Kína szuperhatalommá válna

Az Európai Unió és Kína könnyen megértik egymást, mivel mindkét fél fel kíván szabadulni az Egyesült Államok hegemóniája alól – mondta Yan Xeutong pekingi politológus a Die Tageszeitungnak. Hozzátette: az USA nem véletlenül akarja megakadályozni a Kína elleni fegyverszállítási embargó feloldását.

2004. 12. 06. 9:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Die Tageszeitung baloldali napilap Yan Xeutonggal, a pekingi egyetem nemzetközi kapcsolatok intézetének vezetőjével készített interjút Természetesen Kína szuperhatalom akar lenni címmel. Az interjú apropóját Gerhard Schröder ma kezdődő, ötnapos ázsiai útja szolgáltatta.

Az EU és Kína nem rendelkezik egymással ütköző stratégiai érdekekkel, Németország és Franciaország nem törekszik vezető szerepre Kelet-Ázsiában, Kína nem kíván ilyet Európában – mondta Yan Xeutong. Hozzátette: ezért értjük meg egymást olyan könnyen. Létezik azonban egy közös stratégiai érdek, mindketten, az EU is és Kína is törekszik a szuperhatalmi státusra, mert fel kívánnak szabadulni az Egyesült Államok hegemóniája alól. Sem az EU, sem Kína nem kíván a washingtoni parancsokra hallgatni, például amikor az Egyesült Államok azt mondja, szálljatok hadba Irak vagy Észak-Korea ellen, fizessétek ti a csapataitokat, de mi irányítjuk az egész akciót. Nem csak Chiracnak nem tetszik ez a világrend – közölte.

A pekingi politológus szerint Washington felismerte, ha Kína az Egyesült Államokat gazdaságilag utoléri, de katonailag nem, akkor nem válhat valódi szuperhatalommá. Ezért kívánja az Egyesült Államok minden eszközzel megakadályozni a Kína elleni fegyverszállításai embargó feloldását. Európával szemben Washington az EU politikai integrációját kívánja lassítani Törökország uniós tagságával, hiszen minél több EU-tag, annál lassabban halad az unió integrációja – vélte a politológus.

Yan Xeutong szerint alapvetően biztonságpolitikai megfontolások miatt blokkolja az Egyesült Államok kereskedelmét Kínával. A technikai ellenőrzés rendkívül erős, amerikai cégeknek még számítógépeket sem szabad Kínába exportálniuk. Nem véletlen, hogy olyan hatalmas Washington kereskedelmi deficitje, hiszen ezt nem lehet csak alma és szójabab exporttal kiegyenlíteni. Végül a pekingi politológus elmondta: ha Kína valódi hatalmi tényező kíván lenni és nem olyan, mint Japán, akkor elkerülhetetlen haderejének megerősítése.

Forrás: die tageszeitung (taz.de)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.