José Manuel Barroso megbeszélések sorozatát kezdeményezi, mielőtt újra döntést hozna az Európai Bizottság, az uniós „kormány” listájáról – jelenti a BBC. Az Európai Bizottság új elnöke az új Bizottság példa nélküli bukása után, amikor az Európai Parlament szavazása előtt visszavonta listáját, a brit közmédiumnak nyilatkozva aláhúzta: több változtatásra is szükség lesz az új testület kijelöléséhez.
Barroso tárgyani fog az Európai Parlament és az EU vezetőivel. Mint azt a Bizottság elnöke a BBC-nek adott nyilatkozatában is aláhúzta: nem lett volna jó megoldás, ha egyetlen jelöltet próbál meneszteni, ezzel ugyanis legfeljebb a parlament egyes csoportjainak támogatását nyerte volna el, míg ugyanezt más csoportok elleneznék. „Egy képviselő kicserélése dominó-effektust indított volna el, amely épp olyan rossz lett volna a bizottságnak, mint az egész EU-nak is” – fejtette ki az EU vezető politikusa. Barroso aláhúzta: nem egyetlen képviselő miatt bukott meg a Bizottság, tehát nem Buttiglione volt az egyetlen kockázatos „dominólap” ebben a kényes játékban. Ezáltal meg nem nevezve az elnök azokra a jelöltekre célzott, akiket szintén súlyos kritikák értek meghallgatásuk során, mint például a magyar külügyminisztert.
A BBC, felsorolva a négy kritizált személyt, kizárólag Kovács László esetében részletezi a felmerült kifogásokat, nevezetesen, hogy nem rendelkezik elég felkészültséggel az energiaszektor vezetéséhez.
Kovács neve alatt még három név szerepel: ezek szerint Ingrida Udre, az adóügyek litván jelöltje, Mariann Fischer-Boel, a dán agrárbiztos-jelölt és a holland Neelie Kroes, a versenyszféra megbízottja sem nyerte el az Európai Parlament bizalmát.
A legvitatottabb jelölt Rocco Buttiglione, akinek a homoszexuálisokról és a nőkről kialakított álláspontja erős ellenállást váltott ki az Európai Parlamentben Ennek ellenére Olaszország továbbra is határozottan kiáll jelöltje mellett. Úgy tűnik, ezt az álláspontot osztják a brit weblap olvasói is: egy londoni hozzászóló értetlenségét fejezte ki, hogy miért ne vonatkozna a szólásszabadság az európai politikusokra is, így Buttiglione miért ne beszélhetne saját meggyőződéséről.
A BBC honlapjának tudósítása kiemelt hangsúllyal kezelte, hogy nem Buttiglione az egyetlen vitatott jelölt; az uniós parlamenti tagok egyöntetű bizalmát el nem nyert jelöltek fotóit is közölte a tudósítás, s a négy felvétel egyikén Kovács László leköszönő magyar külügyminiszter szerepelt. (A honlap frissítésekor ezt a négy felvételt leszedték –a szerk.) Mint ismeretes, a katolikus vallását következetesen gyakorló Buttiglione, az igazságügyi és belügyi megbízott, meghallgatásán „véteknek” nevezte a homoszexualitást és elítélően szólt az egyedülálló anyákról.
A honlap egyébként a Népszabadság kommentárját is idézi, melyben a magyar lap úgy fogalmaz, hogy az Európai Parlament elvesztette tejfogait. A BBC hozzáteszi: számos európai parlamenti képviselő szerint a történtek a demokrácia kezdetét jelentik.
Az új Európai Bizottságnak november 1-jén kellene megkezdenie működését. A leköszönő bizottsági elnök, Romano Prodi és csapata így ügyvivőként hivatalában marad – ám a példátlan helyzet miatt nem tisztázódott, hogy milyen eljárással iktatják be novemberben a Prodi-vezette régi-új bizottságot.
A Handelsblatt Kovács László – A támogatás nélküli jelölt címmel elemzi a külügyminiszter előtt álló lehetőségeket. Magyarországon alig valaki fog a felett különösebben szomorkodni, ha a kijelölt energiaügyi komisszár és hivatalban lévő külügyminiszter Kovács László a leendő bizottság összetétele felett kötélhúzás áldozatául esik. Orbán Viktor, és az ellenzékben lévő Fidesz, sohasem támogatta Kovács jelöltségét, és a kormányon lévő szocialisták is csak azért álltak ki mellette, mert komoly kampányt folytatott saját jelöltsége mellett. Gyurcsány Ferencről közismert, hogy a kormányon belül hangsúlyozta, Kovácsot még az ő miniszterelnöksége előtt jelölték – írja a német gazdasági napilap.
Ezzel Balázs Péter, aki Magyarországot most képviseli, újra lehetőséget kap. Balázs, aki brüsszeli nagykövet és magyar főtárgyaló volt, hazájában az unió egyik legjobb ismerőjének számít. Kovács külügyminiszteri hivatalát is már csak néhány napig gyakorolhatja. Gyurcsány már megnevezte utódát a karrierdiplomata Somogyi Ferenc személyében. Kovács e héten még az EU alkotmány római aláírásán részt vehet, hogy a jövő héten befejezze külügyminiszterségét – áll a német lap elemzésében.