A The Wall Street Journal pénteki száma szerint a Halliburton a héten maga tárta fel a visszaélést a védelmi minisztérium főszemlélőjének.
A politikai-gazdasági napilap szerint a korrupciónak ez az első egyértelmű jele, és kérdéseket vet fel a Halliburton iraki ügyleteivel kapcsolatban.
A cég tevékenységét már jó ideje úgyis vizsgálják, mivel felmerült a gyanúja, hogy egy másik szerződés alapján az indokoltnál 61 millió dollárral nagyobb számlát nyújtott be az amerikai kormánynak az Irakba szállított üzemanyagért. A Halliburton határozattan cáfolta a túlszámlázás vádját.
A kenőpénz ügyének napvilágra kerülésével a céget tetemes bírsággal sújthatják, és felmerülhet ellene a csalás vádja is. A Halliburton maga tárta fel kenőpénzes visszaélést, éspedig néhány nappal azután, hogy a Pentagon vezető könyvvizsgálója felkérte a főszemlélő hivatalát: vizsgálja ki, hogy a Halliburton leányvállalata, a Kellogg Brown and Root (KBR) túlszámlázta-e iraki üzemanyag-szállításait.
A fejlemények nyomán a demokrata párti törvényhozók az eddiginél is tüzetesebben fogják vizsgálni a Halliburton ügyeit. Számos ellenzéki törvényhozó azzal gyanúsítja a houstoni (Texas) székhelyű céget, hogy megkülönböztetett elbánásban részesült a busás hasznot hozó iraki szerződések odaítélésénél, mivel 2000-ig Dick Cheney mostani alelnök állt az élén.
A Demokrata Párt elnökjelöltségére pályázó politikusok jelenlegi éllovasa, John Kerry szenátor a minap azzal vádolta George Bush amerikai elnököt, hogy vele együtt a „különleges érdekek” (energetikai, bánya-, és gyógyszeripari lobbi) képviselői is beköltöztek a Fehér Házba.
Dick Cheney alelnök a Fox rádiónak úgy nyilatkozott, hogy csak személye, korábbi tisztsége miatt érik rosszindulatú támadások a céget.
A Halliburton szóvivője a kenőpénz ügyében megszólalva azt nevezte a leglényegesebbnek, hogy a cég önszántából és azonnal jelentette a visszaélést, miután belső vizsgálata felfedte az etikai kódexének ellentmondó rendellenességet. A két munkatársat elbocsátották.
A KBR két szerződés keretében az iraki kőolaj-kitermelő infrastruktúra helyreállítását végzi, valamint az amerikai katonák ellátásáról gondoskodik, elszállásuktól kezdve étkeztetésükön át a mosodai szolgáltatásig. A két szerződés összértéke 16 milliárd dollárt, s eddig 6 milliárd dollár értékű munkát végeztek el. Ez csaknem kétszerese annak, mint amennyi értékű megbízásban a többi 40 amerikai cég részesült Irakban. Az Egyesült Államok eddig mintegy 9 milliárd dollárt fordított az iraki újjáépítésre, és további 18,6 milliárd értékben ítél oda szerződéseket az elkövetkező időben. A The Wall Street Journal szerint a történtek külföldön tovább erősítik azt a gyanút, hogy Irakban csak amerikai cégeknek terem babér.

Veszélyes pók jelent meg Magyarországon