perec dukál, valamint rizlingfröccs a Lendva-hegyről, harmatos pohárban. Érdekesség az is, hogy a Muravidéken a bográcsot egyaránt sajátjuknak tartják a magyarok, a szlovének és a horvátok is.

Akik idén augusztus 24-én Lendván jártak, megkóstolhatták a bográcsot a pereccel és a fröccsel, vagy akár részt is vehettek a hagyományos Bográcsfeszt versenyén. E napon a város főutcáján 105 üst alól hömpölygött a füst és a jó illat. A rendezvényt hűvös, esős idő kísérte, ám délutánra kiderült az ég, de ez már csak fokozni tudta a kialakult jó hangulatot. A benevezett csapatoknak a szervező Lendva község – épp az egyenlő esélyek biztosítása végett – az ételhez biztosította az alap hozzávalókat, de padokat és asztalokat, sőt tűzifát is kaptak a csapatok, sőt, az idén öt liter bort is.

A turisztikai-gasztronómiai rendezvény a „Lendava vabi – Lendva Várja Önt” gyűjtőfogalom alatt zajlik, s a Bográcsfeszt csak egyike a nyáron a városban sorra kerülő rendezvényeknek, de mindenképp a legnagyobb, a legismertebb és a legtöbb látogatót vonzó esemény, körítve a bortermelők nemes nedűjével, lángossal, diós, mákos és kürtős kaláccsal, sok jó zenével.

A lendvai turizmus tehát a bográcsban találta meg az egyik fontos pillérét. A rendezvény népszerűsítése érdekében 2011. augusztus 26-án ünnepélyes keretek között Danilo Türk akkori szlovén államelnök Lendvát a bogrács fővárosának kiáltotta ki, ő volt egyébként az elnevezés ötletadója is. A bogrács fővárosa címet a városházán elhelyezett emléktábla jelzi, amit 2011-ben az ünnep napján Türk államelnök és Anton Balazek polgármester leplezett le.

De vissza az idei Bográcsfeszthez: a leadott 103 minta közül a szakmai zsűri a Hotizai Szőlőtermelők Egyesületének bográcsát találta a legjobbnak, szorosan követte őket a Csentei Szőlőtermelők Egyesülete, valamint a horvátországi Sveti Martin na Muri település csapata. A főzésben megmérettettek a fiatalok is, az egyetemisták bográcsfőző versenyén a Lendvai Egyetemisták Klubja vitte el a pálmát. Így tehát van biztosíték arra, hogy a bográcsfőzés hagyománya sokáig folytatódik

Fotó: Népújság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.