Az a tömegpusztításra is alkalmas méreg, amelyet a hét elején találtak Párizsban, a Lyoni pályudvar egyik csomagmegőrzőjében, csecsen kapcsolatokkal is rendelkező terrorista hálózaton keresztül juthatott be Franciországba – jelenetette be pénteki rádiónyilatkozatában Nicolas Sarkozy francia belügyminiszter.
A magyar származású francia politikus bejelentését élénk figyelemmel kísérte a brit és a francia média. A hétfőn talált, biológiai fegyver előállításához is felhasználható méreg,a ricin, nem először ejti rettegésbe a La Manche-csatorna két partján élőket. Már január első napjaiban is valóságos pánikot váltott ki Londonban, amikor a Scotland Yard antiterrorista egységei egy londoni magánlakásban rajtaütöttek hat arab férfin, akik titokban ricin előállításával és raktározásával foglalkoztak. Mint már megírtuk, ’’a ricinusolaj előállításakor, a ricinusmagokat tartalmazó keverék forralásakor keletkező melléktermékből nyerhető ez a halálos méreg, melynek egyetlenegy csöppje is megmérgezhet egy gyengébb szervezetet, s belégzése halálos lehet.’’
A francia belügyminiszter bejelentette: még nem tisztázott, hogy a megtalált mérget egy Franciaország elleni támadásra kívánták-e felhasználni, ám szerinte az ügy kapcsolatban állhat több, a múlt év decemberében letartóztatott személlyel, akik Párizsban az orosz nagykövetség ellen terveztek terrortámadást.
A telefonbejelentésre helyszínre érkező rendőrök két ampullányi mérget találtak a párizsi pályaudvaron – informálták a BBC-t francia belügyi források. Sarkozy elmondta: a két ampulla önmagában nem tartalmazott halálos mérget, mert etanollal és acetonnal elegyítve tárolták tartalmukat. Hozzátette: a három összetevő keveréke viszont elképzelhetetlenül veszélyes mérget eredményez. A ricin azonnali halált okoz belélegezve vagy lenyelve, a ciánnál például 6000-szer mérgezőbb. E tulajdonsága miatt biológiai fegyver gyártására használják.
A terrorista tevékenység épp e napokban aktivizálódott: csütörtökön került sor két csecsen férfi letartóztatására Franciaországban, akik egy csecsen terrorhálózattal működtek együtt. Egyelőre nem bizonyatható, hogy tevékenységük kapcsolatban állna a hét elején megtalált ricin előállításával.
A recept viszont szerepelt az al-Kaida papírjai között – emlékeztet Sarkozy a Le Figaroban. A francia konzervatív lap a belügyminisztert idézi, aki számára feltűnő, hogy a terrorszervezet gyakran emlegette a metróban elkövetendő merényletet, mint a következő támadások egyik lehetséges célpontját.
Múlt ősszel a hatóságok Franciaországban egy olyan iszlámista hálózatot is felszámoltak, amely csecsen szálakkal rendelkezett. Sarkozy tehát összefüggést lát a közép-ázsiai maffiakapcsoaltok és a Lyoni pályaudvarra került méreg között, ám ez egyelőre csak feltételezés – írja a lap, kapcsolódva a BBC feltételezéseihez.
Az AFP hozzáteszi: a két, rendkívül szövevényes ügy szálait egyelőre nem tudta felgöngyölíteni a rendőrség, amely nagy erőkkel folytatja a nyomozást. Biológiai fegyverekkel kapcsolatban még nem folytattak nyomozást Franciországban. A méreg március 12-e óta rejtőzik a csomagmegőrzőben. Folyamatban van a fiolán talált DNS-minták elemzése is, hogy könnyebben lehessen azonosítani azokat, akik kapcsolatban állnak e rendhagyó bűnténnyel.
Biológiai fegyver fenyegeti Londont és Párizst
A terrorista tevékenység épp e napokban aktivizálódott: csütörtökön került sor két csecsen férfi letartóztatására Franciaországban, akik egy csecsen terrorhálózattal működtek együtt.
2003. 03. 22. 4:00
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!