A Halliburton két munkatársa dollármilliós kenőpénzt kapott

Az amerikai Halliburton energetikai cég két munkatársa 6 millió dolláros hálapénzt kapott egy Kuvaitban bejegyzett cégtől, amelynek az illetők alvállalkozói megbízást adtak az Irakban állomásozó amerikai katonák ellátására.

mtv.hu
2004. 01. 23. 17:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A The Wall Street Journal pénteki száma szerint a Halliburton a héten maga tárta fel a visszaélést a védelmi minisztérium főszemlélőjének.

A politikai-gazdasági napilap szerint a korrupciónak ez az első egyértelmű jele, és kérdéseket vet fel a Halliburton iraki ügyleteivel kapcsolatban.

A cég tevékenységét már jó ideje úgyis vizsgálják, mivel felmerült a gyanúja, hogy egy másik szerződés alapján az indokoltnál 61 millió dollárral nagyobb számlát nyújtott be az amerikai kormánynak az Irakba szállított üzemanyagért. A Halliburton határozattan cáfolta a túlszámlázás vádját.

A kenőpénz ügyének napvilágra kerülésével a céget tetemes bírsággal sújthatják, és felmerülhet ellene a csalás vádja is. A Halliburton maga tárta fel kenőpénzes visszaélést, éspedig néhány nappal azután, hogy a Pentagon vezető könyvvizsgálója felkérte a főszemlélő hivatalát: vizsgálja ki, hogy a Halliburton leányvállalata, a Kellogg Brown and Root (KBR) túlszámlázta-e iraki üzemanyag-szállításait.

A fejlemények nyomán a demokrata párti törvényhozók az eddiginél is tüzetesebben fogják vizsgálni a Halliburton ügyeit. Számos ellenzéki törvényhozó azzal gyanúsítja a houstoni (Texas) székhelyű céget, hogy megkülönböztetett elbánásban részesült a busás hasznot hozó iraki szerződések odaítélésénél, mivel 2000-ig Dick Cheney mostani alelnök állt az élén.

A Demokrata Párt elnökjelöltségére pályázó politikusok jelenlegi éllovasa, John Kerry szenátor a minap azzal vádolta George Bush amerikai elnököt, hogy vele együtt a „különleges érdekek” (energetikai, bánya-, és gyógyszeripari lobbi) képviselői is beköltöztek a Fehér Házba.

Dick Cheney alelnök a Fox rádiónak úgy nyilatkozott, hogy csak személye, korábbi tisztsége miatt érik rosszindulatú támadások a céget.

A Halliburton szóvivője a kenőpénz ügyében megszólalva azt nevezte a leglényegesebbnek, hogy a cég önszántából és azonnal jelentette a visszaélést, miután belső vizsgálata felfedte az etikai kódexének ellentmondó rendellenességet. A két munkatársat elbocsátották.

A KBR két szerződés keretében az iraki kőolaj-kitermelő infrastruktúra helyreállítását végzi, valamint az amerikai katonák ellátásáról gondoskodik, elszállásuktól kezdve étkeztetésükön át a mosodai szolgáltatásig. A két szerződés összértéke 16 milliárd dollárt, s eddig 6 milliárd dollár értékű munkát végeztek el. Ez csaknem kétszerese annak, mint amennyi értékű megbízásban a többi 40 amerikai cég részesült Irakban. Az Egyesült Államok eddig mintegy 9 milliárd dollárt fordított az iraki újjáépítésre, és további 18,6 milliárd értékben ítél oda szerződéseket az elkövetkező időben. A The Wall Street Journal szerint a történtek külföldön tovább erősítik azt a gyanút, hogy Irakban csak amerikai cégeknek terem babér.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.