A német kultúra sérült a történelmi múlt miatt

A német politika nem meri a német kultúra értékeit megfelelően közvetíteni – mondta beszédében Adolf Muschg, a Berlini Képzőművészeti Akadémia elnöke. Ennek egyik oka, hogy Hitler hosszú távon sikeresnek bizonyult azzal, hogy a német történelmi múlt törlődik szinte teljesen a nemzettudatból és a tananyagból – idézi a Die Welt a svájci írót.

2004. 12. 21. 9:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német politika tiszteletreméltó és kevésbé tiszteletre méltó okokból nem meri a német kultúra értékeit megfelelően képviselni – idézi a Die Welt konzervatív napilap Adolf Muschg svájci írót, a Berlini Képzőművészeti Akadémia elnökét.

A tiszteletre méltó okok között szerepel a német történelem és önmaguk tettes népként való minősítése. Ez a reakció érthető, de létezik egy káros mellékhatása is. Ez a partnereket is ehhez a bűnproblematikához köti, s nem teszi nekik lehetővé sem a szabadságot, sem az elfogulatlanságot. Így létrejön egy nem szándékolt és paradox effektus. Hitler nem csak a német történelmet uraló negatív figurává válik, hanem létének fényén keresztül látszanak a kiváló alkotások is, azon mottóval: „ha már nem lehetünk a legjobbak – azt, hogy mi vagyunk a legrosszabbak, nem hagyjuk magunktól elvenni” – mondta Muschg beszédében.

Hozzátette: az önbecsülés minimális szinten tartásának tiszteletre méltó okai mellett léteznek kevéssé elismerésre méltóak is. Hitler és a Harmadik Birodalom sajnos hosszú távon sikeresnek bizonyult azzal, hogy a nemzeti szocialista idők paprikajancsisága miatt nem csak a német történelmi múlt törlődik szinte teljesen a nemzettudatból és a tananyagból, de a világ kulturális ajánlatából is. Pedig a német kultúrát korszakalkotónak nevezni még túlzott óvatoskodást is jelent.

A mostani Schiller-év teszi világossá, hogy a német klasszikus kultúra teljes génállománya, miként annak jelenléte is sérült. Az tény – erre azonban teljességgel nem hagyatkozhatunk –, hogy a német kultúra mindenkinél jobb helyen van, mint maguknál a németeknél. A hagyományaik ignorálása a németeknél, ahol nem retro divatokról van szó, botrányos – vélte a svájci író.

Hozzáfűzte: ezzel összefüggésben jelentkezik a német oktatási rendszer alapvető problémája is, mely többek között a bölcsészettudományok kiüresedésében és diszkvalifikálásban tapasztalható. Ma a német egyetemek intézményekként egy kulturális magasságból a globalizáció szatellitjének színvonalára süllyedtek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.